Ngaoundere Genel Bilgiler / Rehber

Ngaoundere, halkının yarısından fazlası Müslüman ve geri kalanı da Katolik olan bir Kamerun şehridir. Kamerun’un başkentine demiryolu bağlantısına ve bir havalimanına sahip olan şehirde, turistik açıdan dikkat çeken mimari yapılar mevcuttur. Trans-Kamerun Demiryolu’nun kuzey terminali olan Ngaoundere, Güney Kamerun’a yerfıstığı ve hayvancılık ürünleri ihraç etmektedir. Şehrin ana endüstri faaliyetleri hayvancılık, parfüm üretimi ve pamuk çırçırlama üzerine yoğunlaşmıştır. Şehirde turizmin canlı olmasını sağlayan iki adet milli park ve vahşi hayvanların geniş bir yaşam alanı olan park bulunmaktadır. Bu doğal varlıklar, kayda değer bir şekilde turistik faaliyetleri artırmaktadır. Yaklaşık 900 bin kişinin yaşam sürdüğü Ngaoundere, Fulani topluluğunun geleneksel başkentidir.
Günümüzdeki Ngaoundere’nin tarihi, Fulani lideri Ardo Njobdi’nin 1835 yılındaki şehri kurma faaliyetlerine dayanmaktadır. Şehir, 19. yüzyıldan itibaren çeşitli Avrupalı devletler tarafından hâkimiyet altına alınmıştır. 1894’te imzalanan bir anlaşma ile Alman kâşif  Siegfried Passarge tarafından bu bölge, Almanların denetimi altına girmiştir. 1901 yılında Alman ordusu tarafından işgal edilmiş olan bölge, I. Dünya Savaşı sırasında Alman ve İngiliz birliklerin çatışmalarına sahne olmuştur. Savaşın bitiminden Kamerun’un bağımsızlığına kadar geçen süreçte de Fransız işgalinde olan Ngaoundere’de 1973 yılında demir yolunun tamamlanmasıyla nüfus artış görülmeye başlamıştır.
Kamerun yerlileri arasında git gide daha popüler bir yer haline gelen ve hızla büyüyen bir şehir olan Ngaoundere’de, Orta Afrika’nın birçok cazibe merkezi bulunmaktadır. Birçok doğa harikası, yıl boyunca sıcaklığın yüksek seviyelerde seyretmesi ve inanılmaz derecedeki misafirperverlik şehrin karakteristiğini meydana getiren özelliklerdir. Ulaşım imkânları bakımından da iyi imkanları olan Ngaoundere, Orta Afrika’nın ziyaret edilmeye değer yerleri arasındadır.


 

Ngaoundere Nerededir?

Ngaoundere, Afrika kıtasının orta-batı bölümünde yer alan Kamerun Cumhuriyeti’nin kuzey-orta kesiminde, AdamawaPlatosu üzerinde bulunmaktadır. Kamerun’un AdamawaBölgesi’nin başkenti olan şehir, kuzeyde ve doğuda Orta Afrika Cumhuriyeti ve batıda Nijerya ile sınırlıdır. 63.700 kilometrekarelik bir alanı kapsayan şehir, yüzölçümü bakımından son derece büyük olmasına rağmen, 900 bin ile ülkedeki en az nüfuslu şehirlerden biridir.

Ngaoundere’ye Nasıl Gidilir?

Şehirde kendi adını taşıyan Ngaoundéré Havalimanı hizmet vermektedir. Fakat havalimanında tarifeli servis bulunmamaktadır. En yakın diğer havalimanı ise Garoua şehrindedir. Garoua, Ngaoundere’ye 4 saatlik mesafededir.
Ngaoundere’ye ulaşım için karayolu seçeneği popülerdir. Kamerun’un en büyük şehri Douala ve başkent Yaounde’ye hem otobüs hem de özel taksilerle ulaşım sağlanabilmektedir fakat yolculuk biraz yavaş geçmektedir.
Kamerun’un demir yolunun kuzey terminali Ngaoundere’dedir. Tren istasyonu şehrin biraz kuzeyinde, Rue de la Gare’de yer almaktadır.


Ngaoundere’de Görülecek Yerler

Ngaoundere’de görülmeye değer birçok turistik yer bulunmaktadır. Kamerun’un en güzel şehirlerinden biri ve ülkenin en popüler turistik yerlerinden biridir.
Şehrin en çok rağbet gören turistik yerlerinden biri Benoue Ulusal Parkı’dır. Kamerun’un en iyi ikinci vahşi yaşam rezervi olan Park, Ngaoundere ve Garoua şehirleri arasında konumlanmaktadır. Park, aralık ayından mayıs ayına kadar ziyaretçilere açıktır. Kamerun’da iklimin en keyifli olduğu ocak ayı, Milli Park’ı ziyaret etmek için en uygun dönem olarak değerlendirilmektedir. Park ziyaretinde, dünyanın en güzel manzaralarından birine ve çok çeşitli kuşlara şahit olunmaktadır. Park’ın bitki çeşitliliğini oluşturan öğelerden bazıları; Sudan Ormanı, Kuru Anogeissus Ormanı, yarı yaprak dökmeyen nehir kenarı ormanı ve Benoue Nehri kıyılarındaki çalılıklardır. 180 bin hektarlık alanı kapsayan Milli Park içinde antilop, bufalo, fil, aslan, yaban domuzu, maymun, timsah ve su aygırı gibi sayısız çeşitlilikte hayvan yaşamını sürdürmektedir.
Turistik açıdan simgesel niteliği olan bir diğer unsur ise Boubandjidda Milli Parkı’dır. 220 bin hektarlık bir araziye yayılmış olan Milli Park, sadece Kamerun’da görülen yayla gorilleri gibi dünyanın en ilginç hayvan türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu iki milli parka ziyaret gerçekleştirmek için, yer kalmama ihtimaline karşı önceden rezervasyon yapılması tavsiye edilmektedir.
Şehir büyük bir Müslüman nüfusuna sahiptir. Lamido Ulu Camii, şehrin simgesel yapılarından biridir. Her yönüyle görkemli ve dingin bir mimariye sahip olan yapı, güzelliğiyle ziyaretçileri etkilemektedir.
Ngaoundere Lamidatları ise sazdan çatılı sıra dışı süslenmiş kulübelerdir. Yerel ve modern tasarımın harika bir karışımı olan bu mimariler, krallığın tarihini de temsil etmektedir. İslam inançlılar için oldukça çekici bir yer olan Lamidat’ta cami de bulunmaktadır.
Bölgedeki diğer harika turistik yerler arasında Tello şelaleleri, Tison Gölü, Nyem Nyem Mağaraları ve Ngaoundaba Çiftliği sayılabilir.

Ngaoundere ile İlgili

Ngaoundere Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 21oC
  • Şub 22oC
  • Mar 23oC
  • Nis 23oC
  • May 22oC
  • Haz 22oC
  • Tem 22oC
  • Agu 21oC
  • Eyl 21oC
  • Eki 21oC
  • Kas 21oC
  • Ara 21oC

Kısa Kısa