Hurgada Gezilecek Yerler


 

Mısır’ın tatil cennetlerinden biri olan Hurgada dünyada da yaz tatili için tercih edilebilecek en güzel destinasyonlardan biri. Kızıldeniz’in yanı başında yer alan şehirde büyüleyici plajlar yer alıyor. Üstelik Hurgada’nın güzelliği yeryüzü ile de sınırlı değil. Kızıldeniz’in derinliklerine inildikçe yepyeni bir hayat başlıyor. Bu sularda sayısız balık türünden farklı deniz canlılarına kadar rastlayabilir, göz alıcı mercan resifleri arasında dolaşabilirsiniz. Su altının kendine özgü tarihi içinse şehrin ünlü gemi batıklarını ziyaret edebilirsiniz. Şehir bunlarla da bitmiyor. Muhteşem Doğu Çölü, önemli birçok müze, tarihi kilise ve camiler, şehri oluşturan ihtişamlı sokaklar ve Mısır kültürüne özgü caddeler, hepsi insanı oldukça etkiliyor.
 

Devamını Oku

Hurgada Nerededir?

Mısır’ın Kızıldeniz eyaletine bağlı bir şehir olan Hurgada, Kızıldeniz kıyısında bulunur. Kahire’nin 600 kilometre güneyinde yer almaktadır.

Hurgada’ya Ne Zaman Gidilir?


Mısır sınırları içerisinde Kızıldeniz’in kıyısında bulunan Hurgada şehrinde Subtropikal Çöl iklimi hakimdir. Şehirde iki mevsim özelliğinin görüldüğü söylenebilir. Kış ayları ve sonbahar ayları kabul edilen aylar ılıman, ilkbahar ve yaz ayları sıcak, bazı aylarda ekstrem sıcak geçmektedir. Bunların yanında şehirde sene boyunca yağışlara nadiren rastlanır. Hurgada’da güneş ışığından yararlanma süresi senenin her dönemi oldukça uzundur.

Şehirde kış ve sonbahar olarak adlandırılabilecek Aralık-Şubat ve Ekim-Kasım dönemleri ılıman geçmektedir. Her iki mevsimde de yağışlara neredeyse hiç rastlanmaz. Gökyüzü genellikle açıktır. Aralık-Şubat arası ortalama sıcaklık 16 derecedir ancak özellikle en soğuk geçen ay olan Ocak ayında gece sıcaklıklar 5 dereceye kadar düşebilmektedir. Ekim ayı sonbahar ve kış dönemine göre sıcak geçer, ortalama sıcaklık 25 derecedir.

İlkbahar ve yaz dönemleri Nisan başından Eylül sonuna kadar sürmektedir. Nisan ayı ortalama sıcaklık 24 derecedir. Mart-Mayıs ayları arasında kuru ve sıcak esen rüzgarlar kum fırtınalarına neden olabilmektedir. Şehrin en sıcak ayı ise 31 derece ortalama sıcaklık ile Temmuz ayıdır. Temmuz, Ağustos aylarında sıcaklıklar 40-45 derecelere kadar çıkabilmektedir. Ağustos 28 derece ortalama sıcaklık ile su sıcaklığının en yüksek ve 13 saatlık günışığı süresi ile günlerin en uzun olduğu aydır. Eylül ise en yağışlı geçen aydır.

Hurgada’yı ziyaret etmek için en uygun zaman olarak Nisan, Mayıs, Ekim veya Kasım ayları düşünülebilir. Bu aylarda giderek hem denizin tadını çıkarabilir hem de ekstrem yaz sıcaklarında bunalmadan şehrin keyfini alabilirsiniz. Hurgada’da deniz suyu sıcaklığı bu aylarda ortalama 25 derecedir. Eğer güneşin tadını sonuna çıkarmak istiyorsanız ya da uzun dalışlar yapmaya meraklıysanız ise Ağustos ayı en iyi seçenek olacaktır. Sıcak havalardan hoşlanmayanlar içinse kış ayları tercih edilebilir.
 

Hurgada’ya Nasıl Gidilir?


 

Hurgada’ya, Türkiye’den aktarmalı veya aktarmasız uçaklar ile ulaşım sağlanmaktadır. Direkt uçuşlar yaklaşık 2 saat 45 dakika sürmektedir.
 

