Thassos Adası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

thasos-limenas.jpg

Thassos Adası, coğrafi konumu itibarı ile Kuzey Ege Adaları’nın bir parçası olmasına karşın, Kavala’ya bağlıdır. Yunan Adaları’nın arasında en kuzeyde bulunan adadır ve yüzölçümü bakımından 12. sırada yer almaktadır. Thassos, aynı zamanda adanın en büyük şehrinin de adıdır. Thassos Limanı olarak da anılan bu şehir; adanın kuzeyinde, ana karanın tam karşısında, Keramoti’den 10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır.

Haritada yuvarlak şekliyle dikkat çeken Thassos Adası’nda derin koylar ya da belirgin yarımadalar bulunmaz. Adanın arazileri genelde dağlıktır ancak rakım kıyılardan merkeze doğru yavaş yavaş yükselir. En yüksek tepesi olan Ipsario 1.205 metredir.

Adanın doğu yamaçlarının büyük kısmı palmiyelerle kaplıdır. Orman açısından son derece zengin bir ada olan Thassos’un en büyük gelir kaynakları kereste, mermer, zeytinyağı ve baldır. 1960’lardan itibaren turizm de önemli hale gelmiştir ancak henüz diğer Ege adalarının seviyesine ulaşmamıştır. Bu durum tatil için Thasos’u tercih edenlere, fiyat bakımından avantaj olarak yansımaktadır.

Thassos Adası’nda; su sporları, tekne gezileri, yatçılık, balıkçılık ve tüple dalış gibi denize ait spor ve aktivitelerin yanı sıra bisiklet, dağ bisikleti, binicilik, yürüyüş gibi doğa sporları da yapılmaktadır.
 

Tanıtım Videosu: