Hurgada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Hurghada_Hotels_R03.jpg
 

Kızıldeniz’in kıyısında yer alan Hurgada, Mısır’ın en büyük ikinci şehri. 20. yüzyılın başlarında bulunan şehir 1980’lere kadar küçük bir balıkçı köyüydü. Ancak Şarm el Şeyh’e alternatif turizm ve tatil şehri yaratmak için Mısır hükümeti ile yerli ve yabancı yatırımcılar özellikle son yıllarda şehrin önemli anlamda gelişmesini sağladı. Bulunduğu görece tehlikeli coğrafyaya karşı Mısır hükümetinin güvenlik için verdiği çabalar sayesinde Hurgada oldukça güvenli bir şehir. Günümüzde şehir Avrupalılar başta olmak üzere tüm dünyanın ilgi gösterdiği popüler tatil destinasyonlarından biridir. 36 kilometrelik sahil şeridi, Mısır kültürünün bozulmamış değerlerini yansıtan El Dahar bölgesi, ihtişamın ve modernliğin hakim olduğu Sakkala ve alışveriş için bir cennet olan Sahl Hasheesh, Hurgada’nın en güzel alanlarından. Görkemli onlarca otele, yüzlerce restorana ve mağazaya ev sahipliği yapan El Gouna bölgesi ise Hurgada’yı geliştirme projesinin en somut kanıtlarından.

Hurgada’nın bir diğer güzelliği ise dünyanın en cazip deniz-kum-güneş tatil destinasyonlarından biri olmasına rağmen fiyatların oldukça uygun olmasıdır. Muhteşem tatil köylerinde bile dünyanın diğer yerlerine göre çok daha ucuz fiyatlara kalmak mümkün. Yüzlerce restoranda yemek yiyebilir, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatının tadını çıkarabilir ve dünya markalarından yerel markalara her bütçeye uygun alışveriş imkanı bulabilirsiniz. Plajlar, su sporları, gece eğlenceleri, çöl safarileri, müzeler derken Hurgada’da zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça zor. Bu nedenle en az 4 günlük bir tatille şehrin tadına varabilirsiniz.

Şehri ne zaman ziyaret edeceğiniz ise tamamen sıcaklara dayanabilme gücünüze bağlı denilebilir. Şehir yaz tatili için muhteşem olsa da şehre hakim olan iklim özelliklerinden dolayı Haziran-Ağustos arası ekstrem sıcaklıklarda geçmektedir. İklimin güzel tarafı ise gökyüzünün her zaman masmavi ve güneşli olması ve denize girebilme süresinin oldukça uzun olması. Eğer fazla sıcaklara dayanamıyorsanız Hurgada seyahatinizi ilkbahar dönemine denk getirmeniz daha iyi olacaktır.

Tanıtıcı Video:

 

 

Hurgada ile İlgili

Hurgada Nerededir?

Mısır’ın Kızıldeniz eyaletine bağlı bir şehir olan Hurgada, Kızıldeniz kıyısında bulunur. Kahire’nin 600 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Hurgada’ya Nasıl Gidilir?


 

Hurgada’ya, Türkiye’den aktarmalı veya aktarmasız uçaklar ile ulaşım sağlanmaktadır. Direkt uçuşlar yaklaşık 2 saat 45 dakika sürmektedir.
 

Hurgada’ya Ne Zaman Gidilir?

Mısır sınırları içerisinde Kızıldeniz’in kıyısında bulunan Hurgada şehrinde Subtropikal Çöl iklimi hakimdir. Şehirde iki mevsim özelliğinin görüldüğü söylenebilir. Kış ayları ve sonbahar ayları kabul edilen aylar ılıman, ilkbahar ve yaz ayları sıcak, bazı aylarda ekstrem sıcak geçmektedir. Bunların yanında şehirde sene boyunca yağışlara nadiren rastlanır. Hurgada’da güneş ışığından yararlanma süresi senenin her dönemi oldukça uzundur.

Şehirde kış ve sonbahar olarak adlandırılabilecek Aralık-Şubat ve Ekim-Kasım dönemleri ılıman geçmektedir. Her iki mevsimde de yağışlara neredeyse hiç rastlanmaz. Gökyüzü genellikle açıktır. Aralık-Şubat arası ortalama sıcaklık 16 derecedir ancak özellikle en soğuk geçen ay olan Ocak ayında gece sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşebilmektedir. Ekim ayı sonbahar ve kış dönemine göre sıcak geçer, ortalama sıcaklık 25 derecedir.

