Tayland Gezilecek Yerler


mpora.com

Özellikle Budist tapınakları ile ilgi çeken Asya'nın en popüler olan Tayland, egzotik doğası, mimari yapıları ile milyonlarca turist çeker.  Özellikle başkent  Bangkok en gelişmiş  şehridir. Yazının devamında sizler için sıraladığımız Tayland'ta gezilecek yerlere ulaşabilirsiniz.

Tayland gezilecek yerler:

Bangkok


flickr.com

Bangkok Thai dilinde “Melekler Şehri” anlamına gelmektedir. 1782 yılında kurulan şehir Tayland’ın modern ve geleneksel dokularını içinde barındırabilmiş, Asya’nın en göz alıcı ve hareketli şehirlerindendir. Deniz tatili dışında doğu kültürü ve Budizm hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız Bangkok’ta birkaç gün geçirmelisiniz.

Bangkok görkemli tarihi ve tapınaklarının yanı sıra modern binaları ve alışveriş merkezleri ile de uzak doğunun oldukça ilgi çeken şehirlerinin başında geliyor. Alışveriş merkezleri şehrin merkezi kabul edilen Siam Meydanı’nda yer alıyor.
Şehrin en görkemli tapınağı Wat Phra Kaew’dir. Bu tapınak kompleksi yüzden fazla yapıyı içine alır ve yaklaşık 300 yaşındadır. Oldukça farklı ve göz alıcı mimarisi ile büyük ilgi gören tapınaktaki en değerli parçalardan biri ise Zümrüt Buda heykelidir. Giriş ücreti 500 Baht.

Wat Traimit tapınağında bulunan 5,5 ton ağırlığındaki som altından Buda heykeli ziyaretçilerin gözlerini kamaştırıyor. Tapınağa giriş ise ücretli: 40 Baht

Bangkok’ta görülmesi gereken bir başka bölge de Çin Mahallesi. Şehrin kurulması aşamasında çalışan Çinliler daha sonra bu bölgeye yerleşmiş. Çin kültürüne ilginiz ve zamanınız da varsa ihmal edilmemesi gereken yerlerden.
Wat Arun Şafak Tapınağı şehrin Thonburi bölgesinde yer alıyor. Şafak tanrısına adanan tapınak oldukça görkemli. Giriş ücreti 20 Baht.

Şehirde bulunan Sri Guru Singh Sabha Tapınağı ise Hindistan’ın dışındaki en büyük ve önemli Sih tapınaklarından biridir.
Kral Rama’nın inşa ettirdiği Dusit’te ise daha çok batılı tarzda saray ve yollar bulunuyor. Bangkok’un diğer bölgelerine göre daha tenha olan Dusit hayvanat bahçesi, Mermer Tapınağı, Ananta Samakhom Taht Alanı, ünlü tik ağacından yapılmış olan Vimanmek Konağı gibi yapıları ile dikkat çekiyor.

Bangkok’un ünlü tarihi eserlerini ve müzelerini içinde barındıran Rattanakosin de ziyaret edilmesi gereken bölgelerden. National Museum Tayland tarihine ait değerli ve zengin bir koleksiyon barındırıyor. Giriş ücreti ise 50 Baht. Bölgede bulunan Wat Phao tapınağı şehrin en büyük, en yaşlı ve en çok turist çeken tapınağıdır. 46 metre uzunluğunda altın kaplama, uzanan dev Buda heykeli ile ilgi çekmektedir.

Şehir Sütunu Tapınağı ise şehrin kurulduğu dönemde diktirilen sütünün çevrisine yapılmış en önemli dini merkezlerden biridir. Giriş ücretsizdir.

İnsan anatomisine ilginiz varsa Siriraj Medical Museum’u, kraliyet gemilerini görmek için Kraliyet Mavnaları Milli müzesini ziyaret etmenizi de ayrıca öneriyoruz.

Bangkok’ta ziyaret etmenizi önereceğimiz bir diğer müze ise şehrin merkezine çok yakın bir lokasyonda bulunan ve Amerikalı bir tüccar tarafından yapılmış olan Jim Thompson House Museum, müzede uzak doğu kültürünün ürünü olan birçok değerli eserin yanı sıra doğunun farklı mimarisi gözlerinizi kamaştıracak. 

Phuket


azamaraclubcruises.com

Tayland’ın en güneyinde yer alan Phuket adasının adını duymayan yoktur herhalde. Ada Tayland’ın en büyük ve en çok turist çeken bölgesidir ve Tayland’a bir köprü ile bağlıdır. Muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra su altı zenginlikleri ve çılgın gece yaşamı ile balayını geçirmek isteyen çiftlerden maceracı ruhlara geniş bir kesime uygun özellikleri barındırıyor. 2004 yılında meydana gelen büyük felaket sonrasında toparlanması biraz zaman almış olsa da eski görünümüne ve hareketli günlerine dönmüş durumda.

Tüm turistik merkezlerde olduğu gibi Phuket’te de çok sayıda konaklama seçeneği, eğlence mekânı ve restoran bulunuyor. Dalış sporlarının yanı sıra oldukça eski mimari ile göze çarpan evleri de ziyaret etme şansınız var.
En ünlü plajları ise Patong, Kata, Karon, Surin, Kamala Bang Thao’dur.

Phuket yakınınındaki Phang Nga Körfezi ise kalker tepeleri ile ünlü bir bölgedir. Leonardo Di Caprio’nun The Beach isimli filminin çekildi muhteşem güzellikteki Koh Phi Phi adası da Phuket’e oldukça yakın ve her gün adaya gemi seferleri düzenleniyor. 

Pattaya


makemytrip.com

Başkent Bangkok’a 40 km. uzaklıkta bulunan ve birbirinden güzel plajları, renkli ve canlı gece hayatı ile oldukça fazla sayıda gezgin tarafından tercih edilen Pattaya’yı ziyaret etmeden Tayland gezinizi bitirmemenizi öneriyoruz. Havaalanından Pattaya’ya ulaşımınızı taksi, minibüs ya da otobüs ile yapılacak ortalama 2 saatlik bir yolculukla sağlayabilirsiniz. Toplu taşıma için ortalama 10 lira ödemeniz gerekirken taksiyi seçerseniz yaklaşık 100 lira ödemeniz gerekir. Bangkok’tan ise ulaşımınızı otobüsle çok rahat bir şekilde sağlayabilirsiniz. Şehir içinde ise MotoTaksiler ve minibüs benzeri araçlarla ulaşım sağlanıyor.

Tayland’ın diğer bölgelerinde olduğu gibi Pattaya da Budist tapınaklar açısından oldukça zengin.
Pattaya’ya çok yakın mesafede olan Ko Chang ve Ko Samet adaları ise yine görülmeye değer yerlerden. Koh Larn ise büyüleyici güzellikteki bir mercan adası. Adaya ulaşım feribot gibi deniz araçları ile yapılıyor. Adada çok sayıda temiz ve göz alıcı kumsalın bulunduğunu belirtmeye gerek yok.

Pattaya’nın özellikle erkekler tarafından en çok tercih edilen plajı ise Haad Pattaya’dır. Aileniz ile birlikteyseniz gidebileceğiniz plajlar Haad Jomtien ve Haad Naklua’dır.

Ayutthaya


img1.rebuzz.us

Taylan’ın önceki başketi olan Ayutthaya geleneksel Tayland tapınakları açısından oldukça zengin. Şehrin Bangkok’a uzaklığı ise sadece 1,5-2 saat. Dilerseniz şehre düzenlenen turları tercih edebilir ya da otobüsle rahatça ulaşabilirsiniz. Otobüs ücreti ise yaklaşık 50 Baht.

UNESCO Dünya Mirasları Listesi’nde yer alan Ayutthaya tapınakları akşamları yapılan ışıklandırma ile şehre görkemli bir hava kazandırıyor. Bölgede bulunan en önemli tapınaklar:

 • Wat Chai Wattanaram şehrin en eski ve en çok ilgi çeken tapınaklarının başında geliyor. Yaklaşık 400 yaşında olan tapınak giriş ücreti 60 Baht.
 • Wat Ratchaburana yaklaşık 500 yaşındadır. Giriş ücreti 60 Baht.
 • Wat Phu Khao Thong ise Burmalılar tarafından inşa edilmiş diğerlerine göre farklı özellikler gösteren bir yapı.
 • Wat Yai Chai Mongkol ise 700 yıllık bir yapı.
 • Wat Phra Mahathat tapınağı ise köklerin arasında yer alan meşhur Buda yüzünü barındırıyor. Giriş ücreti 50 Baht.

