Şarm El Şeyh, sene boyunca ziyaretçilerine çeşitli festivaller sunan güzel bir kenttir. Burada deve yarışlarından Noel kutlamalarına kadar değişik festivallere tanık olabilirsiniz. Festival zamanlarında kente gitmeyi düşünüyorsanız, mutlaka otel rezervasyonlarını önceden yaptırmalısınız çünkü festival zamanlarında otellerin doluluk oranı da epey artmaktadır. Sizin için seçtiğimiz birkaç festivali aşağıda bulabilirsiniz.

Ocak Şenlikleri: Kıpti Noel (Coptich Christmas) din bazlı bir kutlamadır. Kutlama sırasında renkli geçitler, müzik konserleri ve din konulu tiyatro oyunları sergilenir. Yine bu ayda İslami Yeni Yıl, Muhammed’in Mekke’den Medine’ye geldiği zaman kutlanır.

Şubat Şenlikleri: Birlik Günü (Union Day) şubat ayı ve yıl genelinde en ön plandaki festivallerden biridir. Yine bu ayda Abu Simbel Festivali düzenlenir. Abu Simbel Tapınağı’nda nefes kesen manzaralarla Abu Simbel’in yükselişi kutlanır.

Deve Yarışları ve İlkbahar Festivalleri: Nisan ayında Sina Kurtuluş Günü, 1979'da İsrail ile Mısır arasındaki barış anlaşmasının ardından meydana gelen Sina Yarımadası boyunca İsrail birliklerinin çekilmesini onurlandırmaktadır. Yine bu ayda kutlanan Shem Al Nessim deve yarışlarıyla kutlanan bir yerel festivaldir. 1 Mayıs İşçi Bayramı ülkede oldukça şen bir şekilde kutlanır. Mayıs ayında düzenlenen Balıkçılık Yarışları yerel halkın ve turistlerin en sevdiği etkinliklerden biridir, festival havasında geçer. Nisan aylarında ise şehirde Uluslararası Dalış Yarışması düzenlenir.

Anma Şenlikleri: Haziran ayında düzenlenen Leylet en-Nuktah Festivali Nil’in yükselişini kutlamak amacıyla düzenlenir. Temmuz ayında Mısır Hükümeti için Devrim Günü (Revolution Day) kutlanır. Ağustos aylarında bütün ülkeleri ağırlayacak şekilde büyük bir Sanat Festivali düzenlenir.

Uyarı: Her festivalin tarihleri yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.