Siracusa Gezilecek Yerler


tourofsicily.com

İtalya’nın en kültürel şehirlerinden biri olan Siracusa, Antik Yunan ve Roma tarihinden günümüze kadar korumayı başardığı büyük açık hava tiyatroları, mimarileri, sokakları ve dini yapılarıyla ziyaretçilerini adeta bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Aynı zamanda tamamı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Siracusa, kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir.

Teatro Greco (Yunan Tiyatrosu)


wikimedia.org

Demokopos tarafından milattan önce yaklaşık 470 yılında inşa edilmiştir ve Antik Yunan İmparatorluğu’nun en büyük tiyatrolarından biri olarak bilinmektedir.  Boyutu 138 metre çapında olup 15.000’lik seyirci kapasitesine sahiptir. Tiyatronun terasının üzerinde bir revak ve kaya duvarların arkasında ise Periler’e adanmış bir nymphaeum bulunmaktadır. Etkileyici görünümü ile Yunan Tiyatrosu Siracusa’nın en önemli turistik merkezlerinden biridir.
 

  • Adres: Viale Paradiso, 96100 Siracusa SR, İtalya
  • Telefon: +39 0931 66206

 
Latomia del Paradiso and the Ear of Dionysius


rip101.com

Latomia 6. Yüzyılda 20 metrelik kireçtaşı çukurlarından oluşan antik bir taş ocağıdır. Latomia del Paradiso buranın en büyük parçasıdır. Efsaneye göre Dionysius’un ve içerde ki kapalı mahkumların fısıldamaların halen dinlenebildiği söylenmektedir. Galerinin ikinci bölümünde ise halat yapımcılarının çalıştığı Grotta dei Cordari bulunmaktadır.

  •  Adres: Syracuse, Province of Syracuse, İtalya 

Santa Maria delle Colonne (Katedral)


ferien.de

Siracusa Katedrali Sicilya’nın pek çok diğer yerleri gibi adanın çeşitli dönemlerinin mimari evrimini gösteren yerlerden biridir. Katedral yedinci yüzyılda kendine ait sütunlara sahip olan bir tapınağın etrafına inşa edilmiştir. Tapınağın sütunları halen görülebilmektedir. Minerva Caddesi’ne bakan barok tarzı dorik sütunlar, geniş kaldırımlar ve Katedral Meydanı üzerinde ki Marabitti tarafından yapılan Peter ve Paul’un havariler heykeli en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.
 
Adres: Piazza Umberto I, 1, 70018 Rutigliano BA, İtalya
Telefon:+39 080 476 1088
 
 
San Giovanni Crypt ve Catacombs


reidsitaly.com

Başlangıçta Erken Hristiyanlık döneminde inşa edilen Giovanni Kilisesi, altıncı yüzyılda genişletilmiş on ikinci yüzyılda ise Normanlar tarafından tahrip edilmiş ve 1693 yılında ki depremden bu yana harabe olarak kalmıştır. 14. Yüzyıldan kalma portal ve duvarları halen ayaktadır. Bodrum kısmının ise aslında bir yeraltı tapınağı olduğu düşünülmektedir ve halen sekizgen ion kaidesi sütunları görülebilmektedir.

Latomia dei Cappuccini


siracusamente.com

Adres: Via Puglia, Siracusa SR, İtalya
Web sitesi: http://www.algila.it/ita/latomia_dei_cappuccini_siracusa.htm
 
 
Fransiskan Manastırı yanında Latomia dei Cappuccini, Siracusa’nın 12 antik taş ocaklarından biridir. Çatısı ve açık hava sahnesi aman içinde deprem ve erozyan nedeniyle çökmüştür. Buradan ve çevre ocaklardan çıkarılan taşlarla tavanı desteklenmeye çalışılmıştır. Komşusu olan Capuchi Manastırı’nda ise keşişler 30 metrelik uçurumların etrafını duvarlarla çevirmiş kayaların arasına bahçeler oluşturmuştur. Bu pastoral ve atmosferik yer 9.000 yıllık geçmişiyle Siracusa’nın en antik yerlerinden biridir.
 
Apollon Tapınağı


wikimedia.org

Siracusa’nın gezip görülmesi gereken yerlerinden bir diğeri de Apollon Tapınağı’dır. Milattan önce yaklaşık 570 yılında yapılmış olup, 1938 ile 1943 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılarla keşfedilmiştir. Burası Sicilya’nın en eski Dor tapınağı olarak bilinmekle birlikte Sicilya’nın çeşitli iktidari gruplarını yansıtan Bizans Kilisesi, İslami cami, Norman kilise ve bir İspanyol kışlası olarak da kullanılmıştır. Günümüzde Cella duvarlarının temelleri, onların saçakları, bazı sütunlar ve parçalar ortaya çıkarılmıştır. Sekiz metre yüksekliği bulunan devasa yekpare sütunlar, pişmiş boyalı çatı pervazları da dahil olmak üzere burada bulunan buluntular şimdilerde Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 

  • Adres: Largo XXV Luglio, Siracusa SR, İtalya

Roma Anfi Tiyatrosu


wikimedia.org

Üçüncü yüzyılda yapılmış olan Roma Tiyatrosu kısmen ya da girişleri burada bulunan mevcut bir kayanın oyulmasıyla yapılmıştır. Aşağıda bulunan ön koltukların gladyatör ve yarışmalarda kullanılan hayvanlar için bir geçit yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Orijinal arenada bulunan taşlar İspanyollar tarafından sökülüp şehir duvarlarının inşa edilmesi için kullanılmıştır. Arena yapıldığı zamanalar da deniz yarışmalarının izlenmesi içinde uygun bir konumda olduğu düşünülüyor olup günümüzde sadece üzerinde yürünebilmektedir. Tüm bu özellikleriyle Roma Anfi Tiyatrosu Siracusa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.