Hurgada İçi Ulaşım


 

Hurgada’da düzenli ve gelişmiş bir toplu taşıma sistemi bulunmamaktadır. Şehir içi ulaşım taksiler veya küçük beyaz minibüsler aracılığıyla sağlanmaktadır. Bunların haricinde havaalanından ya da şehir merkezinden araç kiralamak da mümkündür. Ayrıca El-Uksur, Kahire ve Sina Yarımadası’na günlük seferler düzenleyen oldukça uygun fiyatlı otobüsler bulunmaktadır.

Devamını Oku

Hurgada’da Nerede Kalınır?

Kızıldeniz’in en çok talep gören şehirlerinden Hurgada, muhteşem kumsalları ve tertemiz denizi ile her yıl binlerce turiste kucak açıyor. Senenin pek çok ayında denize girilebilen ender turistik destinasyonlardan biri olan Hurgada pek çok uluslararası zincir işletmenin de yatırım yaptığı bir merkez. Kızıldeniz kenarındaki müthiş konumu ile rüzgâr sörfünden derin deniz balıkçılığına çok çeşitli su etkinliği yapılabiliyor. Ayrıca çöl hayatına ışık tutan, bedevi yaşamı ve çöl safari gibi etkinlikler de hayli ilgi topluyor.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Hurgada otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Hurgada Otelleri

Kızıldeniz’in tertemiz denizini antik Mısır mirası ile birleştiren ve Orta Doğu’nun en cazibeli turizm merkezlerinden biri olan Hurgada; Kahire’nin 600 kilometre güneyinde yer alıyor. Mısır hükümetinin tam desteği ile Sharm el Sheik kadar tanınan bir diğer Mısır tatil merkezi haline gelmesi ise 80’lerden sonraya denk geliyor. Hurgada, diğer Mısır tatil beldeleri gibi hem deniz hem çöl hem de tarih avantajını; bölgeyi ziyaret eden turistlere harika bir tatil sunabilmek için sonuna kadar kullanıyor. Dilerseniz pırıl pırıl denizin tadını çıkarabilir veya dalış eğitimi alıp su altını keşfedebilirsiniz. Veya çöl ve bedevi hayatına ait turlara katılıp çölde safari dahi yapabilirsiniz.

İster romantik bir çift kişilik seyahat ister ailece eğlenecek huzurlu bir destinasyon peşinde olun fark etmiyor. Hurgada dileklerinize kavuşmanız için size pek çok seçenek ile tatil yapma imkânı sunuyor. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Hurgada otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Hurgada Saat Farkı

Mısır (GMT +2) ile Türkiye (GMT +3) arasında 1 saat zaman farkı bulunmaktadır. Hurgada, Türkiye’ye göre 1 saat geridedir.

Hurgada Para Birimi

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi para birimi olarak Mısır Poundu (EGP) kullanılmaktadır. 1 Türk Lirası yaklaşık 5.02 Mısır Poundu’na denk gelmektedir.

Hurgada Resmi Dili

Mısır sınırları içerisinde yer alan Hurgada’da resmi dil olarak Arapça kullanılmaktadır.

Hurgada Türkiye Dış Temsilcilikleri

Hurgada’da Türk konsolosluğu bulunmamaktadır. Şehrin tüm konsolosluk işlemleri Kahire Büyükelçiliği’nce halledilmektedir.

Kahire Büyükelçiliği

Adres: 25, EL-FALAKI STR. BAB EL-LOUK/Kahire, Mısır

Tel: 00 20-2 279 78 400 Operatör: 00 20-2 279 78 410

Faks: 00 20-2 279 58 110 / 00 20-2 279 78 444 (Konsolosluk)

e-Posta: [email protected]

Web: http://kahire.be.mfa.gov.tr

Hurgada Resmi Tatiller

Devrim Günü (25 Ocak)

Kıpti Paskalyası (16 Nisan)

Bahar Günü (17 Nisan)

İşçi Bayramı (1 Mayıs)

Ramazan Bayramı*

Kurban Bayramı*

Silahlı Kuvvetler Bayramı (6 Ekim)

(*) ile belirtilen bayramların günü her sene değişiklik göstermektedir.

Hurgada Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 15oC
  • Şub 16oC
  • Mar 19oC
  • Nis 22oC
  • May 25oC
  • Haz 28oC
  • Tem 29oC
  • Agu 29oC
  • Eyl 27oC
  • Eki 24oC
  • Kas 20oC
  • Ara 17oC

Kısa Kısa

Nüfus: 248.000  / Dil: Arapça / Para Birimi: Mısır Poundu (EGP) / İklim: Subtropikal Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3