Maradi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Nijer’in en büyük üçüncü şehri olan Maradi ülkenin güneyinde yer almaktadır. Maradi bölgesinin idari merkezi olmanın yanı sıra ülkenin ekonomik olarak en iyi durumda olan şehirlerinden biridir. Oldukça verimli topraklara sahip olan Maradi’de hayvancılığın yanı sıra yer fıstığı yetiştiriciliği de yapılmaktadır. Dünyanın en fakir ülkelerinden biri olan Nijer’e göre ekonomik durumu yüksek olan Maradi Nijer’in Houston’u olarak adlandırılmaktadır. Şehirde resmi dil Fransızca olup Hausa dili de bölgeye özgü yerel dillerden biridir. Maradi I, Maradi II ve Maradi III olarak üç bölgeye ayrılan şehrin nüfusu yaklaşık 220 bin civarındadır. Nijer’in güneyindeki Hausa bölgesinin en büyük ulaşım, ticaret ve tarım merkezi konumunda olan Maradi çevre şehirleri birbirine bağlayan kavşak noktasıdır.


Fotoğraf: https://c1.staticflickr.com/8/7739/18011891789_6a0b27fd7b_b.jpg


Maradi Nerede?

Batı Afrika ülkesi olan Nijer’in güneyinde konumlanan Maradi başkent Niamey’e 664 kilometre mesafededir.


Maradi’ye Ne Zaman Gidilir?

Sıcak ve kurak iklim özellikleri ile öne çıkan Maradi’de yıl boyunca sıcaklık ortalaması 35 derece civarındadır. Mayıs - Eylül ayları arasında yağışlı sezonun başladığı Maradi’yi ziyaret etmek için en ideal dönem Aralık - Şubat aylarıdır.


 

Maradi’ye Nasıl Gidilir?

Maradi, Niamey ile ülkenin güneydoğusu arasındaki ana karayolu olan Ulusal Rota 1’de bulunmaktadır. Bu sayede Maradi’ye ulaşım oldukça kolaydır. Hava yolu ile ulaşımın oldukça kısıtlı olduğu şehre en yakın tren istasyonu 180 kilometre mesafedeki Nijerya’nın Kano şehrindedir. Maradi’ye en kolay ulaşım şekli karayolu iledir. Nijer’in ana otobüs hatlarının tümü Maradi’ye günde iki kez sefer düzenlemektedir. Niamey-Maradi arası otobüs yolculuğu ortalama 8-10 saat sürmektedir. Otobüsler hızlı ve güvenilirdir. Agadez, Gaya, Diffa, Tahoua gibi şehirlerden de otobüs yolculuğu yaparak Maradi’ye ulaşım sağlamak mümkündür.

 


Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e1/Maradi.JPG


Maradi Para Birimi

Maradi’de Nijer’in resmi para birimi olan Batı Afrika Frangı (XOF) kullanılmaktadır. 1 CFA yaklaşık 0,92 TL’dir (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir).
 

Maradi Gezilecek Yerler

Yürüyerek gezilebilecek şehirlerden biri olan Maradi’de taksi kullanımı da yaygındır. Genellikle cep telefonu ile ulaşılabilen taksi firmalarına gitmek isteyeceğiniz yeri bildirip fiyat konusunda pazarlık yaparak ulaşımınızı kolaylaştırabilirsiniz. Maradi gezilecek yerler arasında ilk sırada yer alan The Grand Marche iki blok halinde hizmet veren büyük bir kapalı pazardır. Haftanın her günü açık olan pazar şehrin en canlı noktasıdır. Alışverişin kalbinin attığı Kapalı Pazar’da yerel halkla iç içe vakit geçirebilir, şehrin kültürüne daha yakından tanık olabilirsiniz. Geleneksel takıların yanı sıra yöresel inanışların simgesi olan çeşitli büyü eşyalarını da pazarda bulabilirsiniz. Kirpi tüyü, bukalemun kuyruğu, kurutulmuş maymun kafası gibi büyü malzemeleri ile birlikte geleneksel ilaç koleksiyonlarına da göz atabilirsiniz. Dan Kasswa Camii görülmeye değer yerler arasında bulunurken Katsinawa Bölge Şefi Sarayı’nı da listenize eklemenizi öneririz. Kentin kuzeyinde yer alan The Artisan’s Centre çoğunlukla kuyumcuların ve deri işçilerinin dükkanlarının yer aldığı alışveriş bölgesidir. Burada dünyaca ünlü Tuareg gümüş takılarını oldukça makul fiyatlara bulabileceğinizi unutmayın.


Fotoğraf: https://c1.staticflickr.com/9/8582/28330764845_3110d26d01_b.jpg


Maradi Yeme-İçme

Nijer mutfağının yansımalarını görebileceğiniz Maradi’de pirinç, patates ve tavuk bol miktarda tüketilmektedir. Siyah bezelyeden hazırlanan ve baharatlı bir sosla servis edilen bir çeşit kızartılmış börek olan kossai şehrin yöresel yemeklerinden biridir. Fıstık sosu ile hazırlanan kilishi, kızartılmış patates olarak bilinen koudagou öne çıkan lezzetler arasındadır. Batı Afrika kahvelerinin en lezzetlilerini deneyebileceğiniz Maradi’de Le Jardin, Roadside Restaurants ve The Airport Bar gezginlerin en çok tercih ettiği yeme-içme mekanlarıdır. Dünyanın en sıcak şehirlerinden biri olan Maradi’yi gezerken yanınıza bol miktarda su almayı unutmayın. Pek çok Afrika şehrinde olduğu gibi burada da açık sulardan uzak durmanızı, mümkün olduğunca kapaklı ve etiketli sulardan içmenizi tavsiye ederiz. Maradi Afrika’nın Müslüman bölgesinin kalbinde yer aldığı için alkol tüketimi yok denecek kadar azdır. Yabancı turistler için alkol satan bazı dükkanlar olmakla birlikte halka açık yerlerde içki tüketimi hoş karşılanmamaktadır.