İlkbahar ve yaz dönemleri Nisan başından Eylül sonuna kadar sürmektedir. Nisan ayı ortalama sıcaklık 24 derecedir. Mart-Mayıs ayları arasında kuru ve sıcak esen rüzgarlar kum fırtınalarına neden olabilmektedir. Şehrin en sıcak ayı ise 31 derece ortalama sıcaklık ile Temmuz ayıdır. Temmuz, Ağustos aylarında sıcaklıklar 40-45 derecelere kadar çıkabilmektedir. Ağustos 28 derece ortalama sıcaklık ile su sıcaklığının en yüksek ve 13 saatlık günışığı süresi ile günlerin en uzun olduğu aydır. Eylül ise en yağışlı geçen aydır.

Hurgada’yı ziyaret etmek için en uygun zaman olarak Nisan, Mayıs, Ekim veya Kasım ayları düşünülebilir. Bu aylarda giderek hem denizin tadını çıkarabilir hem de ekstrem yaz sıcaklarında bunalmadan şehrin keyfini alabilirsiniz. Hurgada’da deniz suyu sıcaklığı bu aylarda ortalama 25 derecedir. Eğer güneşin tadını sonuna çıkarmak istiyorsanız ya da uzun dalışlar yapmaya meraklıysanız ise Ağustos ayı en iyi seçenek olacaktır. Sıcak havalardan hoşlanmayanlar içinse kış ayları tercih edilebilir.
 

Hurgada’da Nerede Kalınır?

Kızıldeniz’in en çok talep gören şehirlerinden Hurgada, muhteşem kumsalları ve tertemiz denizi ile her yıl binlerce turiste kucak açıyor. Senenin pek çok ayında denize girilebilen ender turistik destinasyonlardan biri olan Hurgada pek çok uluslararası zincir işletmenin de yatırım yaptığı bir merkez. Kızıldeniz kenarındaki müthiş konumu ile rüzgâr sörfünden derin deniz balıkçılığına çok çeşitli su etkinliği yapılabiliyor. Ayrıca çöl hayatına ışık tutan, bedevi yaşamı ve çöl safari gibi etkinlikler de hayli ilgi topluyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hurgada otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Hurgada Otelleri

Kızıldeniz’in tertemiz denizini antik Mısır mirası ile birleştiren ve Orta Doğu’nun en cazibeli turizm merkezlerinden biri olan Hurgada; Kahire’nin 600 kilometre güneyinde yer alıyor. Mısır hükümetinin tam desteği ile Sharm el Sheik kadar tanınan bir diğer Mısır tatil merkezi haline gelmesi ise 80’lerden sonraya denk geliyor. Hurgada, diğer Mısır tatil beldeleri gibi hem deniz hem çöl hem de tarih avantajını; bölgeyi ziyaret eden turistlere harika bir tatil sunabilmek için sonuna kadar kullanıyor. Dilerseniz pırıl pırıl denizin tadını çıkarabilir veya dalış eğitimi alıp su altını keşfedebilirsiniz. Veya çöl ve bedevi hayatına ait turlara katılıp çölde safari dahi yapabilirsiniz.

İster romantik bir çift kişilik seyahat ister ailece eğlenecek huzurlu bir destinasyon peşinde olun fark etmiyor. Hurgada dileklerinize kavuşmanız için size pek çok seçenek ile tatil yapma imkânı sunuyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hurgada otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Hurgada Gezilecek Yerler


 

Mısır’ın tatil cennetlerinden biri olan Hurgada dünyada da yaz tatili için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlardan biri. Kızıldeniz’in yanı başında yer alan şehirde büyüleyici plajlar yer alıyor. Üstelik Hurgada’nın güzelliği yeryüzü ile de sınırlı değil. Kızıldeniz’in derinliklerine inildikçe yepyeni bir hayat başlıyor. Bu sularda sayısız balık türünden farklı deniz canlılarına kadar rastlayabilir, göz alıcı mercan resifleri arasında dolaşabilirsiniz. Su altının kendine özgü tarihi içinse şehrin ünlü gemi batıklarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir bunlarla da bitmiyor. Muhteşem Doğu Çölü, önemli birçok müze, tarihi kilise ve camiler, şehri oluşturan ihtişamlı sokaklar ve Mısır kültürüne özgü caddeler, hepsi insanı oldukça etkiliyor.
 

