Siracusa Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Siracusa, İtalya’nın Sicilya Adası’na yer alan önemli bir tarihi kenttir. Kuruluşu Antik Yunan çağında ki kolonilere kadar dayanmaktadır. Günümüzde nüfusu yaklaşık 123.000 olarak bilinmektedir.


tourofsicily.com

Siracusa, İtalya’nın Sicilya Adası’na yer alan önemli bir tarihi kenttir. Kuruluşu Antik Yunan çağında ki kolonilere kadar dayanmaktadır. Günümüzde nüfusu yaklaşık 123.000 olarak bilinmektedir.
 
Siracusa Antik Yunan döneminde bile kültürü ve mimarisi ile ünlü bir şehir olmuştur. 2.700 yıllık tarihiyle antik çağlarda dahi önemli bir rol oynamıştır. Akdeniz’de bulunan önemli konumundan ötürü ortaçağa kadar önemli bir politik ve askeri üst görevini üstlenmiştir. Ayrıca ünlü bilim adamı Arşimet’te Siracusa’da doğmuştur. Şehir tüm bu tarihi özellikleri nedeniyle 2005 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne dahil edilmiştir.

Devamını Oku

Editörün Kaleminden

Siracusa Nerededir?

Siracusa, İtalya’nın güneybatısında ki Sicilya Özerk Bölgesi’nde bulunmaktadır.

Siracusa Saat Farkı

Siracusa’da saat dilimi olarak “GMT+1” saat dilimi kullanılmaktadır. Türkiye ile arasında bir saatlik bir fark bulunmaktadır. Türkiye’de saat 12.00 iken, Siracusa’da 11.00’dir.

Siracusa Vize İşlemleri

Siracusa’ya kırmızı ve yeşil pasaport sahipleri 90 günü geçmeyecek şekilde vizesiz seyahat edebilmektedir. Bordo pasaporta sahip kişiler ise schengen vizesi başvurusu yapmalıdır.

Siracusa'ya Ne Zaman Gidilir?


andhereweare.net

Siracusa yıl boyunca ılık bir iklim karakterine sahiptir. Yaz ayları 35 derecenin üzerinde kış ayları ise 5 derecenin üstündedir. Özellikle bahar ve kış aylarında bol yağış almaktadır. Siracusa’yı en uygun Nisan – Haziran ve Eylül – Ekim ayları arasında ziyaret edebilirsiniz.

Siracusa'ya Nasıl Gidilir?

Siracusa’ya Türkiye’den direk uçuşlar bulunmamaktadır. Çeşitli havayolları ile aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz

Siraküza'da Nerede Kalınır?

İtalya’nın Sicilya adasında bulunan Siraküza, zengin tarihi ve kültürü ile dikkat çeken bir şehirdir. Tarihi çok eskiye dayanan bu şehirde, farklı kültürlerin izlerini taşıyan ve UNESCO tarafından korunan pek çok eser bulunur. Müzeleri, kültürel etkinlikleri, dünyaca ünlü lezzetleri ile görülmeye değer bir şehir olan Siraküza aynı zamanda harika denizi ve sahilleriyle ideal tatil şehirlerindendir. Siraküza’da çok fazla sayıda otel bulunur ve bu oteller birbirinden kaliteli ve güzel otellerdir. Kendi bütçenize ve kriterlerinize uygun bir otel bulmak için araştırma yapmanız gerekir. Siraküza otelleri çok geniş yelpazede hizmet verir. Mükemmel manzarası ve otelleriyle Siraküza tatilinizden asla pişman olmazsınız.

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Siraküza otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz. 

Devamını Oku

Siraküza Otelleri

Sicilya’da bulunan Siraküza, deniz kenarında bulunan antik bir şehirdir. Mükemmel manzarası ve denizinin yanı sıra tarihî ve kültürel açıdan da çok zengin bir şehir olan Siraküza, Antik Yunan döneminden kalma tarihî eserleri ve farklı mimarisiyle dikkat çeker. UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nden bulunan bu şehrin antik tiyatrosu, kiliseleri, çeşmeleri, kaleleri ve müzeleri de görülmeye değerdir.

Bu güzel şehirdeki seyahatinizde, otelinizi de dikkatli seçmelisiniz. Siraküza’da 1.000’den fazla otel olduğu için kafanız karışabilir. Hepsi birbirinden güzel hizmet vermek için yarışan bu oteller arasından kendi bütçenize uygun olanı bulmanız mümkündür. Yoğun dönemlerde erken rezervasyon yaparak daha uygun fiyatlara konaklayabileceğinizi unutmayın. Yüzlerce kişinin yararlandığı ve en uygun alternatifleri sunan Siraküza otelleri rehberimizin devamını okumak için tıklayın.

Devamını Oku

Siracusa Gezilecek Yerler


tourofsicily.com

İtalya’nın en kültürel şehirlerinden biri olan Siracusa, Antik Yunan ve Roma tarihinden günümüze kadar korumayı başardığı büyük açık hava tiyatroları, mimarileri, sokakları ve dini yapılarıyla ziyaretçilerini adeta bir tarih yolculuğuna çıkarmaktadır. Aynı zamanda tamamı UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde bulunan Siracusa, kesinlikle görülmeye değer bir şehirdir.

Teatro Greco (Yunan Tiyatrosu)


wikimedia.org

Demokopos tarafından milattan önce yaklaşık 470 yılında inşa edilmiştir ve Antik Yunan İmparatorluğu’nun en büyük tiyatrolarından biri olarak bilinmektedir.  Boyutu 138 metre çapında olup 15.000’lik seyirci kapasitesine sahiptir. Tiyatronun terasının üzerinde bir revak ve kaya duvarların arkasında ise Periler’e adanmış bir nymphaeum bulunmaktadır. Etkileyici görünümü ile Yunan Tiyatrosu Siracusa’nın en önemli turistik merkezlerinden biridir.
 

 • Adres: Viale Paradiso, 96100 Siracusa SR, İtalya
 • Telefon: +39 0931 66206

 
Latomia del Paradiso and the Ear of Dionysius


rip101.com

Latomia 6. Yüzyılda 20 metrelik kireçtaşı çukurlarından oluşan antik bir taş ocağıdır. Latomia del Paradiso buranın en büyük parçasıdır. Efsaneye göre Dionysius’un ve içerde ki kapalı mahkumların fısıldamaların halen dinlenebildiği söylenmektedir. Galerinin ikinci bölümünde ise halat yapımcılarının çalıştığı Grotta dei Cordari bulunmaktadır.

 •  Adres: Syracuse, Province of Syracuse, İtalya 

Santa Maria delle Colonne (Katedral)


ferien.de

Siracusa Katedrali Sicilya’nın pek çok diğer yerleri gibi adanın çeşitli dönemlerinin mimari evrimini gösteren yerlerden biridir. Katedral yedinci yüzyılda kendine ait sütunlara sahip olan bir tapınağın etrafına inşa edilmiştir. Tapınağın sütunları halen görülebilmektedir. Minerva Caddesi’ne bakan barok tarzı dorik sütunlar, geniş kaldırımlar ve Katedral Meydanı üzerinde ki Marabitti tarafından yapılan Peter ve Paul’un havariler heykeli en önemli özellikleri arasında yer almaktadır.
 
Adres: Piazza Umberto I, 1, 70018 Rutigliano BA, İtalya
Telefon:+39 080 476 1088
 
 
San Giovanni Crypt ve Catacombs


reidsitaly.com

Başlangıçta Erken Hristiyanlık döneminde inşa edilen Giovanni Kilisesi, altıncı yüzyılda genişletilmiş on ikinci yüzyılda ise Normanlar tarafından tahrip edilmiş ve 1693 yılında ki depremden bu yana harabe olarak kalmıştır. 14. Yüzyıldan kalma portal ve duvarları halen ayaktadır. Bodrum kısmının ise aslında bir yeraltı tapınağı olduğu düşünülmektedir ve halen sekizgen ion kaidesi sütunları görülebilmektedir.

Latomia dei Cappuccini


siracusamente.com

Adres: Via Puglia, Siracusa SR, İtalya
Web sitesi: http://www.algila.it/ita/latomia_dei_cappuccini_siracusa.htm
 
 
Fransiskan Manastırı yanında Latomia dei Cappuccini, Siracusa’nın 12 antik taş ocaklarından biridir. Çatısı ve açık hava sahnesi aman içinde deprem ve erozyan nedeniyle çökmüştür. Buradan ve çevre ocaklardan çıkarılan taşlarla tavanı desteklenmeye çalışılmıştır. Komşusu olan Capuchi Manastırı’nda ise keşişler 30 metrelik uçurumların etrafını duvarlarla çevirmiş kayaların arasına bahçeler oluşturmuştur. Bu pastoral ve atmosferik yer 9.000 yıllık geçmişiyle Siracusa’nın en antik yerlerinden biridir.
 
Apollon Tapınağı


wikimedia.org

Siracusa’nın gezip görülmesi gereken yerlerinden bir diğeri de Apollon Tapınağı’dır. Milattan önce yaklaşık 570 yılında yapılmış olup, 1938 ile 1943 yılları arasında yapılan arkeolojik kazılarla keşfedilmiştir. Burası Sicilya’nın en eski Dor tapınağı olarak bilinmekle birlikte Sicilya’nın çeşitli iktidari gruplarını yansıtan Bizans Kilisesi, İslami cami, Norman kilise ve bir İspanyol kışlası olarak da kullanılmıştır. Günümüzde Cella duvarlarının temelleri, onların saçakları, bazı sütunlar ve parçalar ortaya çıkarılmıştır. Sekiz metre yüksekliği bulunan devasa yekpare sütunlar, pişmiş boyalı çatı pervazları da dahil olmak üzere burada bulunan buluntular şimdilerde Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. 

 • Adres: Largo XXV Luglio, Siracusa SR, İtalya

Roma Anfi Tiyatrosu


wikimedia.org

Üçüncü yüzyılda yapılmış olan Roma Tiyatrosu kısmen ya da girişleri burada bulunan mevcut bir kayanın oyulmasıyla yapılmıştır. Aşağıda bulunan ön koltukların gladyatör ve yarışmalarda kullanılan hayvanlar için bir geçit yeri olarak kullanıldığı düşünülmektedir. Orijinal arenada bulunan taşlar İspanyollar tarafından sökülüp şehir duvarlarının inşa edilmesi için kullanılmıştır. Arena yapıldığı zamanalar da deniz yarışmalarının izlenmesi içinde uygun bir konumda olduğu düşünülüyor olup günümüzde sadece üzerinde yürünebilmektedir. Tüm bu özellikleriyle Roma Anfi Tiyatrosu Siracusa’da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Devamını Oku

Siracusa Mutfağı


pacsafe.com

Siracusa İtalyan yemek kültürünü en iyi yansıtan şehirlerden biridir. Şehirde leziz İtalyan yemeklerini tadabileceğiniz birçok restoran bulunmaktadır. Bu restoranlar genellikle şehir merkezinde ve duomo çevresinde bulunabilir. Bunun yanında Fransız ve çeşitli dünya mutfaklarından menüleri olan restoranları da tercih edebilirsiniz.

Devamını Oku

Siracusa Gece Hayatı


markbialczak.files.wordpress.com

Siracusa’da gece hayatı barlar ve kafelerde yoğunlaşmıştır. Kentin tarihi merkezinin bulunduğu Ortigia bölgesinde bulunan açık hava kafeleri çok iyi bir tercih olabilir. Burada bulunan açık hava kafeleri akşam saatlerinde genellikle tıklım tıklım dolu olmaktadır. Bunda genç ve yerli nüfus ile turistler kaynaşmaktadır.

Devamını Oku

Siracusa Festivaller


typicalsicily.it
 

 • Festival of Santa Lucia (Aralık)
 • Theatrical season at the Greek Theater (Mayıs)
 • Ortigia Festival (Haziran)

Siracusa Resmi Tatiller

 • Vigilia di Natale, yani Noel Arifesi ve yarım gün tatil
 • 25 Aralık- Natale, yani Noel ve resmî tatil günü.
 • 26 Aralık- Santo Stefano Günü ve yine resmî tatil
 • 1 Ocak- Capodanno, yani yılbaşı ve resmî tatil
 • 6 Ocak- Epifania, resmî tatil
 • 30 Mart- Paskalya Tatili
 • 19 Mart- Mafyanın kurbanları anısına tatil günü

Siraküza Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type F / 250V / 16 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 10oC
  • Şub 10oC
  • Mar 12oC
  • Nis 14oC
  • May 18oC
  • Haz 22oC
  • Tem 26oC
  • Agu 26oC
  • Eyl 23oC
  • Eki 19oC
  • Kas 15oC
  • Ara 11oC

Kısa Kısa

Ülke: İtalya
Nüfus: 123.000
Resmi Dil: İtalyanca
Para Birimi: Euro
İklim: Ilıman İklim
Ortalama Kaç Günde Gezilir: 2 Gün
Big Mac İndex: 4.46$ (Türkiye 3,96$)
UNESCO Dünya Miras Listesi'ndeki Bölgeler: Tüm şehir