Google+

Arama formu

Nişabur

İran ülkesinin sınırları içerisinde yer alan Nişabur şehrinin para birimi...
Devamı oku
İran ülkesinde toplam 15 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Farsça dili...
Devamı oku
Nişabur (GMT +2.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında yarım saat zaman farkı...
Devamı oku
Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran’a girmek için vize alması...
Devamı oku
Nişabur’da İran genelinin aksine Akdeniz İklimi hâkimdir. Bahar ve kış...
Devamı oku
Nişabur’da havalimanı bulunmamaktadır. Tahran ve Mashad’dan tren ve...
Devamı oku
Nişabur’da çok fazla otel seçeneği bulunmamaktadır. Kimi zaman halk,...
Devamı oku
Gaz, yerel bir bitkinin filizlerinin gül suyu, fıstık, safran ve badem...
Devamı oku
İçki satışı ve tüketiminin yasak olduğu İran’da bar ya da kulüp...
Devamı oku
Tüm İran’da olduğu gibi Nişabur’da da halılar, kilimler ve minyatürler çok...
Devamı oku
Devrim Günü (11 şubat) Fatima'nın şehadeti (13 mart) Petrol...
Devamı oku
Polis: 110 Ambulans: 115 İtfaiye: 123
Devamı oku
Ömer Hayyam’ın doğduğu şehir olan Nişabur, köklü bir tarihe sahiptir....
Devamı oku
İsminin anlamı “Yeni Şabur Kenti” olan Nişabur kuzeydoğu İran’da yer...
Devamı oku
Nişabur kuzeydoğu İran’da yer alan Horasan iline bağlıdır. Binalud...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 IRR = 0.00
Priz Tipi Type C250V-2.5 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0.5℃
Şub 2.2℃
Mar 7.8℃
Nis 14.2℃
May 19.4℃
Haz 24.4℃
Tem 26.5℃
Ağu 24.5℃
Eyl 20.3℃
Eki 14℃
Kas 8.5℃
Ara 3.3℃
Kısa Kısa...

Nüfus: 276,089 / Dil: Farsça (resmi dil) / Para Birimi: Riyal (IRR) / İklim: Akdeniz iklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

Nişabur Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Shiraz_Botanical_Garden.jpg

İsminin anlamı “Yeni Şabur Kenti” olan Nişabur kuzeydoğu İran’da yer alan Horasan iline bağlıdır. Binalud Dağlarının eteklerindeki verimli bir ova üzerine kurulmuştur. Şehrin civarında kurulmuş olan turkuaz madenleri, son iki bin yıldır tüm dünyanın bu yarı değerli taş talebini karşılamaktadır.

Sehir 3. yüzyılda, Pers İmparatoru 1. Şabur tarafından kurulmuştur. Eski Pers İmparatorluğu’nun, Moğol İstilasına maruz kalmasından önce en büyük şehirlerinden biri olan Nişabur, zenginliğinin doruk noktasına 10. Yüzyılda Samanid döneminde ulaştı. 13. yüzyılda Moğol İstilası, başka istilalar ve depremlerle tahribat gören şehir, o zamandan bu zamana çok daha küçük bir yerleşim olarak Antik Kentin biraz kuzeyinde yer alıyor. Bir zamanların parıldayan metropolisi, Amerikan Metropolitan Müzesi’nden gelen arkeoloji ekipleri onu bulup çıkarana kadar bu yeni şehrin daha güneyinde yer altında gömülü olarak kaldı. 1935 ve 1940 yılı arasında yapılan kazılar sonucunda ortaya 3500-hektarlık "Kohandejh" bölgesi çıktı.

Şehir rubai yazarı Ömer Hayyam’ın doğduğu, yaşadığı ve öldüğü yerdir ve Hayyam’ın mezarını barındırır.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=UMlCXqSArpI

Nişabur’da Gezilecek Yerler

Ömer Hayyam’ın doğduğu şehir olan Nişabur, köklü bir tarihe sahiptir. Bu sebeple şehirde pek çok tarihi yapı görülür.

