İskenderun Şehir İçi Ulaşım

bel-580x423.jpg

İskenderun’da şehir içi ulaşım toplu taşıma ile sağlanmaktadır. Otobüs ve minibüslere ilave olarak araçkiralama, motor kiralama, taksi çağırmak gibi seçenekler de bulunmaktadır. Öncelikle bu opsiyonları değerlendirirken ihtiyacın ne olduğuna karar vermek hem maddi hem de manevi olarak kolaylık sağlayacaktır. Bölge tarihî ve kültürel olarak oldukça zengin bir yapıya sahip olduğundan gezi planı İskenderun’a yakın bölgelerdeki tarihî ve turistik yerleri de kapsayacaktır. O zaman otobüs yahut dolmuştan ziyade araç kiralamak daha konforlu olacaktır. Taksi ile ya da özel araçla gidilebilecek yerlerin belirlenmesi de bu kararda etkin bir rol oynayabilir.

Şehir içerisinde dolmuş ve halk otobüsü kullanılabilmektedir. 1,75 TL olarak belirlenmiş ulaşım ücreti gidilecek noktaya göre değişiklik gösterebilmektedir. Farklı mahalleler için farklı fiyat tarifeleri olup Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin web sayfasındaki ulaşım alt başlığından bu lokasyon ve fiyatlandırmalar görülebilmektedir.

Araç kiralamak da bir diğer alternatiftir. İskenderun ilçe merkezinde ya da ulaşacağınız havalimanlarından araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralayarak arzu ettiğiniz her yere kolayca ulaşım sağlayabilir, anlık plan değişikliklerinize uyum sağlayabilirsiniz. Öte yandan hem aracı kiralamak için hem de kullanılacak yakıt için bir bütçe ayırmak gerekecektir. Tüm bunlara ek olarak taksi ise yöreyi bilen bir şoför sayesinde gezme kolaylığı sağlayacaktır. Bu durumda ilk başta da belirttiğimiz gibi gezi planınız ve ihtiyaçlarınız çerçevesinde bu ulaşım alternatiflerinin hepsini ya da bir tanesini kullanarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.