Castries Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Karayipler uzun yıllardır masmavi denizi ve sımsıcak iklimiyle uluslararası turist çeken destinasyonlardan biri olmuştur. Kültür gezilerini tercih eden birçok turist tarihsel mirasın sokaklarına taştığı şehirlerde müze müze gezmeyi ve şehirlerin mimarilerini incelemeyi sevse de kadar bazen kendilerini doğanın koynuna bırakmak ve huzur bulmak istiyor. Dolayısıyla ister doğa aşığı isterse de yalnızca dinlenmeye ihtiyacı olan seyahat severler için Saint Castries, Karayipler’de her geçen gün cazibesi artan bir nokta haline gelmekte.

Tarihi oldukça eski olduğu düşünülen Castries’de yapılan arkeolojik kazılar kesin bir bilgi verememektedirler. Yine de bu kazılardan elde edilen sonuçlar Güney Amerikalıların Castries’in bulunduğu Saint Lucia Adası’na ilk yerleşen topluluk olarak milattan sonra 3. yüzyılda geldiklerine işaret etmektedir. Ada keşfedildikten sonra, 15. Yüzyılda Fransız korsanlar ilk saldırıları düzenleyenler olmuştur. Avrupalıların adaya ilk yerleşmesi 17. yüzyılın başlarında İngilizler ile olmuş ise de hemen ardından Fransa da bu topraklarda söz sahibi olmak istemiş ve işgal planını uygulamıştır. İki ülke arası kolonileştirme savaşlarında sık sık el değiştiren adanın hâkimiyeti son olarak İngilizler’de kalmıştır. Bugün hala İngiliz Milletler Topluluğu’na bağlı olan adada gidip şahit olunması gereken doğal güzellikler var.

Şehirde gezerken yerel taksilerden birinin sürücüsüyle anlaşıp gün boyu kiralayabilirsiniz.

Uzun dönemler boyunca Avrupalı kolonilerin adada yaşaması nedeniyle Castries’de tadacağınız yemeklerde Fransız ve İngiliz esintilerini göreceksiniz. Castries’in bir liman şehri olmasının verdiği avantajla her daim taze deniz ürünleri ve balık kullanılan ada yemeklerini çok seveceksiniz. Özellikle yeşil yapraklı bir sebze yemeği Callaloo, bir çeşit et ve sebzeli çorba olan Boullion, taze karidesler ile yapılan Langouste ve son olarak biber tencereyi denemeden dönmeyin.
 

Castries Nerede?

Castries Karayipler’deki Küçük Antiller bölgesini oluşturan ada ülkelerinden biri olan Saint Lucia’nın başkentidir. 2004 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Sit Alanları listesinde bulunan şehir Karayipler’de hem doğal güzelliğiyle hem de tarihi mirasıyla gittikçe bilinen bir seyahat noktası olmaktadır.


Castries’e Ne Zaman Gidilir?

Casrtries’de yıl boyunca hava sıcaklıkları 20 C° altına düşmemektedir. Ancak Castries’e gitmek için yılın en uygun dönemi Nisan sonundan Temmuz başına kadardır. Bu dönemde günlük hava sıcaklıkları en düşük 25 C° iken en yüksek 30 C° olmaktadır. Yaz döneminden son bahar sonuna kadar da havalar güzel olsa da fırtına ve hortum tehlikesi nedeniyle dikkatli olunmasında fayda var.
Özellikle müzik severler Castries’e kadar gitmişken Saint Lucia Jazz ve Sanat Festivali’ni kaçırmamak adına Mayıs ayı başında seyahat etmeyi tercih edebilirler. Festival Castries’in 13 km kuzeyinde bulunan Pigeon Island şehrinde düzenlenmektedir ve araç kiralayarak ya da yerel taksiler ile anlaşarak yarım saatten kısa bir sürede iki şehir arasında seyahat edilebilir.


Castries’e Nasıl Gidilir?

Saint Lucia’nın başkenti Castries’e gitmek için şehirde yer almakta olan George F. L. Charles Havaalanı kullanılabilir. Uçabileceğiniz bir başka havaalanı da St. Lucia’nın ana havalimanı olan ve adaya giden uluslararası uçuşlar için en sık kullanılan tercih olarak Hewanorra Uluslararası Havaalanı’dır. Castries’e Türkiye’den direkt uçuş bulunmamaktadır. Ancak adaya ulaşım için Amerika’da New York ve Florida’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Aynı zamanda İstanbul çıkışlı uçuşlarınızda Frankfurt, Amsterdam, Londra ve Paris’ten herhangi biri ve Amerika’da bir ikinci aktarma yaparak da adaya ulaşabilirsiniz.
Karayipler’de bir ada cenneti olan Saint Lucia’ya direkt uçuş ne yazık ki bulunmuyor. Ülkeye New York üzerinden tek aktarmayla ulaşabileceğiniz gibi, Londra ya da Paris gibi şehirlerden iki, üç aktarmayla da ulaşabilirsiniz. Yalnız, Paris’teki uçağınız Orly Havaalanı’ndan, Londra’daki uçağınız da Gatwick Havaalanı kalkacağı için hava limanı değiştirmeniz gerekebilir. Bu nedenle aktarma yapacağınız ülkelerden geçiş vizesi almanız şart.


