Google+

Hurghada

Hurghada - : - / -
--℃
1 EGP=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon15℃
 • Şubweather-icon16℃
 • Marweather-icon19℃
 • Nisweather-icon22℃
 • Mayweather-icon25℃
 • Hazweather-icon28℃
 • Temweather-icon29℃
 • Ağuweather-icon29℃
 • Eylweather-icon27℃
 • Ekiweather-icon24℃
 • Kasweather-icon20℃
 • Araweather-icon17℃
Nüfus: 248.000  / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Poundu (EGP) / İklim: Subtropikal Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3

Hurghada_Hotels_R03.jpg
 

Kızıldeniz’in kıyısında yer alan Hurgada, Mısır’ın en büyük ikinci şehri. 20. yüzyılın başlarında bulunan şehir 1980’lere kadar küçük bir balıkçı köyüydü. Ancak Şarm el Şeyh’e alternatif turizm ve tatil şehri yaratmak için Mısır hükümeti ile yerli ve yabancı yatırımcılar özellikle son yıllarda şehrin önemli anlamda gelişmesini sağladı. Bulunduğu görece tehlikeli coğrafyaya karşı Mısır hükümetinin güvenlik için verdiği çabalar sayesinde Hurgada oldukça güvenli bir şehir. Günümüzde şehir Avrupalılar başta olmak üzere tüm dünyanın ilgi gösterdiği popüler tatil destinasyonlarından biridir. 36 kilometrelik sahil şeridi, Mısır kültürünün bozulmamış değerlerini yansıtan El Dahar bölgesi, ihtişamın ve modernliğin hakim olduğu Sakkala ve alışveriş için bir cennet olan Sahl Hasheesh, Hurgada’nın en güzel alanlarından. Görkemli onlarca otele, yüzlerce restorana ve mağazaya ev sahipliği yapan El Gouna bölgesi ise Hurgada’yı geliştirme projesinin en somut kanıtlarından.

Hurgada’nın bir diğer güzelliği ise dünyanın en cazip deniz-kum-güneş tatil destinasyonlarından biri olmasına rağmen fiyatların oldukça uygun olmasıdır. Muhteşem tatil köylerinde bile dünyanın diğer yerlerine göre çok daha ucuz fiyatlara kalmak mümkün. Yüzlerce restoranda yemek yiyebilir, sabahın ilk ışıklarına kadar süren gece hayatının tadını çıkarabilir ve dünya markalarından yerel markalara her bütçeye uygun alışveriş imkanı bulabilirsiniz. Plajlar, su sporları, gece eğlenceleri, çöl safarileri, müzeler derken Hurgada’da zamanın nasıl geçtiğini anlamak oldukça zor. Bu nedenle en az 4 günlük bir tatille şehrin tadına varabilirsiniz.

Şehri ne zaman ziyaret edeceğiniz ise tamamen sıcaklara dayanabilme gücünüze bağlı denilebilir. Şehir yaz tatili için muhteşem olsa da şehre hakim olan iklim özelliklerinden dolayı Haziran-Ağustos arası ekstrem sıcaklıklarda geçmektedir. İklimin güzel tarafı ise gökyüzünün her zaman masmavi ve güneşli olması ve denize girebilme süresinin oldukça uzun olması. Eğer fazla sıcaklara dayanamıyorsanız Hurgada seyahatinizi ilkbahar dönemine denk getirmeniz daha iyi olacaktır.

Tanıtıcı Video:

 

 


 

Mısır’ın tatil cennetlerinden biri olan Hurgada dünyada da yaz tatili için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlardan biri. Kızıldeniz’in yanı başında yer alan şehirde büyüleyici plajlar yer alıyor. Üstelik Hurgada’nın güzelliği yeryüzü ile de sınırlı değil. Kızıldeniz’in derinliklerine inildikçe yepyeni bir hayat başlıyor. Bu sularda sayısız balık türünden farklı deniz canlılarına kadar rastlayabilir, göz alıcı mercan resifleri arasında dolaşabilirsiniz. Su altının kendine özgü tarihi içinse şehrin ünlü gemi batıklarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir bunlarla da bitmiyor. Muhteşem Doğu Çölü, önemli birçok müze, tarihi kilise ve camiler, şehri oluşturan ihtişamlı sokaklar ve Mısır kültürüne özgü caddeler, hepsi insanı oldukça etkiliyor.
 