Devamını Oku

Hurgada İçi Ulaşım


 

Hurgada’da düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım taksiler veya küçük beyaz minibüsler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunların haricinde havaalanından ya da şehir merkezinden araç kiralamak da mümkündür. Ayrıca El-Uksur, Kahire ve Sina Yarımadası’na günlük seferler düzenleyen oldukça uygun fiyatlı otobüsler bulunmaktadır.

Şehirde turistler için en uygun ulaşım aracı taksilerdir. Taksileri 24 saat şehrin her yerinde bulmak mümkündür. Fiyatlar Türkiye’ye göre oldukça uygundur. Taksi fiyatları gideceğiniz mesafeye göre 5-10 LE ile 40 LE arasında değişmektedir. Taksilerle ilgili en büyük sıkıntı şöförlerin turistleri kandırmak istemesinden kaynaklanır. Taksimetre olmasına rağmen sürücüler genellikle kullanmaz bu nedenle taksiye binmeden önce fiyat konusunda mutlaka anlaşmaya varmalısınız. Ayrıca az da olsa İngilizce bilen sürücüleri tercih etmeniz ya da en azından gideceğiniz yeri harita üzerinde göstermeniz daha iyi olacaktır.

Beyaz minibüsleri de şehrin sokaklarında bulmanız mümkündür. Çoğunlukla yerliler tarafından kullanılan bu minibüslerin belirli bir rotası bulunmamaktadır. Titanic Aqua Park’tan yola çıkarak Sakala ve Dahar Meydanı üzerinden ilerlerler ancak istediğiniz yerde durmaktadırlar. Fiyatlar oldukça ucuz olmasına rağmen sürücüler yine turistleri kandırmaya çalışmaktadır bu nedenle pazarlık yapmakta ve dikkatli olmakta fayda var.

Havaalanından şehir merkezine taksi ile yaklaşık 10-15 dakikada gidebilirsiniz. Mesafe kısa olduğu için ücret de en fazla 10-15 dolar arası tutmaktadır ancak taksiciler ile pazarlık yapmalısınız.
 

Hurgada Mutfağı

353_photo_4631.jpg
 

Hurgada, Kızıldeniz'in deyim yerindeyse tüm nimetlerinden yararlanan bir şehir. Kızıldeniz'in tertemiz suları ve güneşi ile yaz tatili için mükemmel bir seçenek olan şehir, bu sulardan çıkan çeşit çeşit balık ve farklı deniz ürünü ile de tam bir lezzet şehri oluyor. Deniz ürünlerinin yanında Arap ve Mısır kültürüne özgü yerel yiyecek ve içeceklerle dünya mutfağından en güzel lezzetleri de şehirde bulmak oldukça kolay. Zor olan ise gittikçe gelişen ve popülerleşen Hurgada'da birbirinden farklı konseptli restoran ve kafeler arasından seçim yapmanız olacaktır.

The Lodge Restaurant, Marina Bulvarı’nda bulunur ve şehrin en popüler ve lezzetli restoranlarından biridir. Lodge’da dünya mutfağının kaliteli yiyeceklerinin yanında restorantın özel odun ateşi fırınından çıkan balık ve et yemeklerini tadabilirsiniz. Menüde vejetaryanlar için de birçok seçenek bulunuyor. Ayrıca yerel sanatçıların canlı performansları ve farklı konseptli geceler ile yemeğinize eğlence katmanız da mümkün.

Bordiehn’s Villa Kunterbunt, Mısır’a özgü atmosferin en şık ve klasik halini yaşayabileceğiniz restoranlardan biri. Doğuya özgü yiyeceklerin yanısıra Avrupa’ya ait lezzetleri de tadabilirsiniz. Deve biftek, Camouneya, kimyon ve oryantal baharatlarla harmanlanmış Mısır bifteği denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Ayrıca hafta içerisinde yerel artistlerin canlı performansları, ateş şovları ve akrobasi şovları gibi farklı aktiviteler düzenlenmektedir.

