Sidi Bu Said Genel Bilgiler / Rehber

Tunus’un kuzeyinde yer alan Sidi bu Said, Akdeniz’e bakan sarp kayalıkların üzerine konumlanmış olağanüstü bir kasabadır. Oldukça pitoresk olan ve deniz kenarındaki bohem bir banliyöde yer alan Sidi bu Said, dövme demir pencere korkuluklarına ve gök mavisi ahşap kapılara sahip beyaz badanalı binalarla doludur. Kuzey Afrika’daki mimari anlayışın çok ötesinde bir çehreye sahip olan bu şirin kasabada kendinizi Alaçatı’da veya Santorini’de hissedebilirsiniz. Klasik Arap ve Endülüs mimarisinin farklı tarzda yorumlanmasıyla ortaya çıkan buradaki evler dar ve düzensiz sokaklarda yer alıyor. Mavi ve beyazın estetik dansını burada tüm güzelliğiyle görebilirsiniz.

Sidi bu Zeyd başkent Tunus’a yalnızca 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor. 2014 verilerine göre burada 6 bine yakın insan yaşıyor. Ancak turistlerle birlikte, özellikle en yoğun dönem olan ilkbahar ve sonbahar aylarında bu nüfus bir hayli artıyor. Sidi bu Zeyd aynı zamanda Tunus’un en çok ziyaret edilen üçüncü bölgesi.

Sanatçılar şehri olarak da bilinen kasaba özgür düşüncenin sembolü haline gelmiş. Çok sayıda Fransız ressam ve müzisyene ilham kaynağı olan Sidi bu Zeyd, birçok sanatçıya ev sahipliği yapmış ve bu sanatçıların eserlerindeki estetiğin en büyük etkisi konumundadır. Fransız düşünür Michel Foucault da bir dönem burada yaşamıştır. Avrupalı sanatçıların birçoğunun evi günümüzde muhafaza edilmekte. Sidi bu Said'de Tunus Körfezi’ne ve yat limanına bakan fantastik bir biçimde konumlanmış çeşitli kafeler bulunuyor. Burada yapılacak en iyi aktivitelerin başında mükemmel manzarayı karşınıza alıp lezzetli Tunus kahvelerini içmek geliyor.

Sidi bu Said turistik etkinliğini tarihî anıtlardan ve eski binalardan ziyade eşsiz atmosferine borçlu. Fotoğraf çekmeyi sevenlere sınırsız bir çalışma alanı sunan bu kasabada otantik unsurlarla bezenmiş farklı kareler yakalayabilirsiniz. Özellikle ana meydanın kuzeyinde bulunan tipik Mağribi kahve evlerinde büyüleyici manzaralarla karşılaşmanız olası. Geleneksel ile modern olanın uyumlu bir şekilde harmanlandığı bu kenti mutlaka ziyaret edin.


 

Sidi bou Said Nerede?

Tunus’un başkenti Tunus’un sınırları içinde yer alan Sidi bu Said, ülkenin kuzeyinde yer almaktadır. Akdeniz’e sahili olan bu turistik kasaba şehir merkezine yalnızca 20 kilometre uzaklıktadır. Sidi bu Said, Tunus Körfezi’ne hâkim bir tepede yer almaktadır.


Sidi bu Said'e Nasıl Gidilir?

Sidi bu Said'e gitmek için en zahmetsiz yöntem hava yolunu kullanmaktır. Türkiye’den düzenli olarak başkentteki Tunus Kartaca Uluslararası Havalimanı’na seferler düzenlenmektedir. Havalimanına iniş yaptıktan sonra buradaki metro hattını kullanarak Sidi bu Said istasyonuna ulaşabilirsiniz. Havalimanındaki acentelerden araba kiralayarak da kasabaya ulaşabilirsiniz.


Sidi bu Said Gezilecek Yerler

Binlerce yıllık Kartaca kültürünün yansımalarını bulabileceğiniz Sidi bu Said, büyüleyici atmosferi ve doyamayacağınız manzaralara sahiptir. Gezinizi unutulmaz kılacak çok sayıda tarihî ve doğal güzelliğe sahip olan bu tatlı kasabada bambaşka bir dünyanın kapılarını aralayabilirsiniz.

Palace Dar Nejma Ezzehra
Kusursuz bir şekilde restore edilen bu tarihî mesken, bir zamanlar Arap müziğinin üzerine çok sayıda eser üreten Fransız ressam ve müzikbilimci Baron Rodolphe d’Erlanger’in eviydi. Günümüzde Akdeniz ve Arap Müziği Merkezi olarak kullanılan konağın salonlarında çeşitli enstrümanları görebilirsiniz. Müzik enstrümanları ilginizi çekmiyorsa bile, iyi korunmuş geleneksel iç dekorasyonu ve deniz manzaralı güzel bahçeleri için ziyaret etmeye değer.

Museum Dar el-Annabi
Bu sanat müzesinde Sidi bu Said'in geleneksel tarzda inşa edilmiş evlerine dair her türlü detayı bulabilirsiniz. Kapsamlı bir tarih yolculuğuna çıkacağınız bu destinasyonda yerel yaşamı betimleyen çok çeşitli semboller mevcut. Bunlardan en önemlisi iç dekorasyonda kullanılan renkli seramik karoların ve vitrayların detaylarıdır. Bu evde ikamet eden bir aile tarafından bazı odaları müze olarak halka açılmıştır. Ziyaretinizden sonra avluda ikram edilen çay eşliğinde Sidi bu Said yerlileriyle keyifli sohbetler de yapabilirsiniz.

Kartaca Harabeleri
Sidi bu Said'e yalnızca üç kilometre uzaklıktaki Kartaca Harabeleri Tunus’un zengin mahallelerinden Carthage’da yer alıyor. Bir zamanlar Fenikelilerin hükmettiği bu topraklarda Kartaca kültürüne ait birçok kalıntıyı görebilirsiniz. Mahallenin her yerine yayılmış bu eserler UNESCO koruması altındadır. MÖ 9. yüzyılda bir ticaret limanı olan bu bölgede Kartacalılara ve Romalılara ait heykellerden mozaiklere kadar pek sayıda tarihî eser yer alıyor. Bu arkeolojik kalıntıları daha rahat gezebilmeniz için yanınıza bir turist haritası alabilirsiniz.

Sidi Bu Said Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 11.4oC
  • Mar 13.3oC
  • Nis 16.3oC
  • May 20.3oC
  • Haz 25oC
  • Tem 27.9oC
  • Agu 27.9oC
  • Eyl 24.7oC
  • Eki 20oC
  • Kas 14.8oC
  • Ara 10.9oC

Kısa Kısa