Google+

Arama formu

Meteora

Acil: 112, 166 Yangın: 199 Polis: 100
Devamı oku
Yeni Yıl: 1 Ocak Epiphany: 6 Ocak Kathara Deftera: Her yıl değişir...
Devamı oku
Meteora’da her yıl düzenlenen geleneksel bir festival yoktur. Ancak yılın...
Devamı oku
Meteora’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Kalambaka ve Kastraki’...
Devamı oku
Meteora'nın gece hayatı geleneksel Yunan kültürü ve yerel kültürün...
Devamı oku
Kastraki ve Kalambaka’da birçok otantik restoran ve taverna bulunmaktadır...
Devamı oku
Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve...
Devamı oku
Meteora küçük bir bölgedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer aldığı...
Devamı oku
Meteora’da konaklayabileceğiniz iki ideal bölge bulunmaktadır. Bunlar...
Devamı oku
Meteora’ya giderken uçak ile Atina’ya gidebilir, oradan da karayolu veya...
Devamı oku
Meteora Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Konum olarak karasal bir...
Devamı oku
Meteora’nın seyahat edebilmek için Schengen vizesi gerekmektedir. 
Devamı oku
Meteora (GMT +2) zaman dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de yaz saati...
Devamı oku
Meteora’nın resmî dili Yunancadır.
Devamı oku
Yunanistan’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.
Devamı oku
Meteora Yunanistan’ın ortasında, Trilaka şehrinin 25 kilometre...
Devamı oku
Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 EUR = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 2.3℃
Şub 3.7℃
Mar 6.9℃
Nis 11.6℃
May 16.8℃
Haz 21.5℃
Tem 24.1℃
Ağu 23.6℃
Eyl 19.3℃
Eki 13.5℃
Kas 8℃
Ara 3.9℃
Kısa Kısa...
Ülke: Yunanistan / Nüfus: 12.000 / Dil: Yunanca / Para Birimi: Euro / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 1 Gün / İklim: Ilıman İklim / Çocukla Gezmeye Uygunluk: Uygun / Big Mac İndex: 3,53$ (Türkiye 3,87$) / Unesco Dünya Mirasları Listesi: Meteora tamamen Unesco listesindedir.

Meteora Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meteora Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köylerinden oluşan küçük bir şehirdir. Özellikle dik uçurumlara yapılmış tarihî manastırları ve manzarasıyla dikkat çekerken, Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dinî bir bölge olarak da bilinir. Meteora tamamen UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Kalambaka ve Kastraki isimli iki kasabadan oluşan Meteora’nın yerel nüfusu 12.000’dir. Teselya Ovası, Pindus Dağları ve Pineios Nehri’nin eteklerindeki geniş bir vadide bulunur. İsminin anlamı Yunancada “göklerde asılı” ve “göklerdeki” anlamın gelmektedir. Uçurumların üzerine yapılmış manastrılarını görünce bu ismin aslında ne kadar yerinde verildiği anlaşılmaktadır. 

Meteora Nerededir?

Meteora Yunanistan’ın ortasında, Trilaka şehrinin 25 kilometre kuzeybatısında yer almaktadır.

Meteora Gezilecek Yerler

Meteora Gezilecek Yerler

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köyleri, dik uçurumlarda asılı gibi duran büyüleyici manastırları, tertemiz ve harika doğası ile ziyaretçilerini etkileyen bir yerdir. Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dinî bir bölge olarak da bilinir. Meteora ayrıca tamamen UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Meteora'ya Ne Zaman Gidilir?

Meteora Akdeniz iklimine sahip bir bölgedir. Konum olarak karasal bir bölgede yer alsa da sahip olduğu ılıman iklimi sayesinde yıl boyunca güneşli bir havası vardır. Kış aylarında bol yağış almaktadır. Yaz aylarında ortalama sıcaklık 27 - 30 derece civarındadır. Meteora’ya mayıs ve eylül ayları arasında gidebilir ve yazın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Bahar aylarında gitmek de bir diğer alternatif olabilir.

Meteora'ya Nasıl Gidilir?

Meteora’ya giderken uçak ile Atina’ya gidebilir, oradan da karayolu veya demiryolu aktarması ile Meteora’ya ulaşabilirsiniz.

Meteora'da Nerede Kalınır?

Meteora’da konaklayabileceğiniz iki ideal bölge bulunmaktadır. Bunlar Kalambaka ve Kastraki’dir. Eğer konaklamanızı Meteora’nın doğasına uygun bir köy ortamında yapmak istiyorsanız Kastraki’yi seçebilirsiniz. Fiyatlar genel olarak uygundur.

