Datça Şehir İçi Ulaşım

1

Özel aracınız olduğu veya araç kiraladığınız takdirde Datça’da dilediğiniz noktaya ulaşımınız mümkündür. Ancak hem arabasız turistler hem de yerel halk için Datça içindeki en önemli toplu ulaşım aracı minibüslerdir. Bu minibüslerle Datça’daki en önemli noktalara ulaşabilirsiniz. Datça merkezdeki minibüs garajından Datça’nın her yerine giden minibüsleri bulabilirsiniz. Reşadiye, Eski Datça, Özbel, Kargı, Marmaris, Palamutbükü, Mesudiye, Aktur, Karaincir, Kızlan, Bodrum feribotlarının kalktığı Karaköy Limanı ve çok daha fazla noktaya saat 18.45’e kadar gidiş-dönüş sefer yapılmaktadır. Bu güzergâhlardan bazılarında seferler gece yarısına kadar sürmektedir. Resmî internet sitesinden tüm hareket saati bilgilerine ulaşabilirsiniz. 1 Temmuz 2016 itibariyle 60-65 yaş arası yolcular % 50 indirimden faydalanabiliyorken 65 yaş üstü yolcular için Datça’da toplu ulaşım tamamen ücretsizdir.

Datça içinde minibüse binmek dışında bisikletle ulaşımınızı sağlamak da hoşunuza gidecektir. Datça’ya özel aracınızla gelseniz bile aracınızı tatil süresince park halinde bırakmanız ve ilçeyi bisikletle veya yaya olarak keşfetmeniz ruhunuza iyi gelecektir. Datça’ya gelmişken şehir hayatının gerekliliklerini bir süre bırakmak tatilinizi daha anlamlandıracaktır.

Datça gibi kamp cenneti olan bir yere karavanıyla seyahat edecek turistler ilçe merkezine olduğu gibi merkez dışındaki koylara da yine karavanlarıyla ulaşabilir ve kamp alanlarının karavanlar için ayrılan bölümüne park edip geceyi araçlarının içinde geçirebilirler.

Datça’ya en yakın havaalanı Dalaman Havaalanı’dır ve 2,5-3 saat uzaklıkta bulunur. Datça’ya ulaşmak için araç kiralama seçeneği dışında havaalanından Marmaris otobüslerini kullanabilir ardından Marmaris’teki Datça minibüsüne binebilirsiniz. Bodrum Havaalanı ise 4 saatlik mesafededir. Bodrum’dan en kolay ulaşım aracı olarak feribota binerek Datça’ya 2 saatte varabilirsiniz.