Serengeti’de Gezilecek Yerler

Doğal yaşam koruma alanı olan Serengeti’de yer alan Serengeti Ulusal Parkı, kilometrekarelerce geniş bir alana yayılmıştır. Bu parkın içinde görmeniz gereken muhteşem detayalar vardır. Serengeti’de ziyaretçilerin giremediği ve her türlü insan faktörünün yasak olduğu bölgeler söz konusudur. Bunlar park alanının dışında kalır.

Serengeti Balonlu Safari

serengeti_balloon.jpg

Serengeti’yi bir uçtan bir uca görmenin en iyi yolu balonla yapılan safaridir. Gün doğumu saatinde başlayıp yaklaşık bir saat süren safari sonunda muazzam bir İngiliz Kahvaltısı da ikram edilmektedir. Serengeti Ziyaretçi Merkezin’nde balon safarisine kayıt yaptırabileceğiniz bir başvuru ofisi vardır. Sizi kampınızdan 5.30’da alırlar ve 9.30’da kamp alanınıza dönmüş oluyorsunuz.

Moru Kopjes ve Seronera

serengetie-golkopjes-1-2.jpg

Savan hayvanlarının sarp kayalıklarda yaşamaya adapte olduğu Moru Kopjes’de tünediği ağaç dalından şüpheci gözlerle sizi izleyen bir leopar gayet sıradan bir görüntüdür. Moru Kopjes’den geçilerek ulaşılan Seronera ise tam doğal parkın ortasında kalır ve nadide leopar ve çitaların ana yaşam alanını oluşturur.

Lake Lagarja / Lake Masak

Serengeti-National-Park.jpg

Güney Serengeti’de bulunan ve Masakya da Lagarja Gölü denilen bu gölün çevresi bir vahşi hayat cennetidir. Mesela Saklı vadi, the Soito Ngum Kopjes ya da Kakesio Ovası... Bu bölgelerde yaşayan pek çok nadide yaban hayvanı vardır.

Lobo

01TLOB-IM1401-lobo-lodge-1475.jpg

Kuzey Serengeti güney bölgeden bir hayli farklıdır. Güneyin kuraklığına karşın kuzeyde su kaynakları açısından zenginlik söz konusudur dolayısıyla yağışsız mevsimde bile büyük hayvan sürülerini muhafaza etmektedir. Burada daimi yaşayan pek çok sürü vardır. Safari turlarına dâhil edilmeyen bu bölge teknik yetersizliklerden dolayı da ziyaretçilerin tercih etmediği bir yerdir ancak Ciktorya Gölü’ne kadar uzanan bu bölge Serengeti’nin en güzel doğasına sahiptir.