Hurghada Plajları, Dalış Noktaları ve Su Sporları

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Hurghada Plajları, Dalış Noktaları ve Su Sporları
 

Hurgada gittikçe popülerleşen bir şehir olmasını büyük ölçüde Kızıldeniz’e ve sapsarı kumsallarına borçlu diyebiliriz. Şehirdeki en önemli turistik atraksiyonların başında şehrin plajları, dalış noktaları ve çeşitli su sporları geliyor. Deniz-kum-güneş üçlüsünün yanında huzur arayanlar için de eğlence arayanlar için de şehirde birçok plaj seçeneği buluyor. Hurgada plajları, saf incecik kumlar ve sığ sular ile çocuklu aileler için de oldukça uygun. Kızıldeniz’i derinliklerine kadar keşfetmek isteyen dalış tutkunları için görülebilecek sualtı canlı yaşamının maksimum seviyelerde olduğu birçok resif bölgesinin yanında ilgi çekici batıklar da bulunuyor. Heyecan arayan spor aşıklarına yönelik ise şehrin birçok plajında farklı su sporu şirketlerine rastlamak mümkündür.

Giftun Adası şehrin en popüler turizm noktaları arasında. Masalsı plajının yanında muhteşem sualtı canlılığıyla da ön planda olan ada da bu canlılığa şahit olmak için gözlük kullanmanıza bile gerek yok. Bembeyaz kumlar ve berrak sular çıplak gözle bile birçok balığı görmenizi sağlıyor. Ada kıyısını çevreleyen mercan kayalıkları da dalış yapmanızı gerektirmeden keşfedebileceğiniz güzellikler arasında ancak eğer yapabiliyorsanız adanın 1986 yılından beri özel kurallar ile korunan derinliklerini mutlaka keşfetmelisiniz. Straits of Gubal (Mısır Gubal Boğazı), Kızıldeniz ile Sina Yarımadası’nın batısı arasında bulunan dar bir su şerididir. Hurgada’dan kolayca ulaşım sağlanabilen bu alan ülkenin en büyük dalış yerlerinden biridir. Ürkütücü güzellikteki kocaman mercan tepeleri ve Mısır’ın en ünlü sualtı enkazlarından The Thistlegorm isimli yük gemisi, Mısır Gubal Boğazı’nın en popüler noktalarındandır. Abu Nuhas Shipwreck Sites, Hurgada’nın 65 kilometre güneydoğusunda bulunuyor. 5 gemi enkazına ev sahipliği yapan bölge bol balık ve mercan yaşamı ile muhteşem bir manzara sunuyor. Bu enkazlardan en meşhuru ve en eskilerinden biri 1869 yılında batan İngiliz kargo gemisi Carnatic’tir. 1981 senesinde batan Yunan gemisi Chrisoula K. ve 1978’deki Alman asıllı Kimon M. de ev görevi gördükleri farklı balık türleri ile mutlaka görülmeliler. Carless Resifi, Hurgada’nın 14 kilometre kuzeydoğusunda Shaab Umm Qamar ve Giftun adası arasında bulunuyor. Resifte dev moray yılan balıklarını, beyaz uç resifi köpekbalıklarını görme şansınız var. Ayrıca 12 metre derinde iki düden bulunuyor. Eğer biraz tedirgin veya acemiyseniz, Gota Abu Ramada ilk dalışınız için doğru adres olacaktır. Şehrin en popüler dalış noktaları arasında bulunan Gota Abu Ramada’nın sunduğu canlı çeşitliliği o kadar fazla ki bu nedenle ‘Akvaryum’ olarak da anılıyor. Bunların haricinde yunuslara rastlayabileceğiniz El Fanus, devasa yılan balıkları bulunan Ramada South, Fanadir ve Turtle Bay gibi birçok farklı bölge de görülmeye değer sualtı noktaları arasındadır.

Denizin altına ayakları yere basarak inmek isteyenler içinse şehirde bir turist denizaltı bulunuyor. Sindbad Submarine isimli bu denizaltı ile 22 metre derinliğe kadar inebiliyor ve Kızıldeniz’in muhteşem renklerine tanık oluyorsunuz. Yaklaşık 1 saat süren deneyim dalmaktan hoşlanmayanların mutlaka denemesi gereken şeylerden biri.
 

-

Hurghada lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Fair Holiday Apartments Hurghada, The View Apartment, Bahga Palace 3 Residential Apartments. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Three-Bedroom Villa at Sabina, El Gouna - Unit 107826, Sea Garden Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Three-Bedroom Apartment at West Golf, El Gouna - Unit 107781, Moevenpick Resort Hurghada, Bella Vista Resort Hurghada otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Hurghada aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Hurgada Bedevi Köyü

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Hurgada Bedevi Köyü
 

Hurgada, Kızıldeniz’in masmavi suları ve Sahra Çölü’nün kızıl sonsuzluğu ile büyüleyici bir şehir. Sahra Çölü’nün bir parçası olan Doğu Çölü, Nil Nehri ile Kızıldeniz arasında kalıyor. Hurgada sınırları içindeyse Safaga bölgesi Doğu Çölü’ne denk geliyor. Çöl alanının kendine has güzelliği ve farklılığının yanında bölgede bir de Bedevi kültürü hakkında birebir şahit olarak bilgi sahibi olmanızı sağlayacak bir Bedevi Köyü bulunuyor.

