Google+

Sucre

Sucre - : - / -
--℃
1 BOB=0.00
Type A100-125V15 A
 • Ocaweather-icon16℃
 • Şubweather-icon15℃
 • Marweather-icon16℃
 • Nisweather-icon15℃
 • Mayweather-icon15℃
 • Hazweather-icon13℃
 • Temweather-icon13℃
 • Ağuweather-icon14℃
 • Eylweather-icon15℃
 • Ekiweather-icon16℃
 • Kasweather-icon17℃
 • Araweather-icon16℃
Nüfus: 300,000 / Dil: İspanyolca, Aymara, Quechua, Guarani / Para Birimi: Bolivya Bolivyanosu (BOB) / İklim: Subtropikal karasal / Ortalama Kaç Günde Gezilir: 3 gün

sucre-205336.jpg

Bolivya’nın güneyinde, orta kısmında yer alan Sucre şehri, ülkenin anayasal başkentidir. Sucre, Bolivya'nın adli başkenti olmasına karşın, ülke Bakanlar Kurulu'nun bulunduğu La Paz şehrinden yönetilmektedir.

Halkın yaşam tarzı, mimarisi, festivalleri ve görülecek yerleriyle Bolivya’nın en keyifli şehirlerinden biri olarak görülür Sucre. Her ne kadar kolonyal bir şehir olsa da, mimarisinin neoklasik tarza daha yakın olduğu görülür. Bu binalar arasında, sakin sokaklarında gezerken karşınıza sokak pazarları çıkabilir. Bu renkli pazarlarda yerel halkın yaşam tarzını daha yakından görmek mümkündür.

Yüksek bir rakıma sahip olam Sucre şehrinde subtropikal dağ iklimi görülür. Yıl boyunca en düşük sıcaklık -6 olurken, en yüksek sıcaklık ise 34.7’dir. Sucre’ye gitmek için en uygun dönem mayıs-eylül ayları arasıdır. Ama ekim-kasım ayında düzenlenen ve çok renkli geçen Uluslararası Sucre Kültür Festivali’ni de kaçırmak istemeyebilirsiniz.

Tanıtım videosu: https://www.youtube.com/watch?v=mvAkQrbGU74

Bolivya’da yaşanılabilecek en düzgün şehrin Sucre olduğunu söylüyor insanlar. Gerçekten de burası çok güzel bir yer. Eski binalar çok iyi korunmuş, şehir planlaması düzgün yapılmış, güzel yeme içme seçenekleri var. Sucre şehrini çok beğeneceksiniz.

La Casa de la Libertad

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

La Casa de la Libertad

Uzun zaman Roma Katolik Kilisesi’nin önemli bir yerleşim yeri olarak kabul edilen Sucre 19. yüzyıla kadar bölgenin dini ve kültürel merkezi olmuştur. Özellikle 18. ve 19. yüzyıldan kalma iyi korunmuş tarihi binalarıyla Sucre her yıl binlerce insanın ziyaret noktalarından birisi olmaktadır.

1621 yılında inşa edilen ve Simon Bolivar tarafından Bolivya Anayasası'nın kaleme alındığı La Casa de la Libertad, ülkenin en önemli tarihi binalarından birisi olarak kabul edilmektedir. Burası artık bir müze. Müzeyi mutlaka rehber yardımıyla gezin.

Bu müzede Şili’nin İngilizlerle birlikte, Bolivya’ya ettiği büyük ihanetin öyküsünü dinleyim. O zamanki İngiliz menşeii bakır şirketi Bolivya’ya hiç vergi vermemek için bölgeyi işgal ettirir. Şili bu planın bir parçası olur.

Sömürgecilik dönemi sonlandıktan sonra diplomatik nezaket olatak Bolivya’ya denize açılmasını sağlayacak için bir tren yolu verirler ama, o da doğru dürüst çalışmamaktadır. Şili, kuzeydeki halkı Bolivyalılar ile aynı etnik yapıda olduğundan, bir sorun çıkarmasınlar diye hoş tutmaya gayret etmektedir.

-

Sucre lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Departamento Camargo 356, Sucre Homestay, Judy's Apartment. Siz de şehir merkezine yakın kalıp da ekonomi yapmayı tercih edenlerdenseniz Joy Ride Hostel, Hostelling Bustillo gibi otelleri tercih edebilir ya da daha ekonomik oteller isterseniz Hotel Kronos, Mi Pueblo Samary Hotel Boutique, Casa Al Tronco otelini deneyebilirsiniz. Bir de booking.com'un Sucre aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Sucre Eski Şehir

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

Sucre Eski Şehir

1991 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan eski şehir merkezinde gezinirken kolonyal ve cumhuriyet dönemi mimarisinin önemli örneklerini – kiliseler, müzeler, evler, devlet daireleri – görmek mümkün.

Bu yapılar yerel mimari ve Avrupa’dan gelen mimari akımlarını (Rönesans, Gotik, Barok, Müdeccen) gözalıcı bir şekilde birleştiriyor. San Lazaro, San Francisco, Santo Domingo Kiliseleri ve Metropolitan Katedrali gibi dini yapılar İspanyol kolonileşme döneminin erken dönem örnekleridir.

1559-1712 yılları arasında inşa edilen orijinal adıyla La Cathedral Metropolitana içinde bulunan müzede Güney Amerika'nın ve Avrupa'nın önemli sanatçılarının eserleri ve mücevher koleksiyonu sergilenmektedir.

Casa de La Libertad ise 1621 yılında Cizvit manastırının bir parçası olarak inşa edilmiştir. Bolivya’yı bağımsızlığına götüren hareketlerin başladığı yer olması bakımından tarihi önemi çok büyüktür. Görülmeye değer bir diğer yer de Cementerio General (Şehir Mezarlığı). 1777 yılında yapımına başlanan mezarlıktaki mozoleler, mezar tasları ve nişler klasik tarz olmak üzere birçok mimari tarzı barındırıyor. La Casa de la Libertad ile aynı yıl inşa edilen Ulusal Kütüphane de (La Biblioteca Nacional) önemli tarihi belgelere ev sahipliği yapmaktadır.

-

Mercado Central

030 Ara 2016Gezilecek Yerler

Mercado Central

Bolivya'nın ilk başkenti olan Sucre, 16. yüzyılın ilk yarısında İspanyollar tarafından kurulmuştur. Sucre, Bolivya'nın anayasal başkenti olmasına karşın, ülke Bakanlar Kurulu'nun bulunduğu La Paz'dan yönetilir. Denizden yaklaşık 2800 metre yüksekte kurulu olan ve "şeker" anlamına gelen kent, geçmişinde "Charcas", "La Plata" ve "Chuquisaca" adlarını taşımıştır.

İspanyol sömürgesi döneminde oluşturulmaya başlanan kent dar sokakları, büyük evleri, çok sayıda manastır ve kiliseleri ile bir Endülüs kültürünü yansıtmaktadır. Sucre kolonyal mimarisi ile güzel ve şirin bir yer. Şehrin tarihi merkezinde yer alan Pazar Mercado Central ise en güzel yerlerinden biri. Tüm Güney Amerika’daki pazarların ortak özelliği, meyve, sebze, et, ekmek ve yöreye özgü diğer yiyecekleri satanlar sıra sıra belli bir düzen içinde yer alıyor.

http://for91days.com/photos/Bolivia/Mercado%20Central%20Sucre/Sucre-Merc...

Burada çok çeşitli meyveler yer aldığından meyve suyu ve meyve salatası yapıp satanlar başlı başına bir sıra oluşturuyor. Ayrıca özellikle yerel insanların çok ilgi gösterdiği hemen tabureye oturup yemek yiyebileceğiniz yerler de bulunuyor. Özetle hem gezmek hem de karın doyurmak açısından çok ideal.

Sucre’de kaldığınız süre boyunca pazarda her gün hatta belki günde iki kere meyve suyu içip ve meyve salatası yiyin. Meyve suyunu sütle (milk shake) yapıyorlar, meyve salatası da yoğurtlu. Pek meyve sevmeyen kişiler için bile tek kelimeyle süper. Bu kadar taze ve lezzetli meyveyi geri dönüşünüzde ülkenizde bulamayacaksınız.

-
Gezilecek yerler listesinin devamını görmek için tıklayın.

Bolivya’nın güneyinde, orta kısmında yer alan Sucre şehri, ülkenin anayasal başkentidir.

Geolocation

Yüksek bir rakıma sahip olan Sucre şehrinde subtropikal dağ iklimi görülür. Yıl boyunca en düşük sıcaklık -6 olurken, en yüksek sıcaklık ise 34.7’dir. Sucre’ye gitmek için en uygun dönem mayıs-eylül ayları arasıdır.

Bolivya'nın adli başkenti Sucre'de uluslararası havalimanı bulunmadığı için öncelikle ülkenin idari başkenti olan La Paz'a gidip oradan da Sucre'ye geçmek gerekmektedir.

Sucre Lajas Tambo havalimanına sadece iç hat seferleri yapılmaktadır. Türkiye'den La Paz'a direkt uçuş yapılmamaktadır. La Paz'dan Sucre'ye otobüs veya uçakla gidilebilir.

Sucre otel seçenekleri açısından çok hoş bir şehirdir. Çünkü otellerin çoğu, bembeyaz kolonyal binalarda kurulmuştur. Çoğunun hoş avlusu ya da bahçesi mevcuttur.

Sucre onlarca otel alternatifi sunmaktadır. Aşağıdaki seçeneklerden size uygun oteli Booking.com aracılığıyla bulabilirsiniz. Üstelik pek çok otelde ücretsiz iptal seçenekleriyle..

Sucre Otel Önerileri booking-logo

Sehir Merkezine En Yakın Sucre Otelleri

En Uygun Fiyatlı Sucre Otelleri

Sizin İçin Seçtiğimiz Sucre Otelleri

Ücretsiz WiFi hizmeti sunan Sucre Otelleri

transport-sucre-bolivia.jpg

Sucre’de toplu taşıma aracı olarak otobüsler kullanılmaktadır. Tüm turistik destinasyonlara bu şekilde ulaşmak mümkündür. Otobüsler çok kalabalık olur ama merak etmeyin mesafeler çok uzun değildir. Dilerseniz şehir merkezini yürüyerek de gezebilirsiniz.

Bolivya’da Güney Amerika ülkelerinin genelinde olduğu gibi ete dayalı bir mutfak kültürü hakimdir. Genellikle ana yemekleri mutlaka kırmızı et, tavuk veya balıktan oluşur. En yaygın kullanılan et, sığır etidir. Domuz eti kullanımı nadirdir. Kırsal bölgelerde kobay (cuy) ve tavşan (conejo) tüketilir. Bolivya mutfağında patates bolca kullanılmaktadır. Hatta Bolivya mutfağını "et ve patates" olarak adlandırabiliriz. Patatesin değişik çeşitleri, yumurta, siyah fasulye ve sebze karışımları etin yanına garnitür olarak tüketilir.

Ayrıca yemekleri bolca baharatlıdır. Meksikalıların salsa sosuna oldukça benzeyen "llajhua" adı verilen çeşni sosları yemek eşliğinde yenir. “Pique a lo macho”, iri parçalı etlerin ızgarada soğan, domates sosu ve patatesle beraber pişirilmesiyle yapılır. “Silpancho”, şinitzel tarzı bir biftek türüdür. Pilav ve patatesle servis edilir. “Anticucho”, bir tür et şiş. Patates ve baharatlı mısır sosuyla servis edilir. “Salchipapa”, bir tür kızarmış sosistir. “Salteña”, fırınlanmış et ve patatese verilen isimdir. Özel acı sosuyla servis edilir.

Popüler restoranlar

Abis café y heladeria, La Posada, El Germen, Novelle Cuisine, La Vieja Bodega, Monte Rosso, Salteñeria Flores, Condor Café.

Bahşiş

Bolivya restoranlarında eğer hesaba eklenmemişse, bahşiş vermeniz iyi olacaktır. Hesabın yüzde 10-15’i yeterlidir.

Sucre’de çok hareketli bir gece hayatı olduğu söylenemez. Mekanların çoğu şehir merkezindeki meydanda ve Cella Nicolas Ortiz’deki ilk binalarda yer alır. Cuma akşamları yerel sanatçıların sahne aldığı La Quimba, canlı müzik sevenler için idealdir. Salfari, yerel halkın gittiği ve çoğu akşam poker gecesinin düzenlendiği değişik bir ortama sahip bir pub’dır. Origenes Bolivianos’ta hem yemek yiyebilir hem de yerel dans ve müzik gösterilerinin keyfini çıkarabilirsiniz. Gösteriler akşam saat 8’de başlıyor.

Uluslararası Sucre Kültür Festivali (Ekim-Kasım)

Semana Santa (Paskalya dönemi)

Karnaval (Paskalya'dan önce gelen büyük perhiz süresinin ilk çarşambasından önceki cumartesi günü)

Virgen de Guadalupe Festivali (Eylül)

Çikolata Festivali (Mayıs)

Bolivya’dan alınacak en özel ürün lama yününden yapılan tekstil ürünleridir. Farklı renk ve desenlerde kazak, panço, eldiven ya da atkılar bulmak mümkündür. Ayrıca bölgeye özgü deri ürünler, altın ve gümüş takılar da tercih edilebilir. Unutulmaması gereken ise pazarlıktır. En azından yüzde 30 indirim alabileceğinizi unutmayın.

Sucre’de alışveriş için “Mercado Central”, bölgeye özgü sebze, meyve ya da baharatları bulabileceğiniz yerdir. 26 yıldır kurulan “Mercado Campesino” adlı açık hava pazarında sokak yemeklerinden ev eşyasına kadar her şeyi bulmak mümkündür. “Tarabuco Market”, daha çok yöresel tekstil ürünlerinin satıldığı yerdir. Sadece renkli görüntüsünü görmek için bile gidilebilir.

Sucre (GMT -4) ile Türkiye (GMT +2) arasında 6 saat fark vardır.

Bolivya sınırları içerisinde yer alan Sucre’nin para birimi Bolivya Bolivyanosu’dur. 1 TL yaklaşık 2,30 Bolivya Bolivyanosu’dur.

Bolivya sınırları içinde yer alan Sucre’nin resmi dilleri İspanyolca, Aymara, Quechua, Guarani dilleridir.

Lima Büyükelçiliği'nin görev bölgesindedir.

LİMA BÜYÜKELÇİLİĞİ

Adres: Calle Miguel de Cervantes No:504-510 San Isidro/Lima/PERU (Posta Kodu: Lima 27)

Telefon: +51-1-204 70 00, +51 1 421 63 04(Geçici telefon)

embajada.lima@mfa.gov.tr

http://lima.be.mfa.gov.tr/

Görev Bölgesi: Bolivya

Yeni Yıl (1 Ocak)

Karnaval (8-9 Şubat)

Kutsal Cuma

İşçi Bayramı (1-2 Mayıs)

Katolik Yortusu

Aymara Yeni Yılı

Bağımsızlık Günü (6 Ağustos)

Azizler Yortusu

Noel (25 Aralık)

*Yanında tarih belirtilmeyen tatillerin günü, yıla göre değişmektedir.

Acil yardım: 911

Yangın: 911

Polis: 911

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Sucre’ye gidebilmesi için vizesi almaları gerekmemektedir.

 • Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları, Vizesiz Bolivya'yı Ziyaret edebilirler.
 • Umuma Mahsus Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.
 • Hususi, Hizmet ve Diplomatik Pasaport hamilleri 90 gün süreyle vizeden muaftır.