Ulan Batur Gece Hayatı ve Festivalleri

deepnature-1194-1473590507.jpg

Ulan Batur’un gece hayatı çok renkli ve hareketli değildir ne yazık ki. Bunun en büyük sebebi gece 12’de başlayan alkol yasağıdır. Şehirde saat gece yarısı 12’yi bulduğunda alkol satışı ve tüketimi son bulmaktadır. Bu durum da şehrin gece hayatını etkilemektedir. Alkol yasağı saatinde şehirde bulunan barların büyük çoğunluğu kapanmaktadır. Yine de gece hayatı hiç yok denemez. Şehirde çeşitli gece kulübü ve bar mevcut. Hatta bunlardan bir kısmı oldukça büyük ve lüks eğlence mekanları. Bu mekanlara girerken kıyafet ve yüz kontrolünden geçmeniz gerekiyor. Ayrıca giriş ücreti de ödemeniz gerekiyor. Giriş ücretleri ise yaklaşık olarak 3000 Tögrigtir.

Ulan Batur’daki eğlence mekanları şehrin ana caddesi olan Sukbahatar Meydanı’nda toplanmıştır. Eğlence mekanlarının bir kısmı yan yanadır. Şehirde bulunan çeşitli bar ve publarda Moğol müziğinin en güzel örneklerini dinleyebilirsiniz. Ulan Batur’daki gece hayatı hafta içi yok denecek kadar sakin geçmektedir. Hafta sonu geceleri hareketlenen Ulan Batur’da gece hayatı erken bitmektedir.

Şehir merkezindeki gece kulüpleri ve barlara alternatif olarak oteller de gece eğlenceleri düzenlemektedir. Şehirde bulunan otellerin bir kısmında barlar bulunur. Genellikle otel müşterileri tarafından ziyaret edilen bu barların sayısı çok fazla değil ne yazık ki. Ulan Batur’da yeni yeni başlayan bu durum zaman içerisinde gelişecektir elbet.

Gece kulübü ve barların haricinde şehirde kültürel etkinlikler de yapılıyor. Ulan Batur şehir merkezinde bulunan Barış Caddesi’nde opera ve tiyatro binası bulunuyor. Dilerseniz etkinlik takvimini inceleyip bir gösteri için bilet alabilirsiniz. Sanatın oldukça önemli olduğu Ulan Batur’da çok sayıda etkinlik bulmanız mümkün.

Ulan Batur’da dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de kapkaç ve hırsızlıktır. Kendinizi eğlenceye kaptırıp talihsiz bir durum yaşamamak adına dikkatli olmalısınız. Gece geç saatlerde dışarıda olmak da tehlikeli olabilir. Şehirdeki suç oranları çok yüksek olmasa da güvenliğiniz için dikkatli olmanız gerektiğini hatırlatalım.

Ulan Batur festivalleri ve şenlikleri ile de ziyaretçilerine hoş vakit yaşatan bir şehirdir. Havaların ısınması ve yaz mevsiminin gelmesiyle doğada başlayan kıpırtılar Ulan Batur festivallerinin de geldiğinin göstergesidir. Şehirdeki en büyük festival Naadam Festivalidir. Ulan Batur için oldukça önemli olan bu festival bir hafta boyunca sürer. Bu hafta boyunca şehrin her yerinde yazın coşkusu yaşanır. Naadam Festivali dolayısıyla şehirdeki bütün oteller aylar öncesinden dolmaktadır. Ulan Batur’u temmuz ayında ziyaret etmek ve Naadam Festivali’ne katılmak istiyorsanız kalacak yerinizi önceden ayırtmalısınız.

Naadam Festivali: Temmuz ayında gerçekleştirilen bu festival şehrin en büyük ve en önemli festivalidir. Festival boyunca Moğolistan’a has güreşler, okçuluk ve at yarışları gibi çeşitli spor müsabakaları yapılmaktadır. Yerli halk ve turistler tarafından oldukça ilgi çeken festivale her yıl binlerce ziyaretçi katılmaktadır.

Ulan Batur Uluslararası Film Festivali: Ekim ayında gerçekleştirilen festival kapsamında dünyanın dört bir yanından ödüllü filmler ve yeni yapımlar gösterilmektedir.