Bölgeye kendi başınıza gitmeniz biraz zor. Toplu taşıma bulunmuyor ve araç kiralayarak gittiğiniz zaman bile ıssız çöllerde rehbersiz yön bulmak kolay olmayacaktır. Bu nedenle şehirde küçük bir araştırma ile birçok tur şirketini bulabilir ve kayıt olabilirsiniz. Kaç kişilik turlara katılacağınızı da kendi seçme şansınız var. Tur şirketlerinin kendi programları değişse bile temelde benzer program ve ücretlere sahip oluyorlar. Birçoğu sizi otelinizden veya şehir merkezinden alarak ulaşımınızı sağlıyor. Uçsuz bucaksız kumlarda çok da güvenilir hissettirmeyen yerel şöförlerin sürdüğü jeep’ler ile başlayan programlar kendinizin sürebileceği 4 tekerlekli ATV’ler ile devam ediyor. Daha yerel hissetmek istiyorsanız ise develer ile bölgeyi gezme imkanı sunan turları tercih edebilirsiniz. Günbatımında ise çöl, çok daha ihtişamlı bir hal halıyor. Kumul tepelerine tırmanıp güneşin kumların arasında kayboluşunu izleyerek tatilinize unutulamayacak bir an katabilirsiniz.

Bölgenin en ilgi çekici kısımlarından biri de eskiden 20.000’den fazla Bedevi’nin yaşadığı bilinen, şuanda yaklaşık 150 kişiden oluşan Bedevi Köyü. Kendinizi Bedevi kültürüne özgü yaşamın içerisinde bulacak ve halkın yaşamına şahit olacaksınız. Burada yerel yemek ve içecekleri tadabilir, yerel halkın yaptığı ürünlerden satın alabilirsiniz. Köyde çöl coğrafyasına özgü yılanlar ve farklı hayvanların bulunduğu bir alan da bulunmaktadır. Bunların haricinde yerel müzik ve dans şovları ile renkli bir eğlence de sizi bekliyor olacaktır.
 

-

Hurghada Kum Müzesi

019 Nis 2017Gezilecek Yerler

Hurghada Kum Müzesi
 

Hurgada Kum Müzesi, şehrin en popüler turist atraksiyonlarından birisidir. Çöllerin üzerine kurulmuş açık hava müzesinde yalnızca iki farklı renk kumun su ile karışımıyla oluşturulmuş sanat eserleri bulunur. Çölün ihtişamının sanatla buluşturulduğu bu müzeyi Hurgada seyahatinizde kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Afrika ve Orta Doğu’nun tek açık hava müzesi olan Hurgada Kum Müzesi’nde dünyanın farklı yerlerinden sanatçıların emekleriyle ortaya çıkarılmış toplamda 42 heykel ve 17 kabartma eser bulunur. Bu eserler iki konsept altında toplanmıştır. Müzenin Historical Art isimli bölümünde 22 heykel ve 6 kabartma yer alıyor. Bu bölümde tarih içindeki efsanelerin, ünlü askeri liderlerin, dünyanın akışına yön veren masal kahramanlarının ve tanrıların heykelleri bulunmaktadır. Poseidon’dan Zeus’a, Napolyon’dan Sezar’a kadar önemli birçok kişiliğin muhteşem kum heykelleri insanı kelimenin tam anlamıyla tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. İkinci kısım ise 20 heykel ve 11 kabartma eserden oluşan Wonderland Art. Kendinizi harikalar diyarında hissedeceğiniz bu bölümde en sevilen çizgi film kahramanlarının yanında Hollywood’un güçlü fantastik kahramanları yer alıyor. Tom ve Jerry, Bugs Bunny, Iron Man, Örümcek Adam, Jack Sparrow, Kıng Kong bu güzel eserlerden yalnızca birkaçı.

Müzede sanat eserlerinin haricinde farklı etkinlikler de düzenlenmektedir. Çocuklar için bir oyun alanı ve Magic Castle isimli workshop ile yetişkinler için gündüz ve gece programları vardır. Ayrıca müze içerisinde çeşitli hediyelik eşyalar bulabileceğiniz mağazalar ve bir de kafe bulunur. Bu ilgi çekici müze Safaga bölgesinde bulunuyor. Merkeze çok uzak değildir, bir taksi ile anlaşarak uygun fiyata ulaşmak mümkündür. Haftanın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.
 

