Lahor Festivalleri

81495-digodkdkhn-1518115495.jpg

Pakistan’ın en zengin kültüre sahip şehri Lahor yıl boyunca birçok festivale ev sahipliği yapıyor. Basant ve Mela Chiraghan kentin en popüler festivalleridir. Şehir merkezinde ve kırsallarda kutlanan birbirinden ilginç diğer festivalleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Basant: Kentin en büyük ve en bilinen festivali Basant baharın gelişinin kutlandığı bir festivaldir. Her yıl şubat ayında düzenlenen bu festivalde gökyüzünün uçurtmalarla kaplandığı harika manzaralara şahit olabilirsiniz.

Mela Chiraghan: Mela Shalamar (Işık Festivali) olarak da bilinen festival Pencap’ın ünlü şairlerinden Şah Hüseyin’in ölüm yıldönümünü anmak için haziran ayında kutlanan üç günlük bir festivaldir. Şalimar Bahçeleri’nde kutlanan festivalde yerel ağıtlar ve bir dizi kültürel ögeleri bulabilirsiniz.

Dünya Sahne Sanatları Festivali: Her sonbaharda -özellikle Kasım ayında- düzenlenen festival Alhamra Sanat Konseyi’nde düzenlenir. Bu on günlük festivalde müzikaller, tiyatrolar, konserler ve dans gösterileri yer alıyor.

Ulusal At ve Sığır Festivali: Kasım ayının üçüncü haftasında düzenlenen bu beş günlük festivalde çeşitli ırklara sahip sığırların danslarını, dövme şovlarını, halk müziğini ve oyunlarını görebileceğiniz gibi birbirinden ilginç at şovlarını da izleyebilirsiniz.

Uyarı: Her festivalin tarihi yolculuk öncesi kendi sitelerinden teyit edilmelidir.