Retro Bar, şehrin en kaliteli spor barları biri olmasının yanında Amerikan tarzı hamburgerlerden, İtalyan makarnalarına ve sağlıklı salatalara kadar farklı lezzetler de sunuyor. Eğer kırmızı eti seviyorsanız Pazartesi günleri düzenlenen Steak Night’a katılabilir ve çok uygun fiyatlara etin tadına doyabilirsiniz.

Nubian Cafe & Restaurant, Mısır atmosferini yaşayabileceğiniz restoranlardan biridir. Marina’da bulunan restoranda lezzetli Mısır yemeklerini tadarken açık hava ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

El Mina, Kızıldeniz’in deniz ürünlerini tatmak için gidilecek doğru adreslerden. Restorantın menüsü deniz ürünleri konusunda oldukça geniş ve sipariş edeceğiniz her şey oldukça lezzetli olacaktır. Deniz ürünleri için tercih edilebilecek bir diğer mekan ise ünlü Fish Market’a oldukça yakında bulunan El-Halaka’dır. El-Halaka, keyifli tasarımı, geniş yiyecek seçenekleri ve lezzeti ile Hurgada’da yediğiniz unutulmaz yemeklerden biri olacaktır.

Gad, Mısır’ın en popüler fast-food restoranlarından. Mısır’a özgü ürünleri oldukça uygun fiyatlara yemek isterseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. Falafelden kebap çeşitlerine menüde birçok seçenek bulunuyor. Sheraton Caddesi ve Ad-Dahar bölgesinde Gad’ın şubelerine rastlayabilirsiniz.
 

Hurgada’da Alışveriş

Hurghada_at_night_7.jpg
 

Mısır'ın yeni gözdelerinden olan Hurgada'da alışveriş seçenekleri de oldukça fazladır. Şehirde dünyanın en ünlü markalarının mağazalarından yerel Mısır ürünlerinin satıldığı mağazalara kadar birçok seçenek bulunur. Hurgada'da her çeşit ürünü bulabileceğiniz kocaman alışveriş merkezlerinin yanında canlı alışveriş sokakları ve yerel açık hava pazarları da bulunmaktadır. Kısacası alışverişin tadına doyabileceğiniz şehirde bütçeniz ne olursa olsun kendinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Şehirde pazarlık yapmak oldukça yaygın ve geçerlidir bu nedenle özellikle yerel mağazalar ve pazarlarda bir şey almadan önce mutlaka pazarlık yapın, böylece alacağınız ürünü çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Şehrin en gözde alışveriş merkezlerinden Senzo Mall aynı zamanda Kızıldeniz bölgesinin en büyük alışveriş merkezidir. Senzo Mall'da dünya markaları, restoranlar, kafeler ve marketler bulunur. Şehir merkezinden 10 dakikalık bir taksi yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Cleopatra Center, şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konum olan Sheraton Caddesi üzerinde bulunur. Burada da bilindik birçok markaya rastlamak mümkündür. Şehrin modern bölgesi Sakkala'da ise Esplanade Mall isimli alışveriş merkezi bulunur.

Sheraton Caddesi, şehrin en hareketli alışveriş noktalarından biridir. Cadde üzerinde bilindik dünya markalarının yanında yerel ürünlerin satılığı birçok mağazaya da rastlanmaktadır. Özellikle tekstil ürünleri, çantalar ve çeşitli mücevherler oldukça ilgi çekicidir. Burada bulunan çoğu mağazada fiyatlar sabit olduğu için pazarlık şansınız çok bulunmamaktadır. Ancak çok fazla şey alacak olursanız yine de şansınızı denemeyi unutmayın.

Hurgada Marina Bulvarı, moda dünyasının ve Mısır'ın lüks mağazalarını bulabileceğiniz bir alan. Özellikle tasarım ürünlerin satıldığı butikler ilgi çekicidir. Lüks mağazaların yanında hediyelik eşya ve yerel mağazaların bulunduğu şehrin popüler açık hava pazarlarından New Marina Bazaar da bu bölgede bulunmaktadır. Birbirinden şık plaj havluları, süslenmiş midye kabukları, otantik nargileler, parfümler, gümüş ve altın işleri gibi hediyeliklerin yanında yöresel sebze ve baharatlar da bulabilirsiniz. Fish Market ise özellikle deniz ürünü severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Bu pazar Kızıldeniz'den çıkarılan her türlü yerel balığı ve birçok farklı deniz ürününü içermektedir.

