Nova Mahala

Nova Mahala Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Bulgaristan’ın güney merkezinde yer alan Nova Mahala köyü Batak il sınırları içerisinde yer alan şirin bir Türk Köyü'dür. Büyüleyici panoramik manzarası ile bilhassa doğaseverlerin gözdesi olan köyün kuzeyinde Rhodopi Dağları uzanmaktadır. Deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 1400 metre civarıdır. Batak’ın merkezinden geçen Eski Nehir’e 8 kilometre Fotinovo köyüne ise 10 kilometre mesafede olan Nova Mahala’nın ortasından Novamahalaska Irmağı geçmektedir.
Nova Mahala'nın anlamı Yeni mahalle demektir. Yeni Mahalle'ye toplu taşıma olmaması buradaki turizmin gelişmemiş olmasını açıklar niteliktedir. Genelde burayı ziyaret edenler doğa severler ya da burasıyla tarihi bir bağa sahip olanlardan oluşmaktadır.

Tarihi çok eskilere uzanan Nova Mahala sokaklarında dolaşırken bir yandan geçmiş zamanın tanıklığını edip diğer yandan benzersiz renk cümbüşünün tadına varabilirsiniz. Aynı zamanda bir dağ köyü olan Nova Mahala sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de ziyarete uygundur. Dolayısıyla yılın her döneminde turistlerin ilgisini çekmektedir. Pek çok doğa sporu imkânının bulunduğu köyde ayrıca mutfak kültürünün izlerini süreceğiniz çokça imkân bulunmaktadır.

Nova Mahala’da Yapılması Gerekenler 

Nova Mahala’da turistler için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bunlardan ilki ise spa turizmidir. Ruhen ve bedenen dinlenmek, yenilenmek hatta biraz da kendi şımartmak isteyenler için spa merkezlerinin bulunduğu köyde sadece eğlence ve rahatlama amaçlı değil, sağlık amaçlı da hizmet veren merkezler oldukça popülerdir. Hidroterapi sistemlerinin hayli geliştiği bu merkezlerde ayrıca masaj hizmeti de sunulmakta.

Bir diğer alternatif ise doğa yürüyüşleri. Bahar ve sonbahar aylarında pek çok organizasyon şirketi bölgede rehberli turlar gerçekleştirmektedir. Hem bölgenin doğasını daha yakından deneyimlemek için fırsat anlamına gelen bu turlar ayrıca fotoğraf meraklılarının da ilgisini çekecek türden. Nova Mahala’da bir tur şirketine bağlı kalmaksızın uzun doğa yürüyüşlerine çıkmak da elbette bir seçenek. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey iklimin özellikle kış aylarında biraz sert olabildiği. Ayrıca kamp imkânının bulunduğu alanlarda çadır kurarak bu eşsiz deneyimin tadını çıkarabilirsiniz.
 
Nova Mahala’nın ziyaretçilerine sunduğu bir diğer imkân ise dağcılık. Rhodopi Dağları’na sırtını yaslayan bu küçük köyde yılın her döneminde tırmanış için gelen dağcılar konaklıyor. Balkanlara dek uzanan ve yüzde 83’ünün Bulgaristan sınırları içinde kaldığı bu sıradağlar büyüleyici bir manzaraya sahip. Pek çok orman hayvanı ve bitki türünün yaşamını sürdürdüğü bu alanın güzelliğini halen daha koruyan florası ve tertemiz havası dağcılıkla ve adrenalin sporlarla uğraşanlar için biçilmiş kaftan.

Nova Mahala’da Ne Yenir? 

Bulgaristan yemekleri lezzetli, taze ve kalp dostu olmasıyla ünlüdür. Özellikle tarımın geliştiği Nova Mahala topraklarında da pek çok yeme içme alternatifiniz bulunuyor. Bilhassa sebze yemeklerinin ağırlıkta olduğu yerel yemek kültürü hâkim bu köyde. Her ne kadar turistik bir yerleşke de olsa lüks restoranlardan ziyade daha küçük ve “esnaf lokantası” diye de tabir edilebilecek yeme içme seçeneklerinin bulunduğu Nova Mahala, hem doyurucu hem de taze yemek seçenekleriyle oldukça tatmin edicidir.

Mutfak kültüründe sebzenin yanı sıra tavuk ve kuzu etinin de kendisine çokça yer bulduğu bu köyde, mutlaka tatmanız gereken lezzetlerin başında Yugoslavların cevapcici’sini andıran bir çeşit et yemeği olan kebapcheta gelmekte. Bizdeki kebaba benzeyen bu lezzetin farklı yanı ise hazırlanışında peynir kullanılıyor olması. Etinin hazırlanışında dana ve domuz etinin karıştırıldığı bu yemek hemen her restoranda karşınıza çıkacaktır. Adı musaka olsa Türk mutfağındaki musakkadan hayli farklı olan bir diğer geleneksel yemek ise yine listenizde olması gerekenlerden. Hazırlanışında patates, yumurta ve domuz kıymasının kullanıldığı musaka özellikle Bulgar kültüründe önemli yere sahip. Banitsa ise Nova Mahala’da dolaşırken hemen her fırında karşınıza çıkabilecek tatlarından. Standart olanının içinde beyaz peynir bulunan bu lezzetin soğan, lahana, ıspanak, mantar ve balkabağı gibi malzemelerle hazırlanan çeşitleri de mevcut. Yanında elma, ceviz ya da boza gibi servislerin de yapıldığı Banitsa’yı eğer Noel döneminde ziyaretiniz sırasında yiyorsanız dikkatli olun. Çünkü burada Noel döneminde Banitsa’nın içine madeni para saklanıyor. Madeni parayı bulanın ise oldukça şanslı bir yıl geçireceği söyleniyor. 

Nova Mahala’da Konaklama 

Nova Mahala’da turistler için konaklama seçeneği yok denecek kadar azdır. En çok tercih edilen seçenek ev kiralamaktır. Taş ve ahşap malzeme kullanılarak tasarlanmış geleneksel köy evleri bölgenin yaşayış biçimini deneyimlemek için idealdir. Pek çok köy evi haftalık ya da aylık olmak üzere kiralanabilmektedir.

Bunun yanı sıra bölgede kışın kayak yapmak isteyenler için, kayak otelleri bulunmaktadır. Bu otellerde ekipman kiralama ve eğitmen eşliğinde kayak yapma gibi hizmetler sunulmaktadır.

Köye yakın konumdaki Tsigov Chark göl kenarına kurulmuş bir yerleşimdir. Burada birkaç otel seçeneği mevcuttur. 

Nova Mahala ile İlgili

Nova Mahala Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca oC
  • Şub oC
  • Mar oC
  • Nis oC
  • May oC
  • Haz oC
  • Tem oC
  • Agu oC
  • Eyl oC
  • Eki oC
  • Kas oC
  • Ara oC

Kısa Kısa