Sharjah Hakkında Bilinmesi Gerekenler

bg_living.jpg

Türkçe’de Şarika olarak da adlandırılan Sharjah, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Dubai-Sharjah-Acman Metropoliten Alanı'nın bir parçasını oluşturan üçüncü büyük ve en kalabalık kentidir. Aynı zamanda yine Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Ümmü el-Kayveyn ve Reis el-Hayme ile birlikte 7 emirlikten birisidir. Basra Körfezi'nde Arap Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır ve kuzey yönünden Basra Körfezi'ne bakan ek bir küçük yarımada görünümündedir.

18. yüzyıldan bu yana Kasimi Hanedanı tarafından yönetilen Sharjah kenti bir kültür ve sanayi merkezi olmakla birlikte tek başına Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gayri Safi Milli Hasılası'na %7.4 oranında katkıda bulunmaktadır. Şehirde Sharjah Emiri’nin yetkisi ve isteğiyle kültürel enstitüler açılmış, kültürel mirasların korunması üzerine kurallar konulmuştur. Şehir, 1998 yılında Arap Dünyası’nın Kültürel Başkenti seçilmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=efkf81LZfjY

Sharjah ile İlgili

Sharjah Nerededir?

Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Dubai-Şarika-Acman Metropoliten Alanı'nın bir parçasını oluşturan üçüncü büyük ve en kalabalık kentidir. Basra Körfezi'nde Arap Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır ve kuzey yönünden Basra Körfezi'ne bakan ek bir küçük yarımada görünümündedir.

Sharjah’a Nasıl Gidilir?

Sharjah’ta uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur. Ama dilerseniz aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

 Sharjah Ne Zaman Gidilir?

Sharjah, ılık geçen kışları ve çok sıcak geçen yazları ile sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Yağış genellikle kasım ve mayıs ayları arasında görülür.

 Sharjah Şehir İçi Ulaşım

Sharjah’ta gelişmiş bir toplu taşıma hizmeti vardır. Bu konuda daha çok otobüsler kullanılmaktadır. Sıcak hava sebebiyle turistler daha çok taksileri tercih etmektedir.

Sharjah Mutfağı

İslam kurallarına uygun bir mutfağa sahip olan Sharjah’ta alkol ve domuz ürünleri tüketilmez. Lübnan, Suriye ve Ürdün lezzetlerinden de etkilenen Sharjah mutfağında hem sokakta hem de evlerde kızarmış tavuk sıkça tüketilir. “Khubz” adlı Arap ekmeği ve humus mutlaka denenmelidir. “Biriyani” adlı pirinç pilavı, balık ve kuzu eti ülkenin vazgeçilmez lezzetleridir.

Popüler restoranlar

El Manza, Sadaf, Shababeek, Casa Samak, Grub Shack.

Bahşiş

Birleşik Arap Emirlikleri restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Sharjah’da Alışveriş

Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidenler, fiyatları düşük olduğu için özellikle elektronik eşyalar satın almayı tercih eder. At ve devenin yaygın olarak kullanıldığı bölgedeki hediyelik eşyalar da buna yöneliktir.

Sharjah Gece Hayatı

Birleşik Arap Emirlikleri’nde gece hayatı anlayışı çok yaygın değildir. Alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. Ancak turistler otellerinde alkol tüketebilirler. Ancak şehir içindeki yerel gösterilerde vakit geçirilebilir.

Sharjah Festivaller

Işık Festivali (Şubat)

Engelli Atlama Şampiyonası (Ocak)

Uluslararası Arap Atı Festivali (Mart)

Al Qasba Yemek Festivali (Mart-Nisan)

Sharjah Kaligrafi Bienali

Su Festivali (Aralık)

Sharjah Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mevlid Kandili

Mirac Kandili

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hicri Yılbaşı

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sharjah Para Birimi

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Sharjah’ın para birimi B.A.E. Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 1,20 Dirhem’dir.

Sharjah Resmi Dili

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Sharjah’ın resmi dili Arapça’dır.

Sharjah Saat Farkı

Sharjah (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur.

Sharjah Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 18oC
  • Şub 19oC
  • Mar 22oC
  • Nis 26oC
  • May 30oC
  • Haz 32oC
  • Tem 35oC
  • Agu 34oC
  • Eyl 32oC
  • Eki 28oC
  • Kas 23oC
  • Ara 20oC

Kısa Kısa

Nüfus: 1,400,000 / Dil: Arapça / Para Birimi: B.A.E. Dirhemi (AED) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün