Google+

Sharjah

Sharjah - : - / -
--℃
1 AED=0.00
Type C250V2.5 A
 • Ocaweather-icon18℃
 • Şubweather-icon19℃
 • Marweather-icon22℃
 • Nisweather-icon26℃
 • Mayweather-icon30℃
 • Hazweather-icon32℃
 • Temweather-icon35℃
 • Ağuweather-icon34℃
 • Eylweather-icon32℃
 • Ekiweather-icon28℃
 • Kasweather-icon23℃
 • Araweather-icon20℃
Nüfus: 1,400,000 / Dil: Arapça / Para Birimi: B.A.E. Dirhemi (AED) / İklim: Çöl İklimi / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

bg_living.jpg

Türkçe’de Şarika olarak da adlandırılan Sharjah, Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Dubai-Sharjah-Acman Metropoliten Alanı'nın bir parçasını oluşturan üçüncü büyük ve en kalabalık kentidir. Aynı zamanda yine Birleşik Arap Emirliklerini oluşturan Abu Dabi, Dubai, Acman, Füceyre, Ümmü el-Kayveyn ve Reis el-Hayme ile birlikte 7 emirlikten birisidir. Basra Körfezi'nde Arap Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır ve kuzey yönünden Basra Körfezi'ne bakan ek bir küçük yarımada görünümündedir.

18. yüzyıldan bu yana Kasimi Hanedanı tarafından yönetilen Sharjah kenti bir kültür ve sanayi merkezi olmakla birlikte tek başına Birleşik Arap Emirlikleri’nin Gayri Safi Milli Hasılası'na %7.4 oranında katkıda bulunmaktadır. Şehirde Sharjah Emiri’nin yetkisi ve isteğiyle kültürel enstitüler açılmış, kültürel mirasların korunması üzerine kurallar konulmuştur. Şehir, 1998 yılında Arap Dünyası’nın Kültürel Başkenti seçilmiştir.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=efkf81LZfjY

Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası

Yurtdışına çıkarken yaptırmanız gereken özel bir sigorta poliçesidir Yurtdışı Seyahat Sağlık Sigortası. Bu sigortanın amacı seyahatiniz sırasında herhangi bir sağlık sorununa karşı güvence altında olmanızdır. Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını vize başvurusuna gitmeden önce almanız gerekiyor. Nitekim ülkeler vize vermek için bu yurtdışı seyahat sağlık sigortasını talep ediyor. Birkaç yıl önceye kadar bu poliçeyi almak için mutlaka bir sigorta acentesine gitmeniz gerekiyordu. AXA Sigorta bu işi kolaylaştırdı. AXA Sigorta web sitesinden kolaylıkla alabileceğiniz bu poliçenin fiyatı ise 6 Euro’dan başlıyor.

Yurtdışı seyahat sağlık sigortasını hemen alıp poliçeyi kenara koymanızı öneririz, böylelikle vizeye gitmeden bir işi kolaylıkla çözmüş olursunuz. Zaten yurtdışındayken hastalanırsanız ya da beklenmedik bir şey başınıza gelirse, masraflarınızın hızlıca sigorta tarafından karşılanması ile yüksek ücretler ödemekten de kurtulursunuz. Detaylı bilgi için tıklayın.

Şehirde Sharjah Emiri’nin yetkisi ve isteğiyle kültürel enstitüler açılmış, kültürel mirasların korunması üzerine kurallar konulmuştur. Şehir, 1998 yılında Arap Dünyası’nın Kültürel Başkenti seçilmiştir.

Sharjah İslam Medeniyetleri Müzesi

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Sharjah İslam Medeniyetleri Müzesi

İslam konusunda merak ettiğiniz pek çok şey hakkında bilgi sahibi olabileceğiniz müzenin giriş katında hac gibi İslam ritüelleri anlatılırken Arap dünyasındaki bilimsel gelişmelere özellikle de matematik ve astronomi üzerine olanlara yer veriliyor. Üst katta ise yaklaşık 1400 yıllık İslam eserlerini görmek mümkündür.

-

Sharjah lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz 72 By Hues, Al Majaz Premiere Hotel Apartments, Copthorne Hotel Sharjah. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Al Seef Hotel, Al Jazeerah Hotel gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Green House Resort, Baiti Hotel Apartments, Al Bustan Tower Hotel Suites otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sharjah aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sharjah Heritage Museum

011 Kas 2016Gezilecek Yerler

Sharjah Heritage Museum

Emirlikler kültürü ve gelenekleri hakkında detaylı bilgiler sunan bir müzedir. Beş bölümden oluşan müzede yerel halkın hayatından çöl yaşamına, dini değerlerden tıbbi geleneklere kadar pek çok detay anlatılmaktadır.

-
Sharjah şehrini rahat ve hızlı gezmenin yolu yerel turlara ve turistik noktalarda önceden yerinizi ayırtmak. Bu şehir için önerdiğimiz deneyimler şöyle; Dubai: Aquaventure ve Lost Chambers Süper Saver Combo (73.52 €), Dubai: Lost Chambers Akvaryumu ve Lagün Giriş Bileti (23.4 €), Abu Dabi: Dubai'den Tam Günlük Tur (80.36 €), Dubai: Gökyüzünde Akşam Yemeği (155.75 €). Bu şehirdeki tüm turları görmek için tıklayın.