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Mısır’ın Kızıldeniz eyaletine bağlı bir şehir olan Hurgada, Kızıldeniz kıyısında bulunur. Kahire’nin 600 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Geolocation


Mısır sınırları içerisinde Kızıldeniz’in kıyısında bulunan Hurgada şehrinde Subtropikal Çöl iklimi hakimdir. Şehirde iki mevsim özelliğinin görüldüğü söylenebilir. Kış ayları ve sonbahar ayları kabul edilen aylar ılıman, ilkbahar ve yaz ayları sıcak, bazı aylarda ekstrem sıcak geçmektedir. Bunların yanında şehirde sene boyunca yağışlara nadiren rastlanır. Hurgada’da güneş ışığından yararlanma süresi senenin her dönemi oldukça uzundur.

Şehirde kış ve sonbahar olarak adlandırılabilecek Aralık-Şubat ve Ekim-Kasım dönemleri ılıman geçmektedir. Her iki mevsimde de yağışlara neredeyse hiç rastlanmaz. Gökyüzü genellikle açıktır. Aralık-Şubat arası ortalama sıcaklık 16 derecedir ancak özellikle en soğuk geçen ay olan Ocak ayında gece sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşebilmektedir. Ekim ayı sonbahar ve kış dönemine göre sıcak geçer, ortalama sıcaklık 25 derecedir.

İlkbahar ve yaz dönemleri Nisan başından Eylül sonuna kadar sürmektedir. Nisan ayı ortalama sıcaklık 24 derecedir. Mart-Mayıs ayları arasında kuru ve sıcak esen rüzgarlar kum fırtınalarına neden olabilmektedir. Şehrin en sıcak ayı ise 31 derece ortalama sıcaklık ile Temmuz ayıdır. Temmuz, Ağustos aylarında sıcaklıklar 40-45 derecelere kadar çıkabilmektedir. Ağustos 28 derece ortalama sıcaklık ile su sıcaklığının en yüksek ve 13 saatlık günışığı süresi ile günlerin en uzun olduğu aydır. Eylül ise en yağışlı geçen aydır.

Hurgada’yı ziyaret etmek için en uygun zaman olarak Nisan, Mayıs, Ekim veya Kasım ayları düşünülebilir. Bu aylarda giderek hem denizin tadını çıkarabilir hem de ekstrem yaz sıcaklarında bunalmadan şehrin keyfini alabilirsiniz. Hurgada’da deniz suyu sıcaklığı bu aylarda ortalama 25 derecedir. Eğer güneşin tadını sonuna çıkarmak istiyorsanız ya da uzun dalışlar yapmaya meraklıysanız ise Ağustos ayı en iyi seçenek olacaktır. Sıcak havalardan hoşlanmayanlar içinse kış ayları tercih edilebilir.
 


 

Hurgada’ya, Türkiye’den aktarmalı veya aktarmasız uçaklar ile ulaşım sağlanmaktadır. Direkt uçuşlar yaklaşık 2 saat 45 dakika sürmektedir.
 


 

Hurgada’da düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım taksiler veya küçük beyaz minibüsler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunların haricinde havaalanından ya da şehir merkezinden araç kiralamak da mümkündür. Ayrıca El-Uksur, Kahire ve Sina Yarımadası’na günlük seferler düzenleyen oldukça uygun fiyatlı otobüsler bulunmaktadır.

Şehirde turistler için en uygun ulaşım aracı taksilerdir. Taksileri 24 saat şehrin her yerinde bulmak mümkündür. Fiyatlar Türkiye’ye göre oldukça uygundur. Taksi fiyatları gideceğiniz mesafeye göre 5-10 LE ile 40 LE arasında değişmektedir. Taksilerle ilgili en büyük sıkıntı şöförlerin turistleri kandırmak istemesinden kaynaklanır. Taksimetre olmasına rağmen sürücüler genellikle kullanmaz bu nedenle taksiye binmeden önce fiyat konusunda mutlaka anlaşmaya varmalısınız. Ayrıca az da olsa İngilizce bilen sürücüleri tercih etmeniz ya da en azından gideceğiniz yeri harita üzerinde göstermeniz daha iyi olacaktır.

Beyaz minibüsleri de şehrin sokaklarında bulmanız mümkündür. Çoğunlukla yerliler tarafından kullanılan bu minibüslerin belirli bir rotası bulunmamaktadır. Titanic Aqua Park’tan yola çıkarak Sakala ve Dahar Meydanı üzerinden ilerlerler ancak istediğiniz yerde durmaktadırlar. Fiyatlar oldukça ucuz olmasına rağmen sürücüler yine turistleri kandırmaya çalışmaktadır bu nedenle pazarlık yapmakta ve dikkatli olmakta fayda var.

Havaalanından şehir merkezine taksi ile yaklaşık 10-15 dakikada gidebilirsiniz. Mesafe kısa olduğu için ücret de en fazla 10-15 dolar arası tutmaktadır ancak taksiciler ile pazarlık yapmalısınız.
 

