Tamanrasset Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cezayir’in güneyinde konumlanan şehir aynı zamanda Tamanrasset vilayetinin de merkezidir. Tamanghasset veya Tamenghest adıyla da anılan kent, bir vaha kenti olmasıyla birlikte bu eyaletin de başkenti olarak kabul edilir. Tarihini inceleyecek olursak ilk olarak sahra ötesi ticaret yollarını korumak niyeti ile askeri bir karakol olarak kurulan yerleşim yerinin, Tuareg halkına ev sahipliği yaptığı bilinir.  Kano, Çad Gölü, Gao, Agades ve Zinder'den gelen deve karavan ticaret rotalarının merkezi olark ortaya çıkan ve gelişme kaydeden Tamanrasset, çöl iklimine sahiptir. Kent Sahra Çölü’ne yakın bir yerde konumlanır. Tarihte, 1960 senesinde Cezayir Savaşı sırasında ilk Fransız nükleer testi olan Gerboise Bleue’nün Sahra Çölü’nün ortasında yani Tamanrasset’e yaklaşık olarak 800 kilometre uzağında patlatıldığı bilinir. Para birimi olarak Cezayir Dinarı kullanılıyor. Etnik açıdan Arap ve Berberi ülkesi olan Cezayir’e bağlı Tamanraseet’te Arapça konuşuluyor.


Tamanrasset Gezilecek Yerler

Tamanrasset’te turistik gezi açısından oldukça verimli yerler olduğunu söylemek doğru olmaz. Ancak doğal güzelliği ile beğeni toplayan Tamanrasset nehrini ziyaret edebilirsiniz. Özelikkle serin aylarda ziyaretçi sayısı artan Tamanrasset’te, yaşamı ve kültürü anlamak için gidebileceğiniz Hoggar Müzesi bulunuyor. Ayrıca Ahaggar Ulusal Parkı’nı gezebilir ve volkanik bir dağ Tahat Dağı’na yürüyüşler düzenleyebilirsiniz.


Fotoğraf: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/32/Tamanrasset_-_Cit%C3...

Tamanrasset İklimi

Sıcak bir çöl iklimi olan Tamanrasset’te yazlar çok sıcaktır. Kışlar ise ılıman olarak bilinir. Yıl boyunca ise çok az miktarda yağış düşer. Yaz aylarında sıcaklığın 48 dereceleri bulabildiği bilinir. Ancak ortalama olarak yaz ayları 34 derece civarında olur. Kış aylarında da eksili dereceleri görse de kentte ortalama sıcaklık 6 derece civarında seyreder.


Tamanrasset'e Ne Zaman Gidilir?

İklim özelliklerinden de anlaşılacağı üzere Tamanrasset’e gitmek için en uygun zaman kış aylarıdır. Yazın olağan üstü sıcaklar da gezmek ya da tatil yapabilmek çok mümkün olmayacaktır. Yaklaşık olarak 25 derece civarında seyreden sonbahar ve ilkbahar dönemleri de yaza göre daha tercih edilebilir zamanlar olabilir.


Tamanrasset Yeme İçme

Arap mutfağını bulabileceğiniz Cezayir’İn Tamanrasset kentinde alışkın olduğunuz tatlar da sizi karşılayabilir. Buraya gidecek olursanız etnik çeşitliliğin kendini yemeklerde de gösterdiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Et ve tavuğun hamur işleriyle birlikte mutfağın ana karakterleri olduğunu söyleyebiliriz. Merguez ızgarada pişen bir tür kuzu eti olarak biliniyor. Meşui ise bu etin fırınlamış ve soslanmış haline verilen addır. Aşina olduğumuz kuskus ise neredeyse her yemeğin yanında servis ediliyor. Garnitür olarak pilav niyetine kullanılan kuskus burada sıklıkla rastlayabileceğiniz bir lezzet. Tadabileceğiniz bir diğer ise patlıcanlı tajin köfte, patlıcan, patates ve havuç ile hazırlanan bir sulu yemek olarak karşınıza çıkıyor. Közlenmiş patlıcan da yine sofralarda geniş yer buluyor. Tatlılara gelecek olursak baklava tatlının şahı olarak sizi karşılıyor. Hurmalı makrot ise mutlaka tatmanız gereken yöresel bir lezzet olarak biliniyor. Bu tatlı arasında hurma olan ve bal ve portakal çiçeği esansıyla hazırlanıyor.


Tamanrasset Konaklama

Tamanrasset’te konaklama yapabileceğiniz küçük oteller bulunuyor. Çok sayıda otel olmadığını ve genellikle küçük ölçekli işletmelerin bulunduğunu hatırlatmakta fayda var. Tamanrasset’e gitmeyi düşünüyorsanız erken rezervasyon ile önceden yerinizi belirlemenizde fayda olacaktır.


Tamanrasset Ulaşım

Tamanrasset’e ulaşım için İstanbul’dan aktarmalı olarak uçak seferleri bulunuyor. Türkiye ile arası yaklaşık olarak 5.300 kilometre olan Tamanrasset’ e gitmek için feribot da tercih edilebilir bir ulaşım aracıdır.
 

Tamanrasset ile İlgili

Tamanrasset Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 11oC
  • Şub 13oC
  • Mar 16oC
  • Nis 21oC
  • May 25oC
  • Haz 28oC
  • Tem 28oC
  • Agu 27oC
  • Eyl 25oC
  • Eki 22oC
  • Kas 17oC
  • Ara 13oC

Kısa Kısa