Attar Mezarı

Ebu Ḥamīd bin Ebu Bakr Ibrāhīm (doğum:1145 – ölüm: 1221‎‎), ya da daha iyi tanındığı mahlaslarıyla Farīd ud-Dīn veya aktar anlamına gelen Attar, İranlı müslüman bir şair, Sufi teolog ve haciyograftır. Nişabur doğumlu olan âlim ve şairin, İran şiiri ve Sufi felsefesi üzerinde büyük etkileri olmuştur. Şehadetinden kısa bir süre sonra dikilen birinci anıt mezarının mimarı Gazi al Gozzat Yahya Bin Sayit Neyşaburi’dir. Dönemin veziri, Emir Alişir Nevai Sultan Hüseyin Baygara’nın nezareti altında, Attar’ın mezarına 15. yüzyılda birtakım eklemeler yapmıştır. Son mezar ise Kajar döneminde, Horasan valisi Naier ol-Dole tarafından 19. yüzyılda yaptırılmıştır. 1962 yılında Ulusal Miras Derneği seramik süslemeler eklemiş ve dönem dönem bunları onarmıştır. Sekizgen bir yapıya sahip olan mezar ikili kubbeye sahiptir ve şairin naaşı tam bu yapının merkezinde yer alır. Duvarları şairin dizeleriyle süslü olan yapının tavanı resimlerle, yer zemini ise sekizgen bir halıyla kaplıdır. 3 metre yüksekliğinde, sekizgen bir siyah mermer, 1486 yılından beri buradadır.

Attar Mezarı

Ömer Hayyam Mezarı

Ömer Hayyam, ya da doğum adıyla Ghiyāt ad-Dīn Abu'l-Fat (18 Mayıs 1048 – 4 Aralık 1131), İranlı bir matematikçi, felsefeci ve yazardır. Ortaçağın en etkili bilim adamlarının arasında gösterilen Hayyam, mekanil, coğrafya, mineral bilimi ve astronomi üzerine sayısız makale kaleme almıştır. Nişabur doğumlu olan şair ve âlim, genç yaşta Semerkant’a taşınmış ve eğitimini burada almıştır.

Hayyam’ın mezarı, Imamzade Mahruk’un 100 metre kuzeyinde yer alır. Hayyam’ın bir şiirinde ifade ettiği gibi mezarı “etrafında çiçekler ve goncalar” bulunan, yeşil bir bahçede yer almaktadır. Ters duran bir şarap kadehine benzeyen mezar 18 metre yüksekliğindedir. Bu şeklinde Hayyam’ın şiirlerinden, geometrik detaylarda onun matematik alimliğinden, dış mekan süslemelerinde ise rubailerinden esinlenilmiştir. 1962 yılında dikilen mezar İngiliz mimar Houshang Seihon tarafından tasarlanmıştır. Aynı mimar Ferdosi, Kamal ol-Molk ve Nadir Şah’ın da mezarlarını tasarlamıştır. Bahçe girişinde yer alan, mermerden yapılmış Hayyam heykeli, heykeltraş Abolhasan Sedighi’ye aittir.

Ömer Hayyam Mezarı

Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Nişabur Nerededir?

Nişabur kuzeydoğu İran’da yer alan Horasan iline bağlıdır. Binalud dağlarının eteklerindeki verimli bir ova üzerine kurulmuştur.

 Nişabur Ne Zaman Gidilir?

Nişabur’da İran genelinin aksine Akdeniz İklimi hâkimdir. Bahar ve kış aylarında yağış görülür. Kimi aylarda yarı çöl iklimi de şehre hâkim olur.

Nişabur’a Nasıl Gidilir?

Nişabur’da havalimanı bulunmamaktadır. Tahran ve Mashad’dan tren ve minibüslerle ulaşılabilmektedir.

Nişabur’da Nerede Kalmalı?

Nişabur’da çok fazla otel seçeneği bulunmamaktadır. Kimi zaman halk, konaklamak isteyen misafirleri evlerinde ağırlamaktadır.