Şehrin eski bölgesi olarak kabul edilen Al Dahar, namına yakışır şekilde birçok yerel mağazaya ev sahipliği yapar. Burada uygun fiyatlı birçok ürün, özellikle şehre özgü ürünler bulmak mümkündür. Pazarlık neredeyse her mağazada geçerlidir bu nedenle pazarlık yapmaya çalışın.
 

Hurgada Gece Hayatı

1.jpg
 

Gündüzleri muhteşem plajları ve canlı sokakları ile insanı kendine hayran bırakan Hurgada'nın gece hayatı da bir o kadar keyiflidir. Mısır'ın gittikçe popülerleşen turizm şehirlerinden olan Hurgada'nın diğer Mısır şehirlerine göre daha güvenli ve rahat bir şehir olması, şehrin gece hayatına da yansımıştır. Kızıldeniz'in parti noktalarından biri olarak kabul edilen şehrin birçok yerinde hareketli barlara ve gece kulüplerine rastlayabilirsiniz. Özellikle El Gouna bölgesinde bulunan lüks otellerin gece kulüpleri kaliteli ve keyifli bir ortam sunmaktadır. Ayrıca modern eğlence anlayışının yanında Mısır ve Arap kültürlerine özgü gece eğlenceleri de oldukça ilgi çekicidir.

Sakala bölgesi için şehrin gece kalbinin attığı yer denilebilir. Gündüzleri kadar akşamları da kalabalık olan bölgede birçok bar, restoran, kafe ve gece kulübü bulunmaktadır. Turistlerin yoğun ilgilisinden dolayı Sakala'yı her gece kalabalık görmek mümkündür. Marina Bulvarı da Sakala kadar hareketli bir diğer bölgedir. Gündüzleri masmavi manzaranın hakim olduğu plajların bazıları geceleri büyük partilere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeyken bunlardan birine denk gelirseniz mutlaka gitmelisiniz.

Papa's Beach Club, Kızıldeniz'in hemen yanı başında altın sarısı kumların içerisinde dans edebileceğiniz kocaman dans pisti ile şehrin en ilgi çekici gece kulüplerinden biri. İçerisinde bir bar ve restoranda bulunan kulüpte lezzetli yiyecekler yiyebilir veya çeşitli kokteyller içebilirsiniz. Yorulduğunuz zaman ise sahilde bulunan hamaklara ya da palmiyelerin altına uzanarak yıldızları seyredebilirsiniz. Genellikle house ve tekno müziğin hakim olduğu bu kulüp mutlaka uğranması gereken yerler arasındadır. Papa's Beach Club, Marina Bulvarı'nda bulunmaktadır.

Calypso Disco, farklı dans şovları ile ünlüdür. Yerel halkın çok fazla ilgi göstermediği mekanda kalabalık turist gruplarına rastlayabilirsiniz. Giriş için belirli bir ücret vardır. Bu ücrete içeride içeceğiniz bir içecek dahildir. Ancak şehrin her yerinde olduğu gibi burada da turistlere uygulanan farklı fiyat olayı konusunda dikkatli olmalısınız.

Ministry of Sound, Hurgada'nın hatta belki Mısır'ın en iddialı gece kulüplerinden biridir. 1500 kişilik kapasitesi bulunan devasa kulüpte açık havada eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Muhteşem ses sistemi ve ışıklandırmanın yanında dans gösterileri ve DJ performansları da oldukça etkileyicidir. Haftanın her gecesi farklı partilere ev sahipliği yapan mekanda müzik tarzları ve dekor da partiye göre değişmektedir. Latin geceleri, R&B partileri, Old Skool geceleri kulübün en popüler partileri arasındadır.

Buraların haricinde Sheraton Caddesi'nin sonunda bulunan Praha isimli Çek barı, Hard Rock Cafe, Litthe Budha, Caribbean Bar, Hed Kandi Beach Bar da gece hayatı için tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Mısır ve Arap kültürüne özgü yerel eğlenceler için ise büyük otellerin kulüp programlarını takip edebilirsiniz. 1001 Night isimli gösterilerde dansöz gösterilerinin çok daha gösterişli ve ilginç olanı Tannura dansı sergileniyor.
 

