Niamey Genel Bilgiler / Rehber

Nijer’in başkenti olan Niamey, ülkenin güneybatısındaki Nijer Nehri kıyısında yer alan canlı ve modern bir şehirdir. Nijer’in idari, kültürel ve ekonomik merkezi konumundaki kentte ticaret ve hayvancılık temel geçim kaynaklarıdır. Şehir sıcak ve kurak bir iklime sahip olup, yıllık sıcaklık ortalaması 37 derece civarındadır. En fazla yağış temmuz ve ağustos aylarında görülmektedir. Haziran ve eylül ayları dışındaki zamanlar seyahat etmek için uygundur. Niamey’in resmî dili Fransızca olup, çeşitli etnik topluluklar tarafından konuşulmakta olan Hausa ve Zarma gibi ulusal diller de mevcuttur. Para birimi ise Batı Afrika Frangı (XOF)’tur. Şehre ulaşım Nijer’in tek havaalanı olan Diori Hamani Uluslararası Havalimanı ile mümkün olup, kentin güneydoğusunda Route National 1 adı verilen ana doğu-batı yolunda bulunmaktadır. Niamey, Fransız Kolonisi döneminden kalma izleri kendi etnik kültürü ile kaynaştırmış bir şehirdir. Nijer Nehri’nde piroj turu yapmak oldukça ekonomik ve zevkli bir deneyimdir. Nehir şehri dolaşarak belirli bölgelerine ulaşmakta. Nehrin üzerinde sadece hafta sonları açık olan Relais’te makul fiyatlar ödeyerek öğle yemeğinizi yiyebilirsiniz. Niamey’de yapılabilecek diğer aktiviteler arasında deveyle geziler yapmak, golf oynamak, otellerin yüzme havuzlarında vakit geçirmek ve Piroj gezisi gibi şeçenekler var. Şehirde gezilmesi gereken en önemli yerler Büyük Cami, Maorey Katedrali, Franco-Nigerian Kültür Merkezi, Oumarou Ganda Kültür Merkezi ve Hipodrom’dur.

Niamey'de Gezilecek Yerler

Büyük Camii (Grande Mosque): Kaddafi’nin Nijer’e hediyesi olan bu yapı Niamey’de gezilecek yerler listesinin başındadır. Turun bir parçası olarak minareye çıkabilir ve fotoğraf çekebilirsiniz.
Maorey Katedrali: Niamey’deki Hristiyan topluluğunun en büyük ibadet yeri olan Katedral, yerel mimarinin modern çizgilerini taşımaktadır. Gezilecek önemli yerlerden biri olan Katedral, pazar günleri oldukça hareketli ve canlıdır.
Franco-Nigerian Kültür Merkezi: Niamey’deki Fransız kültür merkezi olan bu yapıda konserler, sergiler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Ulusal Müze’nin karşısındaki caddede geniş bir kütüphane, kafeterya ve dil kursu sınıflarına sahip bir kültür merkezidir burası.
Oumarou Ganda Kültür Merkezi: 5000 kişilik seyirci kapasitesine sahip olan amfitiyatro, çok sayıda Fransızca kitap ve dergi içeren kütüphaneye ev sahipliği yapmaktadır.
Niamey Hipodromu: Girişlerin serbest olduğu bu hipodromda çeşitli yarışlar düzenlenmektedir. Genellikle Cumartesi günleri saat 17:00’dan sonra düzenlenen gösterileri izleyebilirsiniz.
Geleneksel Güreş Stadyumu: Hasatın iyi olduğu yıllarda organize edilen güreş müsabakaları Nijer tarihinin en eski sporları arasındadır. Geleneksel güreş müsabakalarını mutlaka izlemelisiniz.
Boubon Adası: Kano ile nehir turu sonrası Boubon Adası’na ulaşabilirsiniz. Su aygırları ile ünlü bu adada pek çok aktivite yapılabiliyor.
Ulusal Müze ve Hayvanat Bahçesi: Batı Afrika’nın en iyi ulusal müzeleri arasında olup içinde tarihî, arkeolojik ve folklorik eserler sergilenmektedir. Bölgedeki birçok hayvan türünü barındıran hayvanat bahçesi ise mutlaka görmeniz gereken yerler arasında.

Niamey’in Neresinde Yemek Yenir?

Niamey’de Nijer Mutfağı’nın vazgeçilmezleri olan pirinç ve çeşitli soslar ile yapılan yemekleri tadabilirsiniz.  En popüler yemekleri arasında yulaf  ezmesi, mısır ve kuskus içeren “dumbou” yemeği, fıstık ve karabiber soslu “kilishi” adı verilen biftek yemeği yer almakta. Şehirde modern ve kaliteli restoranlar mevcut. Merkeze yakın konumda bulunan mekânlardan Hint ve Çin Mutfağı’nı birleştiren menüsüyle Namaste, Fransız ve İtalyan yemekleri sunan Le Pilier önerilen yerler arasında.

Niamey’de Alışveriş

Batı Afrika’nın en geniş perakende sektörüne sahip Niamey’de geniş halk pazarları her ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte. Bunlardan Grande Marche, Nijer’in en büyük pazar yeridir. Renkli ve canlı bir pazar olan Marche’de 5000'nin üzerinde tezgah bulunmakta. Şehir merkezindeki ana meyve ve sebze hali olan Petite Marche’de ithal gıdalar, dilimlenmiş etler, alkol ve sağlık ürünleri satılmaktadır. Ucuz yiyecek, metal eşyalar, ahşap ürünler içinse Katako Marche adı verilen pazar yerine uğrayabilirsiniz. 

Niamey ile İlgili

Niamey Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 24oC
  • Şub 27oC
  • Mar 31oC
  • Nis 33oC
  • May 33oC
  • Haz 31oC
  • Tem 28oC
  • Agu 28oC
  • Eyl 29oC
  • Eki 31oC
  • Kas 28oC
  • Ara 25oC

Kısa Kısa