Nişabur Mutfağı

Gaz, yerel bir bitkinin filizlerinin gül suyu, fıstık, safran ve badem ile birlikte pişirilmesinden oluşan diğer bir yerel yemektir.

“Khoresh-e mast” ise sadece şehre özgü bir yemektir ve Farsça'da yoğurt yahnisi anlamına gelmektedir. Genellikle bir garnitür olarak ana yemeklerle servis edilen tatlı, puding kıvamında bir yiyecektir. Yoğurt, kuzu ya da dana eti, safran, şeker ve portakal kabuğundan yapılır. Pulaki isimli tatlısı meşhurdur.

Popüler restoranlar

Cybo, Pastukhone, Vahdat.

Bahşiş

İran restoranlarında eğer siz vermezseniz ya da hesaba eklenmemişse, bahşiş verme zorunluluğu yoktur. Ama tabii ki hesabın yüzde 10’unu bahşiş olarak bırakırsanız mutlu olacaklardır.

Nişabur Gece Hayatı

İçki satışı ve tüketiminin yasak olduğu İran’da bar ya da kulüp bulunmamaktadır. Akşamları çay bahçeleri ya da kafelerde vakit geçirilir.

Nişabur’da Alışveriş

Tüm İran’da olduğu gibi Nişabur’da da halılar, kilimler ve minyatürler çok özeldir. 15,000 Riyal’e harika minyatürler satın alabilirsiniz. “Khatam kari” denilen yerel el sanatı, renkli ahşap çubukların birbirine bağlanmasıyla üretilir ve bu zanaat ile yapılmış fotoğraf çerçeveleri, hediye kutuları, tavla ve satranç tahtaları yöreye özgü hediyelik eşya seçenekleridir.

Nişabur Saat Farkı

Nişabur (GMT +2.30) ile Türkiye (GMT +2) arasında yarım saat zaman farkı bulunur.

Nişabur Para Birimi

İran ülkesinin sınırları içerisinde yer alan Nişabur şehrinin para birimi Riyal’dir. Uzun yıllar boyunca uluslararası ekonomik yaptırımlara maruz kalan İran’ın para birimi bir hayli güçsüzdür. 1 TL yaklaşık 10.000 Riyal’dir.

Nişabur Resmi Dili

İran ülkesinde toplam 15 farklı dil konuşulmaktadır. Bunlardan Farsça dili, resmi dil olarak kabul edilmektedir. Bunun dışında en çok konuşulan diller Azerbaycan Türkçesi, Ermenice, Arapça, Kürtçe, Türkmence ve Gürcüce’dir.

Nişabur Resmi Tatiller

Devrim Günü (11 şubat)

Fatima'nın şehadeti (13 mart)

Petrol ulusallaştırma günü (19 Mart)

İran Yeni Yılı (20-23 Mart)

İslami Cumhuriyet Günü (31 Mart)

Doğa Günü (1 Nisan)

İmam Ali'nin doğum günü (21 Nisan)

İmam Mahdi'nin doğum günü (22 Mayıs)

Humeyni Ölüm Yıldönümü (3 Haziran)

Khordad İsyanı (4 Haziran)

İmam Ali'nin şehadeti (27 Haziran)

Imam Sadeq'in şehadeti (31 Temmuz)

Tassoua (11 Ekim)

Arbaeen (21 Kasım)

İmam Rıza'nın şehadeti (30 Kasım)

Hz. Muhammad ve Imam Sadeq'in doğum günü (17 Aralık)

Kurban bayramı

Ramazan bayramı

Aşure günü

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, hicri takvime göre değişmektedir.

Nişabur İçin Faydalı Bilgiler

Polis: 110

Ambulans: 115

İtfaiye: 123

Nişabur Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının İran’a girmek için vize alması gerekmemektedir. 

İran Vizesi

İran Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Diplomatik (Siyah), Hizmet (Gri), Hususi (Yeşil) ve Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamilleri İran’a yapacakları 90 günü geçmeyen seyahatlerinde vize almak zorunda değillerdir. Ancak, yine de sınırdaki görevlilere göstermek üzere yanlarında bulundurmaları gereken belgeler vardır: