Messina Gezilecek Yerler

Messina Sicilya’nın Palermo ve Catania’dan sonra en büyük üçüncü şehri olarak, en iyi korunmuş doğal limanı ve ana karaya en yakın konumda yer alan şehridir. Ana kıtayla arasında ismini kendisinden alan Messina Boğazı, eski zamanlardan beri kentin tarihini belirlemiştir.

Messina'da Gezilecek Yerler

Sicilya’ya gelen her gezginin ayak bastığı ilk şehir olan Messina hem doğası hem de tarihi ve kültürü ile gezip keşfedilmeye değer bir yerdir.

Detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

 

Katedral Meydanı ve Katedrali (Cathedral and the Piazza del Duomo)

Messina’nın tarihî merkezinde bulunan Katedral Meydanı ve ortasında yer alan Katedral, 1547 ile 1551 yılları arasında Michelangelo’nun bir öğrencisi tarafından yapılmıştır. Katedral'in sol tarafında ise 1758 yılında Guseppe Buceti tarafından inşa edilen, Barok tarzı Meryem sütunu bulunmaktadır. Bunun hemen yanında da 1100’lü yıllarda Sicilya’ya hükmeden Normanlar tarafından yapılmış bir kilise durmaktadır.

Katedral 2. Dünya Savaşı bombardımanında ciddi hasar görmüş ve orijinaline sadık kalınarak Gotik tarzda oyulmuş tarzlarla yeniden yapılmıştır. Sicilya’daki diğer tüm Norman katedralleri gibi 3 koridorlu ve sütunlu, sivri kemerli yapısıyla Sicilya ve Messina’nın en güzel katedralleri arasındadır. 

  • Adres: Piazza del Duomo, 98122 Messina ME, İtalya

Çan Kulesi ve Astronomik Saat (The Bell Tower and Astronomical Clock)

Eski tasarımlar kullanılarak yapılan 60 metrelik bir çan kulesi ve astronomik saati içeren Bell kulesi, üzerinde bulunan oymalar, motifler ve altın renkli heykellerle oldukça büyüleyici bir görüntü sunmaktadır. 1933 yılında bir Strasbourg firması tarafından yerleştirilen pencerede Messina, Madonna’yı korumasını içeren efsanevî mektubu teslim etmesi sahnesi dâhil Messina’nın tarihi gösterilir. Animasyonlu rakamlar üzerinden 15 dakika boyunca devam eden bu show gösterisini izlemek isteyebilirsiniz. Konum olarak katedralin hemen yanında bulunmaktadır.

  • Adres: Piazza del Duomo, 98122 Messina ME, İtalya

Santissima Annunziata dei Catalani

Messina’nın en önemli ikinci kilisesi Santissima Annunziata dei Catania’dır. Kilise 1908 yılında ki büyük depremi hasar almadan atlatsa da savaş sırasında büyük zarar görmüştür. Bu kilise Sicilya Normal egemenliği altındayken 12. yüzyılın ikinci yarısında inşa edilmiştir. Transept kolları arasında ki ana apsisi, küçük zarif sütunları ve üzerindeki dekorlarla çok renkli ve narin bir tasarıma sahiptir. Kilisenin batı tarafında ise 13. yüzyılda bazı değişiklikler yapılmış ve çeşitli sütunlarla desteklenmiştir. Santissima Annunziata Messina’da görülmesi gereken güzel mekânlardan biridir. 

  • Adres: Via Garibaldi Giuseppe, 111, 98122 Messina, İtalya
  • Telefon:+39 090 53874

Dini Müze (Regional Museum)

İçinde barındırdığı resim galerisi, heykel koleksiyonu ve arkeolojik bölümüyle Messina’nın bölgesel müzelerinden biri olan Regional Museum’un her bölümü değerli parçalar içermektedir. Heykel bölümünde St. Antonius, Francesco Laurana ve Antonello Gagini heykelleri bulunmaktadır. Resim bölümünde Caravaggio’nun 1473 yılından kalma eserleri ve Arkeoloji bölümünde ise Antik Zancle bulunur. Regional Museum sanata ilgi duyanların mutlaka görmesi gereken yerlerden biridir.

  • Adres: Viale della Libertà, 465, 98121 Messina ME, İtalya
  • Telefon:+ 39 090 36 12 92
  • Saatler: 09.00 – 19.00
  • Web sayfası için tıklayınız.

Neptün Çeşmesi (Fontana di Nettuno)

Neptün Çeşmesi Messina’nın şehir merkezinde kendisi için ayrılmış bir parkta yer almaktadır. Messina’da ki diğer bir çeşme olan Orion gibi Neptün Çeşmesi ’de Montorsoli’nin eseri olup 1557 yılında inşa edilmiştir. Çeşme figür olarak Messina Boğazı’nda ki iki canavarın arasına sıkışmış deniz tanrısını gösterir. Neptün çeşmesi ilginç ve harika tasarımı ile Messina’da görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. 

  • Adres: Via Giuseppe Garibaldi, Messina ME, İtalya 

Panoramik Yol ve Kral Mesih Tapınağı (Panoramic Road and Sacrario di Cristo Re)

Üniversite’nin batısında başlayıp uzun bir rota boyunca uzanan ve kuzey sahil yolunda sona eren Panoramik Yol, bulvarları ve eski surları izleyerek devam edebileceğiniz harika bir yürüyüş yoludur. Rotanın çevresinde botanik bahçesi ve Kral Mesih’in Şapeli bulunmaktadır. Burada sekizgen kubbeli bir türbe ve savaş kayıplarına adanmış bir anıt bulunmaktadır. Kral Mesih Tapınağı’na girmek ise ücrete tabidir. Bu yol üzerinde harika bir liman ve şehir manzarası eşliğinde bir yürüyüş yapabilirsiniz.
 
Adres: Viale Principe Umberto, 89, 98122 Messina ME, İtalya

Madonnina

Messina’nın burnundaki San Salvatore Fort’u içinde yer alan bir liman ve 60 metrelik sekizgen şekilli bir sütunun bulunduğu Madonnina, Messina’nın başlıca görülmesi gereken yerleri arasındadır. Sekizgen sütun 1681 yılında inşa edilmiştir. Yerliler ise genellikle Madonnina yerine “küçük Madonna” demeyi tercih etmektedirler. Anıtın üzerine ise 1934 yılında bronz bir Meryem ana heykeli dikilmiştir. Anıtın üzerinde Latimce “Vos et ipsam civitadem benedicimus” yani “Sizi ve şehrinizi korusun” yazmaktadır. Bu yazı Meryem’in Messina halkına gönderdiğine inanılan bir mektuptan alıntıdır. Madonnina’ya yürüyerek ulaşabilirsiniz.

  • Adres: Località Villaggio Santo, Via Comunale Santo, 98148 Messina ME, İtalya

Messina gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.