 
Diğer önemli tapınaklar ise: Wat Phanan Choeng, Wat Phra Sanphet, Viharn Phra Mongkol Bopit.

Chiang Mai


fotografturk.com

Ülkenin kuzeyinde bulunan şehir Bangkok’a yaklaşık 650 km. uzaklıkta bulunuyor. Oldukça eski bir yerleşim bölgesi olan şehir, zamanında Lanna Krallığına da başkentlik yapmış. Bu nedenle çok sayıda tarihi tapınağı bünyesinde bulunduruyor.
Dilek feneri festivalinin göz kamaştırıcı bir güzellikte kutlandığı şehirde yerleşik kabileler geleneksel yaşam tarzlarını koruyarak hayatlarını devam ettirmeyi başarmışlar. Bu kabileleri ziyaret etmek için ise turlar organize ediliyor. Uzun Boyunlular olarak da bilinen bu kabilenin kadınları boyunlarına beş yaşından itibaren taktıkları ve sayıyı her yıl artırdıkları halkalar ile oldukça ünlüdürler. Bir inanışa göre diğer kabile halklarından ayırt edilmek için halka kullandıkları düşünülüyor. Yanı sıra vahşi hayvanların ölümcül saldırılarından korunmak için de taktıkları düşünülüyormuş.

En görkemli ve ünlü tapınağı ise Wat Phrathat Tapınağı'dır. 700 yaşındaki bu görkemli yapıya oldukça uzun bir merdiveni tırmanarak çıkabiliyorsunuz. Wat Chiang Tapınağı da yine oldukça eski ve göz kamaştırıcı bir mimariye sahip. Wat Vhedi Luang ise şehrin eski sahipleri olan Lanna halkının mimari özelliklerini taşıyor. Gezginler tarafından Beyaz Saray olarak da adlandırılan ünlü Wat Rong Khun tapınağı da şehirde yer almaktadır.
Eski tapınakların yanı sıra şehir, çok sayıda park, müze ve bahçeye de ev sahipliği yapıyor. Özellikle Dokmai Bahçesi bitki çeşitliliği açısında oldukça zengindir.

Yerel hayvanları doğal ortamlarında görmek için ise safari turları düzenleniyor.

Sukhothai


worldheritage.routes.travel

Tayland’ın antik Budist tapınakları ile ünlü bir başka şehri olan Sukhothai başkent Bangkok’un yaklaşık 400 km. kuzeyinde yer almaktadır. Siam İmparatorluğu’na başkentlik yapmış olan şehir 13. Yy. da kurulmuştur.
Antik şehrin yapıları UNESCO Dünya Mirasları Listesi'nde yer alan tarihi parkta toplanmıştır. Tarihi parka giriş yapmak için 120 Baht ödemeniz gerektiğini de belirtelim.

Tayland’ın ve Budizm’in tarihine bir yolculuk yapmak isteyen turistlerin ilk seçeneklerinden olan Sukhothai aynı zamanda Loi Krathong festivallerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Şehrin en büyük tapınaklarından biri olan Wat Mahahat 13. yy. da inşa edilmiştir. Tapınağın dışında ise büyükçe bir Buda heykeli yer almaktadır ve eski şehrin dini merkezi olduğu düşünülmektedir.
Etrafı fil heykelleri ile çevrelenmiş olan Trapang So tapınağı da yine görülmeye değer. 2. yy. dan kaldığı düşünülen Phra Pai Luang tapınağı ise göz kamaştırıcı oymaları ile muhteşem bir yapı. Wat Si Chum tapınağında bulunan 15 m. Boyundaki devasa Buda heykeli de oldukça göz kamaştırıcı.

Bir diğer önemli tapınak ise yapay bir göletin ortasına inşa edilmiş olan Wat Sa Si’dir. Bu tapınağın girişinde de yine bir Buda heykeli bulunmakta.

Bangkok’tan şehre gitmek için hava ya da karayolunu kullanabilirsiniz. Otobüs seyahati yaklaşık yedi saat sürüyor ve ücreti de 350-400 Baht civarında. Yanı sıra Bangkok’ta bulunan Suvarnabhumi havaalanından da şehre uçak seferleri mevcut. Ancak havaalanında şehir merkezine gitmek için de yine 180 Baht ücret ödeyerek otobüs kullanmanız gerekiyor. Şehir merkezine ulaştığınızda tarihi parka gitmek için 20-40 Baht arası bir ücret ödemeniz gerekli. 

Krabi


tripadvisor.com

Krabi deniz turizmi açısından Tayland’ın en çok ilgi çeken bölgelerinden bir diğeridir. Temiz denizi ve plajlarının yanı sıra, denizden ve karadan yükselen kalker tepeleri oldukça ilginç görünümler sunuyor. En ünlü plajları ise Railay, Rai Leh East, Phra Nang, Khlonh Muang, Tub Kaek ve Ao Nang’tır.

Krabi nehrinin iki yakasında yer alan ikiz tepeler şehrin adeta sembolü haline gelmiştir. Tepeleri ziyaret etmek için tekne turları düzenleniyor.  

Prenses Lagünü şehrin görülmeye değer bir başka noktası. Lagüne ulaştığınızda kendinizi bir kartpostalın içindeymiş gibi hissetmeniz işten değil. Ancak lagüne tırmanmak için deneyimli kişilere ihtiyacınız olacak.
Phra Nang Mağarası ise ilginç bir yapıya sahip. Elmas mağarası olarak da bilinen mağarada birbirinden ilginç coğrafi oluşumlara şahitlik etme şansınız var.

Mağaranın içine inşa edilmiş olan ünlü Wat Tham Seua tapınağı da yine Krabi’de bulunuyor.
Krabi’deki en popüler spor olan kaya tırmanışı da yine çok sayıda tırmanıcının ilgisini çekiyor. Yanı sıra sertifikalı ziyaretçiler için yakın adalara dalış turları düzenlenmekte.

Şehrin yakınlarında bulunan Koh Hong adası gezginlerin ilgisini çeken bir başka önemli nokta ve çok sayıda plajı barındırıyor. Diğer adaları rahatça seyahat etmek için en iyi yol ise kano kiralamak.
Krabi’ye ulaşmak için Bangkok’tan düzenli olarak yapılan uçak seferlerini ya da daha ekonomik olan ancak yaklaşık 12 saat süren otobüs yolculuğunu tercih edebilirsiniz. Bilet ücretleri ise ortalama 700 Baht. 

Satun


satunthailand.com

Tayland’ın güneyinde yer alan ve Müslüman halkın çoğunlukta olduğu bu küçük şehir Malezya ile sınır oluşturmaktadır. Turistik bir bölge olan Satun yeşil doğası, beyaz kumlu sahilleri ve akvaryum berraklığındaki denizi ile çok sayıda ziyaretçinin ilk tercihlerinden biridir. Şehre bağlı adalar da oldukça güzel ve temiz sahillere sahiptir. Şehre bağlı çok sayıda ada vardır. Başlıcaları Ko Tarutao, Ko Li Pe, Ko Khai, ve Adnag başlıca adalarıdır.  Adnag adası yeşil doğası ve şelaleleri ile ünlüdür. Tarutao Ulusal Parkı doğal güzelliği ile UNESCO’nun Dünya Mirasları Listesi'nde yer almaktadır.
Tham Le Stegodon mağarası oldukça büyük ve ilgi çekmekte. Mağaranın içindeki nehirde yapılan kano yolculuğu sırasında göreceğiniz sarkıtlar ve dikitler oldukça ilgi çekici ve farklı bir deneyim yaşamak için ideal.
Adanın sembolü haline gelmiş olan Lover’s Gate’in altından geçen çiftler bir inanışa göre ayrılmazlarmış.
Uçak ve tren seferlerinin doğrudan yapılmadığı Satun’a Bangkok’tan ulaşımınızı şehirlerarası otobüs seferleri rahatlıkla yapmanız mümkün. 

Tayland’da bulunan ulusal parkların tümü için tıklayınız. 

Vakti Bol Olanlar için

 • Ang Thong Milli Parkı
 • Khao Yai Milli Parkı
 • Phetchaburi
 • Pai
 • Mae Hong Son
 • Khao Sok Milli Parkı
 • Phimai
 • Phraya Nakhon Mağarası
 • Khao Sam Roi Yot Ulusal Parkı

Tayland gezilecek yerler listesinin sonuna geldik, gezi rehberine buradan ulaşabilirsiniz.