Meteora'da Ulaşım

Meteora küçük bir bölgedir. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer aldığı için tıpkı Türkiye’de Kapadokya’nın olduğu gibi özel bir turizm alanıdır. Oldukça küçük bir dağlık bölge olduğu için toplu taşıma bulunmamakta, dahası gerek duyulmamaktadır. Yürüyerek çok rahat bir şekilde Meteora’yı keşfedebilirsiniz. Manastırlar ve köyler arasında ulaşım için ise minibüsler kullanılmaktadır.

Meteora Mutfağı

Meteora Mutfağı

Kastraki ve Kalambaka’da birçok otantik restoran ve taverna bulunmaktadır. Özellikle Kastraki’nin ana yolu üzerinde en kaliteli restoranları bulabilirsiniz. Buradaki geleneksel restoranlarda Yunan mutfağının eşsiz lezzetlerini çok uygun fiyatlara yiyebileceğiniz gibi akşamları canlı müzikte dinleyebilirsiniz.

Meşhur yiyecekleri arasında ev yapımı sosisler, kaliteli köy peynirleri, etleri, yoğurt, bal, meyve tatlıları, mayasız üzüm suyu, fındık, şarap ve tsipouro ile yapılan geleneksel soutzouki bulunur. Bu yiyeceklerin birçoğu köylüler tarafından üretilmekte olup lezzetli bir deneyim yaşatmaktadır. Ayrıca Kalambaka ve Kastraki’de ev yapımı kekler ve puding çok meşhur olup mutlaka denenmelidir.

Meteora Gece Hayatı

Meteora Gece Hayatı

Meteora'nın gece hayatı geleneksel Yunan kültürü ve yerel kültürün etrafında şekillenmiştir. Eğlence mekânları Kastraki ve Kalambaka gibi başlıca bölgelerde yoğunlaşmış olan meyhaneler, tavernalar ve birkaç kafeden oluşmaktadır. Canlı müzik yapan tavernalar, restoranlar ise insanların yemek eşliğinde eğlendiği yerlerdir. Yemek eşliğinde eğlenmek burada yaygın eğlence anlayışıdır. Özellikle Kalambaka ve Kastraki’de bulunan tavernalar en çok tercih edilen yerler olmaktadır. Bu mekânlarda akşamları canlı müzik eşliğinde güzel bir vakit geçirebilirsiniz. Meteora dinî ve geleneksel bir kültüre sahip olmasının yanında küçük de bir bölge olduğundan bar ve gece kulübü gibi mekânlar bulunmamaktadır. Fiyatlar ise oldukça uygundur.

Meteora'da Alışveriş

Meteora’de alışveriş yapmak oldukça eğlencelidir. Kalambaka ve Kastraki’de hem yerel ürünleri hem de temel ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok butik dükkan ve mağaza bulunur. Hediyelik eşya, giyim, gıda ve takı aksesuar alışverişlerini yapmak içinse en uygun yer Kalambaka’dır. Kastraki’de ise daha çok geleneksel tarzda yapılmış hediyelik eşya ürünlerini bulabilirsiniz. En popüler hediyelik eşya ürünleri ise İsa ve Meryem ana tabloları, dini simgeler, biblolar ve süslü çerçevelerdir.

Meteora’nın Kalambaka ve Kastraki köylerinde üretilen gıda ürünleri de oldukça meşhurdur. Turistler tarafından genellikle köy peyniri, bal, yoğurt, meyve, şarap ve çeşitli et ürünleri tercih edilmektedir. Ayrıca bu ürünlerin fiyatları da diğer turistik Avrupa destinasyonlarına nazaran oldukça uygundur.

Meteora Festivaller

Meteora’da her yıl düzenlenen geleneksel bir festival yoktur. Ancak yılın değişik zamanlarında tırmanış, müzik ve cross sporları gibi çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Güncel aktiviteler için tıklayınız.
 

Meteora Para Birimi

Yunanistan’da para birimi olarak “Euro” kullanılmaktadır.

Meteora Resmi Dili

Meteora’nın resmî dili Yunancadır.

Meteora Saat Farkı

Meteora (GMT +2) zaman dilimini kullanmaktadır. Türkiye’de yaz saati uygulamasıyla bu saat dilimini kullandığından zaman farkı yoktur.

Meteora Resmi Tatiller

 • Yeni Yıl: 1 Ocak
 • Epiphany: 6 Ocak
 • Kathara Deftera: Her yıl değişir
 • Bağımsızlık Günü: 25 Mart
 • İyi Cuma: Her yıl değişir
 • Kutsal Cumartesi: Her yıl değişir
 • Mayıs Günü: 1 Mayıs
 • Assumption : 15 Ağustos
 • OXİ Günü: 28 Ekim
 • Noel: 24-25-26
 • Yılbaşı Gecesi:31 Aralık / yarım gün

Meteora Faydalı Bilgiler

 • Acil: 112, 166
 • Yangın: 199
 • Polis: 100

Meteora Vize İşlemleri

Meteora’nın seyahat edebilmek için Schengen vizesi gerekmektedir.