Sharjah Arkeoloji Müzesi

411 Kas 2016Gezilecek Yerler

Sharjah Arkeoloji Müzesi

Taş Devri’nden Milattan Sonra 600 yılına kadar farklı alanlardan eserlerin görülebildiği bir müze Sharjah Arkeoloji Müzesi’dir. Geçmişteki benzerlerinin canlandırıldığı mezarlıklar, evler ya da aletler ilginizi çekecektir.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Birleşik Arap Emirlikleri'nin, Dubai-Şarika-Acman Metropoliten Alanı'nın bir parçasını oluşturan üçüncü büyük ve en kalabalık kentidir. Basra Körfezi'nde Arap Yarımadası'nın doğu kıyısında yer alır ve kuzey yönünden Basra Körfezi'ne bakan ek bir küçük yarımada görünümündedir.

Geolocation

 Paket turlarda kaçırılmaması gereken en güncel ve ekonomik kampanyalar şöyle: Bansko Kayak Turu – 1 Gece Bedava, Bansko Kayak Turu – Ücretsiz Kayak Eğitimi, Lapland Turu - Son dakika 200 Euro indirim, %25 indirimli Prag Turu, Sicilya & Malta Turu – Son dakika %5 indirim, Belgrad Turu - %25 indirim , Prag Turu 14 Şubat Özel – Son Dakika %5 İndirim

Sharjah, ılık geçen kışları ve çok sıcak geçen yazları ile sıcak bir çöl iklimine sahiptir. Yağış genellikle kasım ve mayıs ayları arasında görülür.

Sharjah’ta uluslararası bir havaalanı bulunmaktadır. Türkiye’den direkt uçuşlar mevcuttur. Ama dilerseniz aktarmalı olarak da gidebilirsiniz.

Sharjah’ta çoğu Birleşik Arap Emirlikleri şehrinde olduğu gibi çok yıldızlı lüks oteller mevcuttur.

Sharjah’ta gelişmiş bir toplu taşıma hizmeti vardır. Bu konuda daha çok otobüsler kullanılmaktadır. Sıcak hava sebebiyle turistler daha çok taksileri tercih etmektedir.

İslam kurallarına uygun bir mutfağa sahip olan Sharjah’ta alkol ve domuz ürünleri tüketilmez. Lübnan, Suriye ve Ürdün lezzetlerinden de etkilenen Sharjah mutfağında hem sokakta hem de evlerde kızarmış tavuk sıkça tüketilir. “Khubz” adlı Arap ekmeği ve humus mutlaka denenmelidir. “Biriyani” adlı pirinç pilavı, balık ve kuzu eti ülkenin vazgeçilmez lezzetleridir.

Popüler restoranlar

El Manza, Sadaf, Shababeek, Casa Samak, Grub Shack.

Bahşiş

Birleşik Arap Emirlikleri restoranlarında, eğer hizmetten memnun kaldıysanız, hesabın yüzde 5-10’unu bahşiş olarak bırakmanız çalışanları memnun edecektir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde gece hayatı anlayışı çok yaygın değildir. Alkol tüketimi kesinlikle yasaktır. Ancak turistler otellerinde alkol tüketebilirler. Ancak şehir içindeki yerel gösterilerde vakit geçirilebilir.

Işık Festivali (Şubat)

Engelli Atlama Şampiyonası (Ocak)

Uluslararası Arap Atı Festivali (Mart)

Al Qasba Yemek Festivali (Mart-Nisan)

Sharjah Kaligrafi Bienali

Su Festivali (Aralık)

Birleşik Arap Emirlikleri’ne gidenler, fiyatları düşük olduğu için özellikle elektronik eşyalar satın almayı tercih eder. At ve devenin yaygın olarak kullanıldığı bölgedeki hediyelik eşyalar da buna yöneliktir.

Sharjah (GMT +4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 2 saat zaman farkı bulunur.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Sharjah’ın para birimi B.A.E. Dirhemi’dir. 1 TL yaklaşık 1,20 Dirhem’dir.

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yer alan Sharjah’ın resmi dili Arapça’dır.

ABU DABİ BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Turkish Embassy, Diplomatic Area, (Sector:W59/02 Sector:1) P.O. Box:3204 Abu Dhabi-UAE

Telefon: +971 2 410 99 99 / +971 2 441 76 66--Büyükelçi Sekreteri : +971 2 410 99 38

Faks: Büyükelçilik : +971 2 410 99 05, Konsolosluk Şubesi : +971 2 441 71 68

embassy.abudhabi@mfa.gov.tr

http://abudhabi.be.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: BAE/Abu Dhabi Emirliği

DUBAİ BAŞKONSOLOSLUĞU

Adres: WORLD TRADE CENTER BUILDING P.O.BOX: 9221 DUBAI-UAE

Telefon: 00 971 4 331 47 88

Faks: 00 971 4 331 73 17

consulate.dubai@mfa.gov.tr

http://dubai.bk.mfa.gov.tr

Görev Bölgesi: Dubai, Shrjah, Ras Al Khaimah, Fujairah, Ajman, Umm Al Quwain Emirlikleri

Yeni Yıl (1 Ocak)

Mevlid Kandili

Mirac Kandili

Ramazan Bayramı

Kurban Bayramı

Hicri Yılbaşı

Ulusal Gün (2 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 112

Yangın: 112

Polis: 112

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sharjah’a girmek için vize almasına gerek yoktur.

Dubai vize başvurusu sırasında hazırlanması gereken evraklar vize türüne göre değişiklik göstermektedir. Dubai’ye vize almak isteyen kişiler için Dubai’de kalış sürelerine göre vize türleri bulunmaktadır. 

Dubai Emirliği - Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus Pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ülkeye giriş yapabilmek için Dubai vizesi başvurusunda bulunmak zorundadır.

Hizmet Pasaportu, Hususi Pasaport ve Diplomatik Pasaport hamilleri ise 180 gün içinde 90 günü aşmayan seyahatlerinde Dubai (BAE) vize işlemlerinden muaftır.