Hurgada’da Festivaller


 

Mısır'ın turizm gözdelerinden olan Hurgada altın renkli plajlarının, doğal güzelliklerinin ve hareketli sokaklarının haricinde birbirinden renkli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim güneşli gökyüzüyle insana yaşam enerjisi veren şehir festival dönemlerinde her zamankinden daha canlı ve hareketli olur. Şehirde sene içerisinde dini ve kültürel festivallerin yanında özellikle spor alanında birçok festival bulunur.

Kıpti Yeni Yılı, Haziran ayının ilk haftası şehirde festival havasında kutlanmaktadır. Mısırlı Hristiyanlar 'Aşai Rabbani Ayini'ni kutlamaktadır. Benzer bir dini festival ise Al Hijra olarak da bilinen İslam Yeni Yılı'dır. Müslümanlar, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye seyahatini kutlamaktadırlar.

Hurgada Uluslararası Festivali, Şubat ayının ilk haftası başlar ve 12 gün sürer. Festivalde 3 farklı spor dalına ait yarışmalar ve etkinlikler yer alır. İlk düzenlenen etkinlik Triathlon yarışlarıdır. Sonrasında Mare Monti Run yarışları düzenlenir. En son etkinlik ise Hurghada Half Marathon'dur. Bu yarışların haricinde uluslararası katılımcılar tarafından da oldukça ilgi gören Uluslararası Balıkçılık Festivali düzenlenmektedir.

Mart ayında şehrin en popüler festivallerinden biri olan Mısır Yoga Festivali düzenlenir. Dünyanın her yerinden birçok yoga hocasının katıldığı festivalde farklı aktiviteler ve gösteriler de yer almaktadır. Katılımcıların yoga hakkında çok şey öğrenebileceği bu festival yoga severler için oldukça keyifli geçecektir.

Shem al Nessim, baharın ilk gününün kutlandığı festivaldir. Hurgada ve çevre bölgelerde birçok etkinlik düzenlenir. Özellikle açık hava piknikleri ve aktiviteleri şehri fazlasıyla canlandırmaktadır.

Yat Yarışları ve Su Kayağı Festivali, Ekim ayında gerçekleşir. Mısırlı yat sahipleri ve su kayakçılarının yanında dünyadan farklı noktalarından da birçok katılımcı şehre bu festival için gelmektedir. Yarışların haricinde festival kapsamında düzenlenen kültürel ve sanatsal birçok etkinlik de gerçekleşir. Kızıldeniz'in masmavi sularındaki yarışları izlemenin oldukça keyifli olmasının yanında dilerseniz siz de yarışlara katılabilirsiniz.

Bu festivallerin haricinde Haziran ayında 1952 yılındaki bağımsızlık mücadelesinin kutlandığı Bağımsızlık Günü, Aralık ayında ise 1973 yılındaki Yom Kippur Savaşı zaferinin kutlandığı Zafer Günü şehrin önemli festival günlerindendir.
 

Hurgada Resmi Tatiller

Devrim Günü (25 Ocak)

Kıpti Paskalyası (16 Nisan)

Bahar Günü (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)

(*) ile belirtilen bayramların günü her sene değişiklik göstermektedir.

Hurgada İçin Faydalı Bilgiler

Acil yardım: 123

Yangın: 125

Polis: 122

Hurgada Türkiye Dış Temsilcilikleri

Hurgada’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Şehrin tüm konsolosluk işlemleri Kahire Büyükelçiliği’nce halledilmektedir.

Kahire Büyükelçiliği

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/Kahire, Mısır

Tel: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

e-Posta: [email protected]

Web: http://kahire.be.mfa.gov.tr

Hurgada Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi para birimi olarak Mısır Poundu (EGP) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 5.02 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Hurgada Resmi Dili

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır.

Hurgada Saat Farkı

Mısır (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. Hurgada, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Hurgada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 16oC
  • Mar 19oC
  • Nis 22oC
  • May 25oC
  • Haz 28oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 248.000  / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Poundu (EGP) / İklim: Subtropikal Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3