Merida yemekleri, alışılmış Meksika mutfağından farklılıklar gösterir. Yucatecan bölgesinde yer alan Merida’da, tüm bölgede olduğu gibi daha çok Maya kültüründen etkilenilmiş lezzetler görülür. Ama tabii bazı yemeklerde Meksika, Karayipler, Avrupa ve Orta Doğu’nun izleri de yer almaktadır. Yemeklerde et, bakliyat ve sebzelerin yanı sıra Hindistan cevizi ya da ananas gibi tropikal meyveler de yer almaktadır. Ünlü yemekleri arasında hindi eti, marul, domates, avokado ve tortilla ile hazırlanan ‘salbutes’; gurme lezzet olarak anılan ve domuz eti edam peyniri ve domates sosu ile hazırlanan ‘queso relleno’; kızartılmış tortilla, tavuk ya da hindi etiyle hazırlanan çorba türü ‘sopa de lima’ vardır.

Popüler restoranlar

Cafe Pop: Küçük ve sevimli bir restorandır. Özellikle öğrencilerin uğrak noktasıdır. Çünkü hem yerel yemekler sunuluyor hem de fiyatları uygun.

La Parrilla: Paseo Montejo’daki mekân özellikle açık havada oturmak için idealdir. Özellikle ‘sopa de lima’ içilmesi tavsiye ediliyor.

Diğer restoranlar: D’AI, Portal del Peregrino, Taqueria Herrera, El Trapiche, Prasad, Wayan’e, Eladios.

Bahşiş

Meksika’daki mekânlarda garsonlar bahşiş beklentisinde olmasa da hesabın %10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.