Sucre’de Gezilecek Yerler

Bolivya’da yaşanılabilecek en düzgün şehrin Sucre olduğunu söylüyor insanlar. Gerçekten de burası çok güzel bir yer. Eski binalar çok iyi korunmuş, şehir planlaması düzgün yapılmış, güzel yeme içme seçenekleri var. Sucre şehrini çok beğeneceksiniz.

Devamını Oku

Sucre Nerededir?

Bolivya’nın güneyinde, orta kısmında yer alan Sucre şehri, ülkenin anayasal başkentidir.

Sucre’ye Ne Zaman Gidilir?

Yüksek bir rakıma sahip olan Sucre şehrinde subtropikal dağ iklimi görülür. Yıl boyunca en düşük sıcaklık -6 olurken, en yüksek sıcaklık ise 34.7’dir. Sucre’ye gitmek için en uygun dönem mayıs-eylül ayları arasıdır.

Sucre’ye Nasıl Gidilir?

Bolivya'nın adli başkenti Sucre'de uluslararası havalimanı bulunmadığı için öncelikle ülkenin idari başkenti olan La Paz'a gidip oradan da Sucre'ye geçmek gerekmektedir.

Sucre Lajas Tambo havalimanına sadece iç hat seferleri yapılmaktadır. Türkiye'den La Paz'a direkt uçuş yapılmamaktadır. La Paz'dan Sucre'ye otobüs veya uçakla gidilebilir.

Sucre’de Nerede Kalmalı?

Sucre otel seçenekleri açısından çok hoş bir şehirdir. Çünkü otellerin çoğu, bembeyaz kolonyal binalarda kurulmuştur. Çoğunun hoş avlusu ya da bahçesi mevcuttur.

Sucre İçi Ulaşım

transport-sucre-bolivia.jpg

Sucre’de toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Tüm turistik destinasyonlara bu şekilde ulaşmak mümkündür. Otobüsler çok kalabalık olur ama merak etmeyin mesafeler çok uzun değildir. Dilerseniz şehir merkezini yürüyerek de gezebilirsiniz.

Sucre Mutfağı

Bolivya’da Güney Amerika ülkelerinin genelinde olduğu gibi ete dayalı bir mutfak kültürü hakimdir. Genellikle ana yemekleri mutlaka kırmızı et, tavuk veya balıktan oluşur. En yaygın kullanılan et, sığır etidir. Domuz eti kullanımı nadirdir. Kırsal bölgelerde kobay (cuy) ve tavşan (conejo) tüketilir. Bolivya mutfağında patates bolca kullanılmaktadır. Hatta Bolivya mutfağını "et ve patates" olarak adlandırabiliriz. Patatesin değişik çeşitleri, yumurta, siyah fasulye ve sebze karışımları etin yanına garnitür olarak tüketilir.

Ayrıca yemekleri bolca baharatlıdır. Meksikalıların salsa sosuna oldukça benzeyen "llajhua" adı verilen çeşni sosları yemek eşliğinde yenir. “Pique a lo macho”, iri parçalı etlerin ızgarada soğan, domates sosu ve patatesle beraber pişirilmesiyle yapılır. “Silpancho”, şinitzel tarzı bir biftek türüdür. Pilav ve patatesle servis edilir. “Anticucho”, bir tür et şiş. Patates ve baharatlı mısır sosuyla servis edilir. “Salchipapa”, bir tür kızarmış sosistir. “Salteña”, fırınlanmış et ve patatese verilen isimdir. Özel acı sosuyla servis edilir.

Popüler restoranlar

Abis café y heladeria, La Posada, El Germen, Novelle Cuisine, La Vieja Bodega, Monte Rosso, Salteñeria Flores, Condor Café.

Bahşiş

Bolivya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Sucre Gece Hayatı

Sucre’de çok hareketli bir gece hayatı olduğu söylenemez. Mekanların çoğu şehir merkezindeki meydanda ve Cella Nicolas Ortiz’deki ilk binalarda yer alır. Cuma akşamları yerel sanatçıların sahne aldığı La Quimba, canlı müzik sevenler için idealdir. Salfari, yerel halkın gittiği ve çoğu akşam poker gecesinin düzenlendiği değişik bir ortama sahip bir pub’dır. Origenes Bolivianos’ta hem yemek yiyebilir hem de yerel dans ve müzik gösterilerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Gösteriler akşam saat 8’de başlıyor.

Sucre Festivaller

Uluslararası Sucre Kültür Festivali (Ekim-Kasım)

Semana Santa (Paskalya dönemi)

Karnaval (Paskalya'dan önce gelen büyük perhiz süresinin ilk çarşambasından önceki cumartesi günü)

Virgen de Guadalupe Festivali (Eylül)

Çikolata Festivali (Mayıs)

Sucre’de Alışveriş

Bolivya’dan alınacak en özel ürün lama yününden yapılan tekstil ürünleridir. Farklı renk ve desenlerde kazak, panço, eldiven ya da atkılar bulmak mümkündür. Ayrıca bölgeye özgü deri ürünler, altın ve gümüş takılar da tercih edilebilir. Unutulmaması gereken ise pazarlıktır. En azından yüzde 30 indirim alabileceğinizi unutmayın.

Devamını Oku

Sucre Saat Farkı

Sucre (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır.

Sucre Para Birimi

Bolivya sınırları içerisinde yer alan Sucre’nin para birimi Bolivya Bolivyanosu’dur. 1 TL yaklaşık 2,30 Bolivya Bolivyanosu’dur.

Sucre Resmi Dili

Bolivya sınırları içinde yer alan Sucre’nin resmi dilleri İspanyolca, Aymara, Quechua, Guarani dilleridir.

Sucre Resmi Tatiller

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (8-9 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Katolik Yortusu

Aymara Yeni Yılı

Bağımsızlık Günü (6 Ağustos)

Azizler Yortusu

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Sucre Vize İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sucre’ye gidebilmesi için vizesi almaları gerekmemektedir.

Sucre Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type A / 100-125V / 15 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 16oC
  • Şub 15oC
  • Mar 16oC
  • Nis 15oC
  • May 15oC
  • Haz 13oC
  • Tem 13oC
  • Agu 14oC
  • Eyl 15oC
  • Eki 16oC
  • Kas 17oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa

Nüfus: 300,000 / Dil: İspanyolca, Aymara, Quechua, Guarani / Para Birimi: Bolivya Bolivyanosu (BOB) / İklim: Subtropikal karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün