Hurgada Gezilecek Yerler


 

Mısır’ın tatil cennetlerinden biri olan Hurgada dünyada da yaz tatili için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlardan biri. Kızıldeniz’in yanı başında yer alan şehirde büyüleyici plajlar yer alıyor. Üstelik Hurgada’nın güzelliği yeryüzü ile de sınırlı değil. Kızıldeniz’in derinliklerine inildikçe yepyeni bir hayat başlıyor. Bu sularda sayısız balık türünden farklı deniz canlılarına kadar rastlayabilir, göz alıcı mercan resifleri arasında dolaşabilirsiniz. Su altının kendine özgü tarihi içinse şehrin ünlü gemi batıklarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir bunlarla da bitmiyor. Muhteşem Doğu Çölü, önemli birçok müze, tarihi kilise ve camiler, şehri oluşturan ihtişamlı sokaklar ve Mısır kültürüne özgü caddeler, hepsi insanı oldukça etkiliyor.
 

Hurghada Plajları, Dalış Noktaları ve Su Sporları


 

Hurgada gittikçe popülerleşen bir şehir olmasını büyük ölçüde Kızıldeniz’e ve sapsarı kumsallarına borçlu diyebiliriz. Şehirdeki en önemli turistik atraksiyonların başında şehrin plajları, dalış noktaları ve çeşitli su sporları geliyor. Deniz-kum-güneş üçlüsünün yanında huzur arayanlar için de eğlence arayanlar için de şehirde birçok plaj seçeneği buluyor. Hurgada plajları, saf incecik kumlar ve sığ sular ile çocuklu aileler için de oldukça uygun. Kızıldeniz’i derinliklerine kadar keşfetmek isteyen dalış tutkunları için görülebilecek sualtı canlı yaşamının maksimum seviyelerde olduğu birçok resif bölgesinin yanında ilgi çekici batıklar da bulunuyor. Heyecan arayan spor aşıklarına yönelik ise şehrin birçok plajında farklı su sporu şirketlerine rastlamak mümkündür.

Giftun Adası şehrin en popüler turizm noktaları arasında. Masalsı plajının yanında muhteşem sualtı canlılığıyla da ön planda olan ada da bu canlılığa şahit olmak için gözlük kullanmanıza bile gerek yok. Bembeyaz kumlar ve berrak sular çıplak gözle bile birçok balığı görmenizi sağlıyor. Ada kıyısını çevreleyen mercan kayalıkları da dalış yapmanızı gerektirmeden keşfedebileceğiniz güzellikler arasında ancak eğer yapabiliyorsanız adanın 1986 yılından beri özel kurallar ile korunan derinliklerini mutlaka keşfetmelisiniz. Straits of Gubal (Mısır Gubal Boğazı), Kızıldeniz ile Sina Yarımadası’nın batısı arasında bulunan dar bir su şerididir. Hurgada’dan kolayca ulaşım sağlanabilen bu alan ülkenin en büyük dalış yerlerinden biridir. Ürkütücü güzellikteki kocaman mercan tepeleri ve Mısır’ın en ünlü sualtı enkazlarından The Thistlegorm isimli yük gemisi, Mısır Gubal Boğazı’nın en popüler noktalarındandır. Abu Nuhas Shipwreck Sites, Hurgada’nın 65 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 5 gemi enkazına ev sahipliği yapan bölge bol balık ve mercan yaşamı ile muhteşem bir manzara sunuyor. Bu enkazlardan en meşhuru ve en eskilerinden biri 1869 yılında batan İngiliz kargo gemisi Carnatic’tir. 1981 senesinde batan Yunan gemisi Chrisoula K. ve 1978’deki Alman asıllı Kimon M. de ev görevi gördükleri farklı balık türleri ile mutlaka görülmeliler. Carless Resifi, Hurgada’nın 14 kilometre kuzeydoğusunda Shaab Umm Qamar ve Giftun adası arasında bulunuyor. Resifte dev moray yılan balıklarını, beyaz uç resifi köpekbalıklarını görme şansınız var. Ayrıca 12 metre derinde iki düden bulunuyor. Eğer biraz tedirgin veya acemiyseniz, Gota Abu Ramada ilk dalışınız için doğru adres olacaktır. Şehrin en popüler dalış noktaları arasında bulunan Gota Abu Ramada’nın sunduğu canlı çeşitliliği o kadar fazla ki bu nedenle ‘Akvaryum’ olarak da anılıyor. Bunların haricinde yunuslara rastlayabileceğiniz El Fanus, devasa yılan balıkları bulunan Ramada South, Fanadir ve Turtle Bay gibi birçok farklı bölge de görülmeye değer sualtı noktaları arasındadır.

Denizin altına ayakları yere basarak inmek isteyenler içinse şehirde bir turist denizaltı bulunuyor. Sindbad Submarine isimli bu denizaltı ile 22 metre derinliğe kadar inebiliyor ve Kızıldeniz’in muhteşem renklerine tanık oluyorsunuz. Yaklaşık 1 saat süren deneyim dalmaktan hoşlanmayanların mutlaka denemesi gereken şeylerden biri.
 

Hurgada Bedevi Köyü


 

Hurgada, Kızıldeniz’in masmavi suları ve Sahra Çölü’nün kızıl sonsuzluğu ile büyüleyici bir şehir. Sahra Çölü’nün bir parçası olan Doğu Çölü, Nil Nehri ile Kızıldeniz arasında kalıyor. Hurgada sınırları içindeyse Safaga bölgesi Doğu Çölü’ne denk geliyor. Çöl alanının kendine has güzelliği ve farklılığının yanında bölgede bir de Bedevi kültürü hakkında birebir şahit olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir Bedevi Köyü bulunuyor.

Bölgeye kendi başınıza gitmeniz biraz zor. Toplu taşıma bulunmuyor ve araç kiralayarak gittiğiniz zaman bile ıssız çöllerde rehbersiz yön bulmak kolay olmayacaktır. Bu nedenle şehirde küçük bir araştırma ile birçok tur şirketini bulabilir ve kayıt olabilirsiniz. Kaç kişilik turlara katılacağınızı da kendi seçme şansınız var. Tur şirketlerinin kendi programları değişse bile temelde benzer program ve ücretlere sahip oluyorlar. Birçoğu sizi otelinizden veya şehir merkezinden alarak ulaşımınızı sağlıyor. Uçsuz bucaksız kumlarda çok da güvenilir hissettirmeyen yerel şöförlerin sürdüğü jeep’ler ile başlayan programlar kendinizin sürebileceği 4 tekerlekli ATV’ler ile devam ediyor. Daha yerel hissetmek istiyorsanız ise develer ile bölgeyi gezme imkanı sunan turları tercih edebilirsiniz. Günbatımında ise çöl, çok daha ihtişamlı bir hal halıyor. Kumul tepelerine tırmanıp güneşin kumların arasında kayboluşunu izleyerek tatilinize unutulamayacak bir an katabilirsiniz.

Bölgenin en ilgi çekici kısımlarından biri de eskiden 20.000’den fazla Bedevi’nin yaşadığı bilinen, şuanda yaklaşık 150 kişiden oluşan Bedevi Köyü. Kendinizi Bedevi kültürüne özgü yaşamın içerisinde bulacak ve halkın yaşamına şahit olacaksınız. Burada yerel yemek ve içecekleri tadabilir, yerel halkın yaptığı ürünlerden satın alabilirsiniz. Köyde çöl coğrafyasına özgü yılanlar ve farklı hayvanların bulunduğu bir alan da bulunmaktadır. Bunların haricinde yerel müzik ve dans şovları ile renkli bir eğlence de sizi bekliyor olacaktır.
 

Hurghada Kum Müzesi

1.jpg
 

Hurgada Kum Müzesi, şehrin en popüler turist atraksiyonlarından birisidir. Çöllerin üzerine kurulmuş açık hava müzesinde yalnızca iki farklı renk kumun su ile karışımıyla oluşturulmuş sanat eserleri bulunur. Çölün ihtişamının sanatla buluşturulduğu bu müzeyi Hurgada seyahatinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Afrika ve Orta Doğu’nun tek açık hava müzesi olan Hurgada Kum Müzesi’nde dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların emekleriyle ortaya çıkarılmış toplamda 42 heykel ve 17 kabartma eser bulunur. Bu eserler iki konsept altında toplanmıştır. Müzenin Historical Art isimli bölümünde 22 heykel ve 6 kabartma yer alıyor. Bu bölümde tarih içindeki efsanelerin, ünlü askeri liderlerin, dünyanın akışına yön veren masal kahramanlarının ve tanrıların heykelleri bulunmaktadır. Poseidon’dan Zeus’a, Napolyon’dan Sezar’a kadar önemli birçok kişiliğin muhteşem kum heykelleri insanı kelimenin tam anlamıyla tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. İkinci kısım ise 20 heykel ve 11 kabartma eserden oluşan Wonderland Art. Kendinizi harikalar diyarında hissedeceğiniz bu bölümde en sevilen çizgi film kahramanlarının yanında Hollywood’un güçlü fantastik kahramanları yer alıyor. Tom ve Jerry, Bugs Bunny, Iron Man, Örümcek Adam, Jack Sparrow, Kıng Kong bu güzel eserlerden yalnızca birkaçı.

