Çin Savunma Sanatlari Müzesi (Wushu Müzesi)

000d87ad3cdd0bd8e25310.bmp

Çok köklü bir tarihe sahip olan Şanghay; farklı kültürleri içi içe barındırarak farklı bir görsel sunmaktadır. Hala gelişmekte ve kendini yenilemekte olan şehrin, tarih ve geleneklerine ne kadar önem verdiği açık bir şekilde görülür. Müzeleri, sanat galerileri, çok iyi korunmuş olan tarihi yapıları ile buna şahitlik edilebilir.

Ziyaretçilere gerçek KungFu’yu açıklamak için kuruldu. Dövüş sanatlarının yararlarının yavaş yavaş tüm dünyada anlaşılması ile yerli ve yabancı birçok kişi KungFu öğrenmeye Wushu’ya gelmektedir.

Şanhgay Spor Üniversitesi spor salonunda bulunan Çin Savunma Sanatları Müzesi, inşaların kendilerini koruma, çok daha canlı ve dinamik hissetmelerine katkı sağlamaktadır. KungFu öğretisi üzerine kurulan ilk müze olma özelliğini taşıyan Wushu, Dövüş Sanatları Silahları Salonu, Tarih Salonu, Sergi Salonu, 3D sinema, ve dijitalleştirilmiş çoklu ortam alanlardan oluşan bu müze 2000’den fazla koleksiyona sahiptir. Eski yeni KungFu okullarını, okulların öğretilerini, kullanılan silahları, tarihi eserleri ile KungFu’yu her anlamda tanıtmaya çalışmaktadır. İki katlı müzenin ilk katında Çin savunma sanatlarının gelişimini gösteren bir sergi bulunmaktadır. Çin savunma sanatlarında kullanılan silahların simetrik olarak iki yana dizilmiş olan görüntüsü oldukça etkileyicidir. Diğer pratik yapılan salonlarda ise ziyaretçilere Kungfu’ yu denemeleri için bir fırsat veriliyor.

Müzenin girişinde Çin savunma sanatları silahları sergilenmektedir. Müzeye girdikten sonra salonun merkezinde Çin ahlak kurallarını yansıtan ‘ yumruk şeklinde selam’ şeklinin bulunduğu oldukça etkileyici bir sütun bulunmaktadır. Müzede bulunan Çin haritasında boks okullarının bulunduğu 29 il ve toplamda 129 dövüş sanatı stili tanıtılmaktadır.