Meteora Gezilecek Yerler

Meteora dik uçurumların ve kayalıkların yamacına kurulmuş Kalambaka ve Kastraki köyleri, dik uçurumlarda asılı gibi duran büyüleyici manastırları, tertemiz ve harika doğası ile ziyaretçilerini etkileyen bir yerdir. Yunanistan’ın en turistik yerlerinden biri olmasının yanında dinî bir bölge olarak da bilinir. Meteora ayrıca tamamen UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer almaktadır.

Meteora Gezilecek Yerler

Meteora'da Büyük Meteoron Manastırı, Varlaam Manastırı, Ayios Nikaloas Anapafsas Manastırı, Ayios Stefanos Manastırı, Kalambaka ve Kastraki önemli yapılara sahip mekanları ziyaret edebilirsiniz.

Büyük Meteoron Manastırı (Great Meteoran Monastry)

Meteora’nın en büyük ve en çok ziyaret edilen manastırı olan Büyük Meteoran Manastırı, çevredeki manzaraya hakim büyük bir kayanın üzerinde yer alan büyüleyici bir konumda yer almaktadır. 1356 yılında Athanasios tarafından kurulmuş ve Kral Simeon tarafından 14. yüzyılın sonlarına doğru büyütülmüştür. Athanasios ve öğrencisi Loasaph’ın mezarlarına ev sahipliği yapan fresklerle süslü birde kilise bulunmaktadır. Ziyaretçiler aşağıdan bir vinç asansörü ile manastıra çıkabilmektedir. Yapıldığı dönemden kalma, Manastır'a çıkmak için kullanılan merdivenlerin izlerine de rastlamak mümkün. İçinde bulunan müzede dinî simgeler ve kitaplar sergilenmektedir. Bunun yanı sıra Yunanistan’ın Türkler ile olan ilişkilerini gösteren, Ortodoks kilisesinin rolünü vurgulayan ve aynı zamanda İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlara karşı gösterilen direncin sergilendiği materyaller de bulunmaktadır.

Varlaam Manastırı (Varlaam Monastery)

Meteora’da gezip görülmesi gereken yerlerden bir diğeri de Varlaam Manastırı’dır. 373 metrelik uçurumun üzerinde bulunan ve toplam 195 basamaktan oluşan merdiveni tırmanarak çıkılabilen Varlaam Manastırı, Meteora’nın en büyük ikinci manastırı olarak çok sayıda ziyaretçi çekmektedir. Manastır kesiş Varlaam’ın inziva yerinde 1517 yılında kurulmuştur. İçinde fresklerle süslenmiş bir kilise ve yemekhane bulunmaktadır. Büyüleyici bir manzaraya sahip olan Varlaam Manastırı’nı ziyaret etmek isteyebilirsiniz.

Ayios Nikaloas Anapafsas Manastırı (St. Nicholas Monastry)

Kastraki köyüne 1 kilometre gibi yakın bir mesafede bulunan Ayios Nikaloas Anapafsas Manastırı, aynı diğer manastırlar gibi dik bir uçurumun üzerine kurulmuştur. 1368 yılında kurulan ve 1628 yılında genişletilen Manastır özellikle süslemeleriyle dikkat çekmektedir. 1527 yılında Giritli sanatçı Theophanes tarafından boyanmış ve inanılmaz fresklerle süslenmiş küçük bir kiliseye de ev sahipliği yapmaktadır. St. Nicholas Manastırı olarak da bilinen bu harika yer Meteora’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır.

Ayios Stefanos Manastırı (Ayios Stefanos Monastry)

Meteora’nın erişmesi en kolay yerinde bulunan Ayios Stefanos Manastırı’na Aziz Stephen yaya köprüsünden hiçbir merdiven çıkmaya gerek kalmadan ulaşabilirsiniz. Manastır ayrıca harika bir vadi manzarasına sahiptir ve yakınlarında Holy Trinity adında bir manastırı daha bulunur. Misafirperver rahibeleri ile birlikte freskler ve altından süslemeleriyle oldukça şık görünen şapelini görmek isteyebilirsiniz.

Kalambaka

Meteora manastırlarını ziyaret etmek için en uygun yerleşim yerlerinden biri olan Kalambaka’da, konaklamanız için birçok otel bulabilirsiniz. Konuk evleri, tavernaları ve restoranlarıyla birlikte turistler ve hac için gelen misafirlerin tercih ettiği bir yerdir. Konum olarak Pinios Nehri ve Teselya Ovası’nda, Pindos dağlarının yamacında bulunmaktadır. Kalambaka ayrıca tren ve otobüslerle 357 kilometre mesafede ki Atina’dan ulaşmanın mümkün olduğu, doğasıyla büyüleyen turistik bir kasaba olarak büyük ihtimalle ziyaret edeceğiniz Meteora’nın güzel yerlerinden biridir.

  • Adres: Kalambaka, Meteora, Yunanistan

Kastraki

Kastraki Meteora’ya sadece iki kilometre mesafede bulunan, Kalamba’ya nazaran daha otantik ve bozulmamış bir köydür. İki büyük kayalığın yamacına kurulan Kastraki, başlı başına bir cazibe merkezidir. Kiremit çatıları ve ahşap pencereli evleri ile 19. yüzyıldan kalma köy evleri ziyaretçilerinin bir hayli ilgisini çekmektedir. Kastraki korunan bir köy olduğu için yeni ev veya yapı inşa edilmesi yasaklanmıştır. Burada turistler için evlerin bir kısmı kiralanmaktadır. İsterseniz bir köy evi deneyimi yaşayabilirsiniz. Ayrıca Kastraki’de bulunan yarım düzine geleneksel tavernalarda otantik bir eğlence deneyimini de tadabilirsiniz.

  • Adres: Kastraki, Meteora, Yunanistan

Meteora gezilecek yerler listemizin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.