Grenada Genel Bilgiler / Rehber

Grenada, güneyindeki 6 küçük ada ve Grenada adasıyla Karayiplerde yer alan bir ada ülkesidir. “Baharat Adası” olarak da bilinen ülke, dünyanın en büyük, küçük hindistan cevizi ithalatçılarındandır. Başkenti St. George’s olan ülkenin milli kuşu nesli tükenme tehlikesi olan Grenada Dove’dur. 

 
1649’da Fransızlar tarafından ele geçirildikten sonra 1763 yılına kadar Fransız sömürgesi olarak kalan ada, Yedi Yıl Savaşı’ndan sonra İngilizlerin himayesine girmiştir. 1974 yılına kadar İngiliz sömürgesi olarak kalmış, bu süre içerisinde bir ticaret gemisinin adada bıraktığı küçük hindistan cevizi ağaçları, Grenada’nın küçük hindistan cevizi üretiminin ve endüstrisinin başlamasını sağlamıştır. Bugün dünya yıllık hasatının %40’ını Grenada sağlamaktadır. 1974 yılında bağımsızlığını kazanan ülke daha sonra Amerika’nın işgaline uğramış, 1983 yılında Amerika’nın adadan çekilmesiyle yeniden bağımsızlığına kavuşmuştur.
 
Turizm Grenada’nın temel ekonomik gücüdür. Sahilleri ve su sporlarıyla ilgi çekici, ekoturizm için de gelişmekte olan bir ülkedir. Turizm için güneybatı sahilleri, St. George, Grand Anse, LanceAux Epines ve Point Salines tercih edilmektedir. Grenada çeşitli baharatların lider üreticiliğini yapmaktadır. Tarçın, karanfil, zencefil ve dünya ihtiyacının %20’sini karşılayan küçük hindistan cevizi üretimi, ülke ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. 
Ülke kültüründeki Fransız etkisi diğer Karayip ülkelerine oranla daha az olsa bile, isim ve soysimlerde Fransız kültürü görülür. Hindistan cevizi sütünden yapılan Oildownmilli yemekleridir. Soca, calypso, ve reggae Grenada’nın yıllık karavallarında tercih edilen müzik türleridir. Diğer Karayip ülkeleri gibi kriket ülkenin milli sporudur.