Andican Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özbekistan’ın üçüncü büyük şehri olan Andican ülkenin doğusunda yer almaktadır. Kırgızistan sınırına yakın Fergana Vadisi’nin güney doğusundaki şehir Andican bölgesinin idari, ekonomik ve kültürel merkezidir. Fergana Vadisi’ndeki en eski şehirlerden biri olan Andican’ın tarihi 7. yüzyıla kadar uzanır. Geçmişte İpek Yolu üzerindeki en önemli şehirlerden biri olan Andican ünlü şair ve komutan Muhammed Zahirüddin Babür’ün doğum yeridir. Babür İmparatorluğu’nun kurucusu ve ilk hükümdarı olan Babür’ün evi günümüzde Andican’ın en fazla ziyaretçi çeken yerlerinden biridir. 9. ve 10. yüzyıllarda Samanilerin bir parçası olan Andican 14. yüzyılda Emir Timur döneminde her alanda hızlı bir büyüme yaşayarak dönemin en güçlü şehirlerinden biri haline gelmiştir. 16. yüzyılda Sheibanidler tarafından fethedilen şehir daha sonra Kokand Hanlığı’na dahil olmuştur. 1902 yılındaki büyük deprem nedeniyle çok sayıdaki tarihi eserin tahrip olduğu Andican ülkedeki önemli endüstri şehirlerinden biridir. Mobilya, tarım aletleri, kimyasallar, elektronik aletler, ayakkabı ve kumaş fabrikaları Andican ekonomisine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Andican’ın nüfusu yaklaşık 403 bin olup 74.3 kilometrekarelik bir alana sahiptir.


Fotoğraf: https://www.advantour.com/img/uzbekistan/andijan/andijan2.jpg

Andican Nerede?

Andican Özbekistan’ın Kırgızistan sınırına yakın Fergana Vadisi’nin güney doğu ucunda, deniz seviyesinden 450 metre yükseklikte yer almaktadır. Asaka şehrine 22 kilometre uzaklıkta bulunan Andican Namangan’a da 68 kilometre mesafededir.


Fotoğraf: https://eurasianet.org/sites/default/files/images/051215-3_0.jpg

Andican’a Ne Zaman Gidilir?

Soğuk ve yarı kurak bir iklime sahip olan Andican’da kış ayları oldukça soğuk ve yağışlı, yaz ayları ise sıcak geçmektedir. Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında sıcaklık değerleri 35 derecenin üzerine çıkarken kış aylarında ortalama sıcaklık 3 derecedir. Şehri ziyaret etmek için en ideal dönem ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.


Fotoğraf: http://uzbek-travel.com/images/uz/Cities/Andijan/2498530857_9fe39bd29d_z...

Andican’a Nasıl Gidilir?

Andican Havalimanı şehrin güneybatısında yer almakla birlikte ulaşımı büyük ölçüde kolaylaştırmıştır. Her Çarşamba günü Krasnoyarsk, Salı, Perşembe ve Cumartesi günleri Moskova Domodedovo Havalimanı, Pazartesi günleri Novosibirsk, Salı, Perşembe, Cumartesi ve Pazar günleri ise Taşkent’ten Andican’a Özbekistan Hava Yolları uçuş yapmaktadır. Havalimanı şehir merkezine 7 kilometre mesafededir. Andican’a herhangi bir Fergana Vadisi şehrinden taksi ve minibüsler ile de ulaşım sağlamak mümkündür. Ayrıca şehirde tren istasyonu da bulunmaktadır. Andican-Taşkent arası trenle yaklaşık 6 saat sürmektedir.


http://www.tourscentralasia.com/cadmin/data/1511959848_muz-babur1.jpg

Andican Para Birimi

Andican’da ülkenin resmi para birimi olan Özbekistan Somu kullanılmaktadır. 1 Özbekistan Somu yaklaşık 0.66 TL’dir (Kur bilgisi Ocak 2019’da güncellenmiştir).


Fotoğraf: http://www.visituzbekistan.travel/sightseeing/wp-content/uploads/2012/06...

Andican Gezilecek Yerler

Özbekistan’ın en büyük şehirlerinden biri olan Andican tarihi yapıların yanı sıra modern yapıların ve parkların süslediği bir şehirdir. Andican gezilecek yerler listenize eklemenizi önerdiğimiz ilk yapı şehrin ana dini merkezi olan Juma Camii’dir. 19. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilen cami 1902 yılındaki depremden sonra restore edilmiştir. 123 metre uzunluğundaki minareleri ile göz alıcı bir görünüme sahip olan Juma Camii’nin çatısı yaz aylarında ziyarete açılmaktadır. 1.5 hektarlık bir alanı kaplayan dini kompleksin içerisinde medrese de yer almaktadır. Dört bir yanı parklarla çevrili olan Andican’daki Babur Parkı şehrin cazibe merkezleri arasındadır. Şehir merkezine 7 kilometre mesafedeki park, Babür’ün Andican’ı terk etmeden önce son kez uğradığı yer olarak imparatora adanmıştır. Parkın içerisinde Babür’e adanmış bir müze de bulunmaktadır. Babür Edebiyat Müzesi adı ile ziyaretçilerini ağırlayan müzede Babür’in şiirleri ve yazıları sergilenmektedir. Salı-Pazar günleri, 9.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilen Babür Edebiyat Müzesi’ne giriş ücreti yaklaşık 10 TL’dir. Babür Meydanı’nın doğusunda yer alan Navoi Park bahar ve yaz aylarında Andicanlıların buluşma noktasıdır. Pazar ve Perşembe günleri kurulan Andican pazarı yerlilerle iç içe vakit geçirmek ve alışveriş yapmak için ideal adreslerden biridir. Andican’a 30 kilometre uzaklıktaki eski Davan devletinin başkenti olan Ershi antik yerleşimi bulunmaktadır. Kutsal yerleri ile ünlü olan Andican’da Imam-Ota, Tuzlik Masar, Ok Gur, spring Shirmanbulak ziyaret edebileceğiniz başlıca mabetler arasındadır.
Fotoğraf: https://www.advantour.com/img/uzbekistan/andijan/andijan.jpg
 

Andican ile İlgili

Andican Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca -1.9oC
  • Şub 0.8oC
  • Mar 8.3oC
  • Nis 16oC
  • May 21oC
  • Haz 25.3oC
  • Tem 26.5oC
  • Agu 24.4oC
  • Eyl 19.6oC
  • Eki 13.2oC
  • Kas 6.4oC
  • Ara 0.8oC

Kısa Kısa