Müzede sanat eserlerinin haricinde farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. Çocuklar için bir oyun alanı ve Magic Castle isimli workshop ile yetişkinler için gündüz ve gece programları vardır. Ayrıca müze içerisinde çeşitli hediyelik eşyalar bulabileceğiniz mağazalar ve bir de kafe bulunur. Bu ilgi çekici müze Safaga bölgesinde bulunuyor. Merkeze çok uzak değildir, bir taksi ile anlaşarak uygun fiyata ulaşmak mümkündür. Haftanın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 

Hurghada Grand Aquarium

Ramashka-6.jpg
 

Kızıldeniz’in masmavi suları ve etkileyici deniz altı yaşamı Hurgada’yı dalış ve şnorkel tutkunları için oldukça cazip bir seçenek haline getiriyor. Denizin altında ne gördüğünü bilmek, bu canlı çeşitliliği hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler içinse şehrin koca akvaryumu Hurghada Grand Aquarium ya da bilinen diğer adıyla The Red Sea in Glass ziyaret edilmesi gereken yerler arasında. Hurghada Grand Aquarium, dalış tutkunları için olduğu kadar dalmaktan hoşlanmayıp yine de Kızıldeniz’in canlılığına şahit olmak isteyenler için de doğru adres.

2015 yılında açılan akvaryum Mısır’ın en büyük akvaryumu olmasının yanında dünyanın da en büyükleri arasında sayılmaktadır. 100’den fazla hayvan, 1.200’den fazla türe ev sahipliği yapan akvaryumda deniz canlıların yanında farklı hayvanlar da var. Hurghada Grand Aquarium’da 24 farklı sergi bulunuyor. Yağmur ormanlarında gezebilir, Kızıldeniz’in ilk hayvanat bahçesinde farklı hayvan türlerini keşfedebilirsiniz. Bunların haricinde köpekbalıkları ile dolu tünel, tatlı ve tuzlu sualtı canlılarının bulunduğu sergiler, yüzlerce yıllık fosil sergisi, Arap kültürünün en özgün öğelerinden olan Bedevi çadırı Hurghada Grand Aquarium’un en ilgi çekici bölümlerindendir.

Bu kocaman kompleksi kendiniz gezebileceğiniz gibi içeride çalışan rehberler öncülüğünde düzenlenen turlara da katılabilirsiniz. Yapılan farklı gösteriler ve besleme saatleri de oldukça ilgi çekicidir. Gezinize daha fazla heyecan katmak isterseniz ise profesyonel dalgıçlar eşliğinde köpekbalıklarının arasına dalabilirsiniz. Grand Aquarium, şehrin kuzey kısmında Ad-Dahar isimli bölgede bulunuyor. Şehir merkezinden minibüsler ya da taksi ile ulaşmak mümkündür. Giriş ücreti yetişkinler için kişi başı 30 Dolar, 3-10 yaş arasındaki çocuklar için ise 15 Dolardır. Haftanın her günü 09.00-19.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
 

El Gouna Müzesi


 

El Gouna Müzesi içerisinde, şehrin büyüleyici atmosferinin ve eğlenceli sokaklarının arkasında gizlenen tarihsel gerçekleri bulabilirsiniz. Günümüzde mimarisi, kültürel yapısı, pırıl pırıl plajları ve uçsuz bucaksız çölleri ile oldukça etkileyici olan şehir tarihsel gelişimi açısından da bir o kadar ilgi çekicidir. Eğer siz de Hurgada ve Mısır’ın tarihini merak ediyorsanız seyahat programınıza El Gouna Müzesi’ni mutlaka dahil etmelisiniz.

El Gouna Müzesi, 1996 senesinin Ocak ayında turistlere eski Mısır kültürü hakkında aydınlatıcı bilgiler sunmak amacıyla kurulmuştur. Antik Mısır tarihine ve sanatına ışık tutan müzede 90’dan fazla sergi bulunuyor. Çok büyük bir müze olmamasına rağmen içerisinde bulunan eserler ve bilgiler oldukça ilgi çekicidir. Ancak bu sergilerde bulunan heykeller orijinal heykeller değildir, bu heykellerin birebir replikalarıdır. Her sergi hakkında bilgi veren 3 interaktif bilgisayar bulunur. Ayrıca müze içerisinde Mısır’ın en popüler çağdaş ressamlarından biri olan Hussein Bikar’ın 52 eserini içeren ayrı bir sergi de bulunmaktadır.

Müze, şehrin tarihi bölgesi sayılan El Gouna bölgesinde Kafr El Gouna isimli binanın içerisinde bulunuyor. Binanın çevresinde bulunan hediyelik eşya dükkanlarından müzedeki heykellerin minyatürlerini, papirüs boyamalarını, Mısır’la ilgili kitapları ve daha birçok hediyelik eşyayı bulabilirsiniz.