Mısır’ın gittikçe popülerleşen turizm şehri Hurgada’da her bütçeye uygun konaklama seçeneği bulunmaktadır. Şehirde birçok olanak sunan lüks otellerin haricinde oldukça uygun fiyatlı otel ve pansiyonlar da tercih edebilirsiniz. Şehirde konaklama için tercih edilebilecek başlıca bölgeler arasında eski şehir olarak adlandırılan bölge El Dahar, turizmin merkezi sayılan daha modern bölge Sakkala ve otellerle mağazalarının bulunduğu Sahl Hasheesh bulunur. Bunların dışında El Gouna, Soma Bay ve Makadi Bay da tercih edilebilir. Şehirde toplu taşıma olanakları merkezde bulunmaktadır bu nedenle eğer kendi aracınız yok ise şehir merkezinde bir otel tercih etmeniz daha iyi olacaktır.

Sheraton Miramar Resort El Gouna, Hurgada’nın en lüks otelleri arasındadır. El Gouna’nın merkezinde bulunan 5 yıldızlı tesisin içerisinde özel plaj, açık yüzme havuzu, farklı konseptte restoranlar, bar ve spor salonu bulunmaktadır. Ayrıca tesiste alışveriş yapılabilecek bir çarşı, çocuklar için farklı aktiviler ve su aktiviteleri de mevcuttur. El Gouna bölgesinde tercih edilebilecek bir diğer lüks seçenek de Mövenpick Resort & Spa El Gouna’dır. Tesisin kendine ait muhteşem bir plajı ve palmiye ağaçları ile çevrili lagün tipi havuzu bulunmaktadır. Panoramik Kızıldeniz manzarasına sahip tesiste lezzetli yiyeceklerin servis edildiği restoranlar, açık ve kapalı spor alanları ve farklı oda seçenekleri bulunmaktadır. El Gouna’da daha uygun fiyatlı konaklama içinse Zeytonua Beach’e yalnızca yürüme mesafesinde bulunan Area Inn Hotel ve arabesk tasarımı ile öne çıkan Mosaique Hotel El Gouna tercih edilebilir.

Sakala bölgesinde bulunan MinaMark Beach Resort, şehrin oldukça merkezi bir noktasında yer almaktadır. Plaja yalnızca 3 dakikalık, Marina ve Mamsha mesire yerine 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunur. Aydınlık ve modern odaların bulunduğu tesiste 5 restoran ve spa, masaj, hamam gibi olanaklar bulunmaktadır. Golden Rose Hotel, kumsala 200 metre mesafede bulunur. Havaalanı araba ile 10 dakika sürmektedir. Tesis dahilince çeşitli su sporu etkinlikleri, restoranlar ve bar mevcuttur. Wilson Tower, uygun fiyatı ve marinaya yalnızca 10 dakikalık yürüme mesafesinde bulunan konumu ile bölgedeki güzel seçenekler arasındadır. Sade ve temiz odaların bulunduğu otelin çevresinde birçok mağaza ve restoran bulunur. Bahga Palace 1, şehrin en turistik noktalarından biri olan Sheraton Caddesi’nin yanında bulunur. Plaja 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan otelde modern odalar bulunmaktadır.

Hurgada’nın merkezinde El-Dahar semtinde bulunan The Three Corners Triton Empire Hotel, şehir merkezinde konaklama avantajı ve özel plaj hizmeti sunması ile oldukça cazip bir seçenektir. Plaja yalnızca 350 metre mesafede bulunan otelde farklı mutfaklara ait restoranlar, bar ve spa gibi olanaklar bulunmaktadır. Queen Hostel, şehir merkezinde oldukça uygun fiyatlı konaklama seçeneği sunmaktadır. Hostelde yardımsever çalışanların haricinde dalış, bisiklet gibi farklı etkinlikler de bulunmaktadır.
 

Hurghada onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Hurghada Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Hurghada Otelleri

En Uygun Fiyatlı Hurghada Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Hurghada Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Hurghada Otelleri

353_photo_4631.jpg
 

Hurgada, Kızıldeniz'in deyim yerindeyse tüm nimetlerinden yararlanan bir şehir. Kızıldeniz'in tertemiz suları ve güneşi ile yaz tatili için mükemmel bir seçenek olan şehir, bu sulardan çıkan çeşit çeşit balık ve farklı deniz ürünü ile de tam bir lezzet şehri oluyor. Deniz ürünlerinin yanında Arap ve Mısır kültürüne özgü yerel yiyecek ve içeceklerle dünya mutfağından en güzel lezzetleri de şehirde bulmak oldukça kolay. Zor olan ise gittikçe gelişen ve popülerleşen Hurgada'da birbirinden farklı konseptli restoran ve kafeler arasından seçim yapmanız olacaktır.

The Lodge Restaurant, Marina Bulvarı’nda bulunur ve şehrin en popüler ve lezzetli restoranlarından biridir. Lodge’da dünya mutfağının kaliteli yiyeceklerinin yanında restorantın özel odun ateşi fırınından çıkan balık ve et yemeklerini tadabilirsiniz. Menüde vejetaryanlar için de birçok seçenek bulunuyor. Ayrıca yerel sanatçıların canlı performansları ve farklı konseptli geceler ile yemeğinize eğlence katmanız da mümkün.

Bordiehn’s Villa Kunterbunt, Mısır’a özgü atmosferin en şık ve klasik halini yaşayabileceğiniz restoranlardan biri. Doğuya özgü yiyeceklerin yanısıra Avrupa’ya ait lezzetleri de tadabilirsiniz. Deve biftek, Camouneya, kimyon ve oryantal baharatlarla harmanlanmış Mısır bifteği denemeniz gereken lezzetler arasındadır. Ayrıca hafta içerisinde yerel artistlerin canlı performansları, ateş şovları ve akrobasi şovları gibi farklı aktiviteler düzenlenmektedir.

Retro Bar, şehrin en kaliteli spor barları biri olmasının yanında Amerikan tarzı hamburgerlerden, İtalyan makarnalarına ve sağlıklı salatalara kadar farklı lezzetler de sunuyor. Eğer kırmızı eti seviyorsanız Pazartesi günleri düzenlenen Steak Night’a katılabilir ve çok uygun fiyatlara etin tadına doyabilirsiniz.

Nubian Cafe & Restaurant, Mısır atmosferini yaşayabileceğiniz restoranlardan biridir. Marina’da bulunan restoranda lezzetli Mısır yemeklerini tadarken açık hava ve manzaranın keyfini çıkarabilirsiniz.

El Mina, Kızıldeniz’in deniz ürünlerini tatmak için gidilecek doğru adreslerden. Restorantın menüsü deniz ürünleri konusunda oldukça geniş ve sipariş edeceğiniz her şey oldukça lezzetli olacaktır. Deniz ürünleri için tercih edilebilecek bir diğer mekan ise ünlü Fish Market’a oldukça yakında bulunan El-Halaka’dır. El-Halaka, keyifli tasarımı, geniş yiyecek seçenekleri ve lezzeti ile Hurgada’da yediğiniz unutulmaz yemeklerden biri olacaktır.

Gad, Mısır’ın en popüler fast-food restoranlarından. Mısır’a özgü ürünleri oldukça uygun fiyatlara yemek isterseniz mutlaka burayı ziyaret etmelisiniz. Falafelden kebap çeşitlerine menüde birçok seçenek bulunuyor. Sheraton Caddesi ve Ad-Dahar bölgesinde Gad’ın şubelerine rastlayabilirsiniz.
 

1.jpg
 

Gündüzleri muhteşem plajları ve canlı sokakları ile insanı kendine hayran bırakan Hurgada'nın gece hayatı da bir o kadar keyiflidir. Mısır'ın gittikçe popülerleşen turizm şehirlerinden olan Hurgada'nın diğer Mısır şehirlerine göre daha güvenli ve rahat bir şehir olması, şehrin gece hayatına da yansımıştır. Kızıldeniz'in parti noktalarından biri olarak kabul edilen şehrin birçok yerinde hareketli barlara ve gece kulüplerine rastlayabilirsiniz. Özellikle El Gouna bölgesinde bulunan lüks otellerin gece kulüpleri kaliteli ve keyifli bir ortam sunmaktadır. Ayrıca modern eğlence anlayışının yanında Mısır ve Arap kültürlerine özgü gece eğlenceleri de oldukça ilgi çekicidir.

Sakala bölgesi için şehrin gece kalbinin attığı yer denilebilir. Gündüzleri kadar akşamları da kalabalık olan bölgede birçok bar, restoran, kafe ve gece kulübü bulunmaktadır. Turistlerin yoğun ilgilisinden dolayı Sakala'yı her gece kalabalık görmek mümkündür. Marina Bulvarı da Sakala kadar hareketli bir diğer bölgedir. Gündüzleri masmavi manzaranın hakim olduğu plajların bazıları geceleri büyük partilere ev sahipliği yapmaktadır. Şehirdeyken bunlardan birine denk gelirseniz mutlaka gitmelisiniz.

Papa's Beach Club, Kızıldeniz'in hemen yanı başında altın sarısı kumların içerisinde dans edebileceğiniz kocaman dans pisti ile şehrin en ilgi çekici gece kulüplerinden biri. İçerisinde bir bar ve restoranda bulunan kulüpte lezzetli yiyecekler yiyebilir veya çeşitli kokteyller içebilirsiniz. Yorulduğunuz zaman ise sahilde bulunan hamaklara ya da palmiyelerin altına uzanarak yıldızları seyredebilirsiniz. Genellikle house ve tekno müziğin hakim olduğu bu kulüp mutlaka uğranması gereken yerler arasındadır. Papa's Beach Club, Marina Bulvarı'nda bulunmaktadır.

