Rishikesh

Rishikesh Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rishikesh, Hindistan’ın yoga ile ün salmış bir şehridir. Şehrin nüfusu 2001 sayımına göre yaklaşık 75 bindir. Şehirdeki ormanla kaplı dağ manzarası muhteşem bir atmosfer sunmaktadır. Rishikesh, Ganj ve Chandrabhaga nehirlerinin birleştiği yere kurulmuştur. Bu özellikleri Rishikesh’i huzurlu ve rahatlatıcı kılmaktadır. Antik zamanlardan günümüze halen birçok yogi ve bilge bu huzurlu atmosferde yoga pratiklerini geliştirmek üzere Rishikesh’i ziyaret etmektedir. Rishikesh eski zamanlardan beri bilgelerin ikamet ettiği bir yerdir. Ashram adı verilen birçok inziva yeri ile dünya çapında ünlü kutsal bir kent olan Rishikesh, yoganın başkenti kabul edilmektedir.

1880 yılında Swami Danaraj Giri tarafından, Rishikesh’in ilk büyük inziva yerlerinden Kailash Ashram kurulmuştur. 1960’larda The Beatles’ın bölgeyi ziyaret etmesiyle Rishikesh, bilinirliğini artırmıştır.

Rishikesh aynı zamanda Hindistan’ın dört tepesinde bulunan Char Dham tapınaklarına giriş kapısı olarak bilinmektedir. Kedarnath, Badrinath, Gangotri ve Yamunotri tepelerinde bulunan Char Dham, Hindular için oldukça kutsal mabetlerdir. Her yıl binlerce insan rahatlamak, yoga öğrenmek ve macera yaşamak için Rishikesh’e akın etmektedir. The Beatles grubu, Kate Winslet ve daha birçok ünlü de buraya uğrayanlar arasındadır. Rishikesh’te meditasyon, “Moksha”, yani doğum ve ölüm çemberinden özgür kalma deneyimini yaşatmaktadır. Tıpkı Ganj Nehri’nde yıkanmak gibi… Tüm bu ruhani deneyimlerin yaşanabileceği Rishikesh aynı zamanda sal yarışı, bangee jumping, doğa yürüyüşü ve kamp yapmak için de bir merkez olma özelliğine sahiptir.

Rishikesh’te iki asma köprü -insandaki sinir sistemi gibi- şehirdeki günlük yaşam için büyük bir öneme sahiptir. Ram Jhula ve Lakshman Jhula olarak bilinen bu iki köprü adlarını Hint mitolojisindeki Lord Ram ve oğlu Lakshman’dan almıştır. Ram Jhula’nın iki yanı her zaman kıyafet, şal, kutsal tespih, kıymetli taş, tanrı replikası, astrolojik taşlar, Ayurvedik tıbbı, Hint astrolojisi ve yoga ile ilgili kitaplar satan dükkânlarla doludur.

Rishikesh Nerededir?

Rishikesh, Güney Asya ülkesi Hindistan’ın Uttarakhand eyaletinin Dehradun bölgesinin bir şehridir. Garhwal Himalaya sıradağlarının yamaçlarında, deniz seviyesinden 409 metre yüksekte, Shivalik dağları ile çevrilidir. Şehir, Haridwar’a 35, Mussoorie’ye 90, Jollygrant Havalimanı’na ise 25 kilometre mesafededir. Ülkenin başkenti Yeni Delhi’ye ise 240 kilometre uzaklıktadır. 

Rishikesh’e Nasıl Gidilir?

Rishikes, Hindistan’ın diğer şehirleriyle iyi bir yol bağlantısına sahiptir. Şehir, Yeni Delhi’ye yalnızca 245 kilometre uzaklıktadır. Haridwar’dan 30, Dehradun’dan ise 50 kilometrelik bir yol vardır. Bu üç şehirden Rishikesh’e devlete bağlı otobüs seferleri bulunmaktadır. Yeni Delhi’den 7-8 saat süren yolculuk, Haridwar’dan yalnızca 45 dakikadır.

Rishikesh’e en yakın havaalanı Dehradun Jollygrant Havaalanı’dır.  Rishikesh, havalimanına 25 kilometre mesafededir.

Rishikesh’e en yakın tren istasyonuysa 35 kilometre uzaklıktaki Haridwar istasyonudur.   

Rishikesh’te Yoga

Rishikesh, her yıl mart ayının bir haftası boyunca Uluslararası Yoga Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dünya haritası üzerindeki en önemli yoga merkezi olan Rishikesh, antik zamanlardan beri çok fazla sayıda ruhani kişi için cazibe merkezi olmuştur.

Rishikesh’teki başlıca yoga merkezleri şunlardır: Parmarth Niketan, Sivananda Ashram, Yog Niketan, Aurovally Ashram, Phool Chatti Ashram, Anand Prakash Ashram, Omkarnanda Ashram ve Swami Ram Sadhak Gram Ashram. Buralar aynı zamanda bir haftadan uzun süre yoga öğrenmek üzere kalmak için tercih edilebilecek konaklama mekanlarına da sahiptir.

 

Rishikesh’te Görülecek Yerler

Triveni Ghat, Rishikesh’in nehir kenarındaki en büyük alandır.  En büyük pazarın hemen yanında, 100 metre ilerisinde yer alan Ghat, büyüleyici bir dağ ve nehir manzarasına da sahiptir. Buranın adının Triveni olmasının sebebi; Ganj, Yamuna ve Saraswati nehirlerinin burada birleşiyor olmasıdır. Ghat, merdivenlerden meydana gelmektedir. İnsanlar bu merdivenden inerek kutsal suda yıkanmaktadırlar. Her gün, kışın akşam 5’te, yazın da akşam 6’da Ganj seremonisi (Ganga Aarti) burada organize edilmektedir. Burası aynı zamanda müthiş dağ ve nehir manzarasını, nehirden esen meltem eşliğinde izlemek için eşsiz bir alandır.

Ganj Nehri’nin üstündeki demir asma köprü LakshmanJhula ise Rishikesh’ten 4,5 kilometre uzaklıktadır. Köprünün iki yanında enteresan şeyler almak için mağazalar bulunduğundan turistler açısından popülerlik taşımaktadır. Lakshman ve Tera Manzil tapınakları da burada bulunmaktadır.
JungleVibes’ta da Mukesh Diman’dan Avustralya’nın üflemeli çalgısı Didgeridoo ve Afrika’nın vurmalı çalgısı Djembe’nin yapımı öğrenilebilir. 

Rishikesh ile İlgili

Rishikesh Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type D / 250V / 5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 13.4oC
  • Şub 16.1oC
  • Mar 21.3oC
  • Nis 27.5oC
  • May 31.5oC
  • Haz 32.5oC
  • Tem 30.2oC
  • Agu 29.4oC
  • Eyl 28.6oC
  • Eki 25.3oC
  • Kas 19.7oC
  • Ara 14.9oC

Kısa Kısa