Tromso’ya Ne Zaman Gidilir?

Northern_Lights_Tromso_Norway_33183.jpg

Tromso’yu ziyaret etmek için yapmak istediğiniz aktivitelere göre birçok uygun zaman dilimi vardır. Aralık ve ocak ayları arasında güneş kendini pek göstermese de gündüz saatlerinde gökyüzünde yumuşak bir mavi rengin oluştuğunu görebilirsiniz. Kuzey ışıklarını görmek istiyorsanız Tromso’yu ziyaret etmek için en uygun zaman dilimi bu olabilir. Kentin Kuzey Kutup Dairesi içindeki konumu dikkate alındığında sıcaklıklar kış mevsiminde ortalama olarak -6 ile -1 derece arasında değişmektedir.

Şubat ve nisan ayları kuzey ışıklarının yok olduğu ancak kışın devam ettiği aylardır. Günlerin her gün biraz daha uzadığı bu dönemde Tromso günde ortalama 10 dakika gün ışığı kazanır. Bu sezon özellikle kayakseverlerin, köpek kızaklarıyla kaymak isteyenlerin ve kış sporlarıyla ilgilenenlerin tercih ettiği bir dönemdir. Nefes kesici kayak deneyimleri için Lyngen Alpleri’ne gidebilirsiniz.

Eğer 24 saatlik bir gündüz deneyimi yaşamak istiyorsanız mayıs ve temmuz ayları arasında Tromso’yu ziyaret edebilirsiniz. Bu bitmeyen günler sayesinde Tromso’da vahşi doğayı kusursuz bir şekilde keşfedebilirsiniz. Kuzey ışıklarının görüldüğü kış aylarının aksine harika yürüyüşler ve tırmanışlar yapabileceğiniz ve “summer island” (yaz adası) olarak bilinen Sommeroya’nınKvaloya sahil şeridine gidebilirsiniz.

Ağustos ve kasım ayları gün sürelerinin kısaldığı ve kış aylarının yaklaşmakta olduğu aylardır. Bu dönemde büyüleyici kutup geceleri yavaş yavaş kendini göstermektedir. Doğanın değişen renkleri arasında keyifli yürüyüşler yapmak içini en uygun zaman dilimi ağustos ve kasım ayları arasında kalan dönemdir. Erken sonbahar dönemi ormanlarda çilek toplamak için de en uygun mevsimdir. Yaban mersini yılın bu döneminde Norveç’in her yerinde yetişir, böylelikle tarladan masaya gelen lezzetli yaban mersinlerini de deneyebilirsiniz.