Calypso Disco, farklı dans şovları ile ünlüdür. Yerel halkın çok fazla ilgi göstermediği mekanda kalabalık turist gruplarına rastlayabilirsiniz. Giriş için belirli bir ücret vardır. Bu ücrete içeride içeceğiniz bir içecek dahildir. Ancak şehrin her yerinde olduğu gibi burada da turistlere uygulanan farklı fiyat olayı konusunda dikkatli olmalısınız.

Ministry of Sound, Hurgada'nın hatta belki Mısır'ın en iddialı gece kulüplerinden biridir. 1500 kişilik kapasitesi bulunan devasa kulüpte açık havada eğlence sabahın ilk ışıklarına kadar sürer. Muhteşem ses sistemi ve ışıklandırmanın yanında dans gösterileri ve DJ performansları da oldukça etkileyicidir. Haftanın her gecesi farklı partilere ev sahipliği yapan mekanda müzik tarzları ve dekor da partiye göre değişmektedir. Latin geceleri, R&B partileri, Old Skool geceleri kulübün en popüler partileri arasındadır.

Buraların haricinde Sheraton Caddesi'nin sonunda bulunan Praha isimli Çek barı, Hard Rock Cafe, Litthe Budha, Caribbean Bar, Hed Kandi Beach Bar da gece hayatı için tercih edilebilecek mekanlar arasındadır. Mısır ve Arap kültürüne özgü yerel eğlenceler için ise büyük otellerin kulüp programlarını takip edebilirsiniz. 1001 Night isimli gösterilerde dansöz gösterilerinin çok daha gösterişli ve ilginç olanı Tannura dansı sergileniyor.
 


 

Mısır'ın turizm gözdelerinden olan Hurgada altın renkli plajlarının, doğal güzelliklerinin ve hareketli sokaklarının haricinde birbirinden renkli festivallere de ev sahipliği yapmaktadır. Her mevsim güneşli gökyüzüyle insana yaşam enerjisi veren şehir festival dönemlerinde her zamankinden daha canlı ve hareketli olur. Şehirde sene içerisinde dini ve kültürel festivallerin yanında özellikle spor alanında birçok festival bulunur.

Kıpti Yeni Yılı, Haziran ayının ilk haftası şehirde festival havasında kutlanmaktadır. Mısırlı Hristiyanlar 'Aşai Rabbani Ayini'ni kutlamaktadır. Benzer bir dini festival ise Al Hijra olarak da bilinen İslam Yeni Yılı'dır. Müslümanlar, Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye seyahatini kutlamaktadırlar.

Hurgada Uluslararası Festivali, Şubat ayının ilk haftası başlar ve 12 gün sürer. Festivalde 3 farklı spor dalına ait yarışmalar ve etkinlikler yer alır. İlk düzenlenen etkinlik Triathlon yarışlarıdır. Sonrasında Mare Monti Run yarışları düzenlenir. En son etkinlik ise Hurghada Half Marathon'dur. Bu yarışların haricinde uluslararası katılımcılar tarafından da oldukça ilgi gören Uluslararası Balıkçılık Festivali düzenlenmektedir.

Mart ayında şehrin en popüler festivallerinden biri olan Mısır Yoga Festivali düzenlenir. Dünyanın her yerinden birçok yoga hocasının katıldığı festivalde farklı aktiviteler ve gösteriler de yer almaktadır. Katılımcıların yoga hakkında çok şey öğrenebileceği bu festival yoga severler için oldukça keyifli geçecektir.

Shem al Nessim, baharın ilk gününün kutlandığı festivaldir. Hurgada ve çevre bölgelerde birçok etkinlik düzenlenir. Özellikle açık hava piknikleri ve aktiviteleri şehri fazlasıyla canlandırmaktadır.

Yat Yarışları ve Su Kayağı Festivali, Ekim ayında gerçekleşir. Mısırlı yat sahipleri ve su kayakçılarının yanında dünyadan farklı noktalarından da birçok katılımcı şehre bu festival için gelmektedir. Yarışların haricinde festival kapsamında düzenlenen kültürel ve sanatsal birçok etkinlik de gerçekleşir. Kızıldeniz'in masmavi sularındaki yarışları izlemenin oldukça keyifli olmasının yanında dilerseniz siz de yarışlara katılabilirsiniz.