Castries’de Gezilecek Yerler

Aynı zamanda tarihi bir liman şehri olan Castries St Lucia adasını ziyaret turistlerin bir numaralı tercihidir. Başkent sokaklarını gezerken hem yerli halka temasta bulunabilir hem de doğa ile iç içe olabilirsiniz. Kendinizi Karayiplerin mükemmel deniz, kum ve güneş üçlüsüne bırakmadan önce gezmeniz gereken birkaç yer var. Sokaklarında hayat, doğasında huzur bulacağınız Castries’de mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler şu şekilde sıralanabilir:

 • Castreies Su İşleri Orman Koruma Alanı: Bu koruma alanına adım attığınız andan itibaren nefesinizi kesecek bir deneyime hazır olun. Kendinizi Yağmur Ormanlarında gezintide sanacağınız bir deneyim için gondollara binip bu doğa harikasının derinlerine doğru su üzerindeki yolculuğunuzu pişman olmayacaksınız.

​​​​​​​
 

 • Immaculate Conception Church: Kentin 1897 yılında inşa edilen Katolik Katedrali, dışarıdan oldukça tipik bir taş kiliseye benziyor. Fakat içeri girip rölyef illüzyonu verecek desenlerle bezenmiş kolonlarının ve İncil’den birçok sahnenin görkemli bir şekilde boyanmış olduğunu görmelisiniz. Adanın koruyucu azizi Aziz Lucia ise sunağın hemen üstünde resmedilmiştir.  Şehrin önemli sembollerinden biri olan kilisenin bugünkü arazisine ilk inşasının 1767 yılında olduğu sanılmaktadır. Ahşaptan yapılan bu ilk versiyonun yerine daha dayanıklı olan taştan kilise yapımına 1807’de başlanmıştır. Ancak mali yetersizlikler nedeniyle sık sık çalışmaları bölünen kilise inşaatına cemaatin de dâhil olmasıyla 1835 yılında tamamlanmıştır. Bugün halen kullanımda olan kilise ise 1000 kişilik kapasitesiyle 9000 nüfuslu Castries’e yetmeyen eski kilisenin yerine inşa edilmiştir.

 • Central Library: Ziyaretçilerinden hiçbir üyelik talebinde bulunmayan Castries Merkez Kütüphanesi hem göz dolduran mimarisiyle hem de zengin arşiviyle adaya gelmişken atlanmaması gereken bir diğer nokta. Kökeni 1830’a dayanan kütüphanenin 1924 yılında inşa edilmiş eski binasının 1948’de yanmasının ardından 1950’de yeniden inşa edilmiştir. Adanın mimari geleneğine uygun olarak inşa edilen bu binadaki klima sistemi ve ücretsiz internet bağlantısı gibi modern koşullar da uğramak için bir diğer sebebiniz olacak.
 • Rodney Bay
 • Morne Fortune
 • Inniskilling Fusiliers Anıtı
 • Derek Walcott Maydanı eski adıyla Colombus Meydanı ismini Nobel ödüllü St Lucialı şairden almıştır.
 • Malabar Beach
 • La Toc Battery Kalesi
 • Maria Adaları Tabiatı Koruma Alanı
 • Eudovic’s Art Studio’yu ziyaret etmeniz halinde birbirinden güzel sanat parçaları göreceksiniz.

Saint Lucia Vizesi

St. Lucia’nın başkenti Castries’i ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları vizeden muaf olarak adayı ziyaret edebilirler. Tüm Türkiye Cumhuriyeti Pasaportları için 180 gün içinde 90 güne kadar kalma hakkı mevcuttur. Ancak aktarmalı uçuş yapılacak ülkelerin vize muafiyet politikasını kontrol etmekte ve gerekli hallerde transit geçiş vizesi almakta fayda bulunmaktadır.

Castries Hakkında Diğer Bilgiler

Dil: İngilizce ve Fransızca
Para Birimi: Doğu Karayip Doları
Telefon Kodu: +1
Ulusal Gün: 13 Aralık
Sıcaklık: Yıl boyu ortalama sıcaklık 27 C°
Saat dilim: GMT -4