Blantyre Genel Bilgiler / Rehber

Blantyre, Malavi’nin en büyük ikinci şehridir. Toplam nüfusu 728.285’dir. Siyasi anlamda olmasa da, ticari anlamda Malavi’nin başkenti olarak gösterilir. Coğrafik anlamda oldukça tepelik bir bölgeye kurulmuştur. Deniz seviyesinden yüksekliği 780 ile 1.612 metre arasında değişmektedir.

Blantyre kenti, 1876 senesinde İskoçya Kilisesi'nin misyonerlik çalışmaları ile kurulmuştur. Şehrin ismi de buradan gelmektedir. Tarih boyunca ülke içinde hiçbir şehirle, hiçbir alanda rakip olmamıştır. Kent, gerek turizm gerekse kültürel anlamda sosyal refahı ve çekiciliği sağlayacak çok sayıda tarihi ve kültürel alanı bünyesinde barındırmaktadır.

Blantyre, ülkenin finans ve ticaret merkezidir. Şehirdeki sanayi, ağır ve hafif sanayi olmak üzere iki kola ayrılmıştır. Bununla birlikte, Victoria Caddesi’nde bulunan Malavi borsasına da ev sahipliği yapmaktadır. Burası şehrin kalbi olarak görülür. Her sene Mayıs ayında düzenlenen ticaret fuarı, şehrin başlıca ekonomik ve finans etkinliğidir.

Blantyre, tropikal iklim kuşağındadır. Kasım ile Nisan arası oldukça yağışlı geçer ve bu dönemde ortalama sıcaklık değerleri 17 – 20 derece arasında değişir. Eylül – Kasım arası ise en sıcak dönemidir ve sıcaklık değerleri 30 derecenin üstüne çıkabilir.