Bu festivallerin haricinde Haziran ayında 1952 yılındaki bağımsızlık mücadelesinin kutlandığı Bağımsızlık Günü, Aralık ayında ise 1973 yılındaki Yom Kippur Savaşı zaferinin kutlandığı Zafer Günü şehrin önemli festival günlerindendir.
 

Hurghada_at_night_7.jpg
 

Mısır'ın yeni gözdelerinden olan Hurgada'da alışveriş seçenekleri de oldukça fazladır. Şehirde dünyanın en ünlü markalarının mağazalarından yerel Mısır ürünlerinin satıldığı mağazalara kadar birçok seçenek bulunur. Hurgada'da her çeşit ürünü bulabileceğiniz kocaman alışveriş merkezlerinin yanında canlı alışveriş sokakları ve yerel açık hava pazarları da bulunmaktadır. Kısacası alışverişin tadına doyabileceğiniz şehirde bütçeniz ne olursa olsun kendinize uygun bir şeyler bulabilirsiniz. Şehirde pazarlık yapmak oldukça yaygın ve geçerlidir bu nedenle özellikle yerel mağazalar ve pazarlarda bir şey almadan önce mutlaka pazarlık yapın, böylece alacağınız ürünü çok daha ucuza satın alabilirsiniz.

Şehrin en gözde alışveriş merkezlerinden Senzo Mall aynı zamanda Kızıldeniz bölgesinin en büyük alışveriş merkezidir. Senzo Mall'da dünya markaları, restoranlar, kafeler ve marketler bulunur. Şehir merkezinden 10 dakikalık bir taksi yolculuğu ile ulaşmak mümkündür. Cleopatra Center, şehir merkezinden kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir konum olan Sheraton Caddesi üzerinde bulunur. Burada da bilindik birçok markaya rastlamak mümkündür. Şehrin modern bölgesi Sakkala'da ise Esplanade Mall isimli alışveriş merkezi bulunur.

Sheraton Caddesi, şehrin en hareketli alışveriş noktalarından biridir. Cadde üzerinde bilindik dünya markalarının yanında yerel ürünlerin satılığı birçok mağazaya da rastlanmaktadır. Özellikle tekstil ürünleri, çantalar ve çeşitli mücevherler oldukça ilgi çekicidir. Burada bulunan çoğu mağazada fiyatlar sabit olduğu için pazarlık şansınız çok bulunmamaktadır. Ancak çok fazla şey alacak olursanız yine de şansınızı denemeyi unutmayın.

Hurgada Marina Bulvarı, moda dünyasının ve Mısır'ın lüks mağazalarını bulabileceğiniz bir alan. Özellikle tasarım ürünlerin satıldığı butikler ilgi çekicidir. Lüks mağazaların yanında hediyelik eşya ve yerel mağazaların bulunduğu şehrin popüler açık hava pazarlarından New Marina Bazaar da bu bölgede bulunmaktadır. Birbirinden şık plaj havluları, süslenmiş midye kabukları, otantik nargileler, parfümler, gümüş ve altın işleri gibi hediyeliklerin yanında yöresel sebze ve baharatlar da bulabilirsiniz. Fish Market ise özellikle deniz ürünü severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Bu pazar Kızıldeniz'den çıkarılan her türlü yerel balığı ve birçok farklı deniz ürününü içermektedir.

Şehrin eski bölgesi olarak kabul edilen Al Dahar, namına yakışır şekilde birçok yerel mağazaya ev sahipliği yapar. Burada uygun fiyatlı birçok ürün, özellikle şehre özgü ürünler bulmak mümkündür. Pazarlık neredeyse her mağazada geçerlidir bu nedenle pazarlık yapmaya çalışın.
 

Mısır (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. Hurgada, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi para birimi olarak Mısır Poundu (EGP) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 5.02 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır.

Hurgada’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Şehrin tüm konsolosluk işlemleri Kahire Büyükelçiliği’nce halledilmektedir.

Kahire Büyükelçiliği

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/Kahire, Mısır

Tel: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

e-Posta: embassy.cairo@mfa.gov.tr

Web: http://kahire.be.mfa.gov.tr

Devrim Günü (25 Ocak)

Kıpti Paskalyası (16 Nisan)

Bahar Günü (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)

(*) ile belirtilen bayramların günü her sene değişiklik göstermektedir.

Acil yardım: 123

Yangın: 125

Polis: 122

Mısır Vizesi Nasıl Alınır?

Mısır’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, umuma mahsus pasaport sahibi iseler vizeye başvurmaları gerekmektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahipleri 90 gün süresince olmak üzere vizeden muaftırlar. Kısa süreli vize başvuruları, Türkiye’deki Mısır dış temsilciliklerine ve vize merkezlerine yapılabilir. Ayrıca Mısır’daki kapı vizesi uygulaması 2013 yılından itibaren geçerliliğini yitirmiştir.