Lyon Mutfağı

Lyon’da mutfak dediğimizde tam anlamıyla şehrin profesyonel olduğu noktaya değinmiş oluyoruz. Avrupa’nın gastronomi merkezlerinden olan kentte hiç düşünmeden yeni ve yerel  tatları denemelisiniz. Ünlü gastronomi yazarı Curnonsky'nin 1935'de çıkardığı kitapta Lyon'u "gastronomi başkenti" ilan etmesiyle şehrin mutfağı daha da ünlelenmiştir.

Ocak ayında Dünya Mutfakları Yarışması ve Dünya Pastacılık Yarışması düzenlenen Lyon’da restoran olarak bir çok alternatifiniz mevcut ve Bouchon olarak bilinen yerel restoronlarında  Canut, Paul Bocuse,çikolatalı kruvasan, Lyon salatası,balık, siyah puding tatmanız gereken yeren lezzetlerdendir. Halles De Lyon ve Rue Merciere bölgelerini de hoş bir yemek için tercih edebilirsiniz.

Rezervasyon konusunda öncelikli davranmanız gereken şehirde ortalama restoranda bir ana yemek yemenin karşılığı 12-22 Euro arasında değişmekteyken, daha lüks bir mekanda bu tutar 30-70 Euro arasında değişiyor. Turistlere yönelik çalışıp kaliteden ödün veren pek çok restoran da bulunmaktadır. Bu restonların çalışanları genellikle yolda gördükleri turistleri çekmeye çalışmaktadır. Lyon'a yayılmış bazı restoranlar çok eski restoranlardır ve işlerini çok kaliteli yapmaktadır. Bu restonlara "bouchon" ismi verilmiştir ve restoranlarda bouchon'un sembolünü görebilirsiniz. Bu restoranlardan bazılarının fiyaları epey yüksek, bazılarının fiyatları da uygundur. Chez Mounier, Bouchon Chez Paul, Chez Martial, Le Layon, Comptoir Adel, La Famille gibi restoranlar bunların arasında sayılabilir.

Şarap ve bira da şehirde vazgeçilmez içeceklerdendir.  Fransız kruvasanını 1.5 - 3 Euro karşılığında tadabilir, 2.5 - 3 Euro karşılığında biranızı yudumlayabilirsiniz. Salade lyonnaise olarak bilinen Lyon Salatası ve deniz ürünlerinden yapılan quenelle de brochet oldukça lezzetli yemeklerdir.

Popüler Mekanlar;

Bahşiş

Restoranlarda genelde hesap ücretine yansıtılan bir bedel vardır. Bahşiş zorunlu bir davranış olarak görülmez. Hizmetten çok memnun kalındıysa garsona vererek değil masanın üzerine birkaç Euro bırakarak bahşiş verebilirsiniz. Tur ve otel görevlileri ile taksi şöförlerini memnun etmek isterseniz de miktarda isteğe bağlı davranabilirsiniz.