Konya Şehir İçi Ulaşım

minaret-64783_960_720.jpg

Türkiye’nin yedinci büyük ili olan Konya’da şehir içi toplu ulaşım otobüs, tramvay ve dolmuşlar ile sağlanmaktadır. Oldukça geniş tramvay ve otobüs hattı sayesinde şehir içi yolculuk yaparken sıkıntı yaşamazsınız. Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ATUS (Akıllı Toplu Ulaşım Sistemi) ile toplu ulaşım hatlarının hangi güzergahları kullandığını, otobüslerin sefer saatlerini, hangi duraktan hangi otobüsün kalktığını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. ATUS uygulamasını mobil cihazınıza indirip kullanabileceğiniz gibi bilgisayarınızdan da websitesini inceleyebilirsiniz.

Konya otobüs haritası

http://atus.konya.bel.tr/guzergah.php?langCode=tr

Konya tramvay haritası

http://atus.konya.bel.tr/tramvaynerede.php?langCode=tr

Konya toplu taşımada Elkartadı verilen elektronik kart kullanılmaktadır. Elkart kişiye özel olarak hazırlanır ve başkası tarafından kullanılamaz. Tam Elkart ile tek seyahat 2.10 TL, indirimli Elkart ile tek seyahat 1.55 TL’dir. Konya Büyükşehir Belediyesi’ne ait otobüs ve tramvaylarda seyahat ücretleri temassız özelliği bulunan banka kartları ile de yapılmaya başlanmıştır. Konya’da metro hattı çalışmaları hala devam etmektedir.

Konya Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Konya Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım için Havaş otobüsleri kullanılmaktadır. Havalimanından şehir merkezine direkt otobüs seferi bulunmadığı için Havaş veya taksi ile merkeze ulaşım sağlanabilir. Konya Havaalanı’ndan Havaş’a bindiğinizde yolculuk 30 dakika sürer, ücret ise kişi başı 11 TL’dir. Güzergah ise Konya Havaalanı, Aydınlıkevler, Kulesite, Sille Kavşağı, Belediye, Alaaddin, Zafer, Fuar, Anıt olarak sıralanmaktadır. Konya Havaalanı’ndan direkt Mevlana Müzesi’ne gitmek isterseniz Alaaddin durağında inip on dakika yürümeniz gerekir. Daha hızlı ulaşım seçeneği için havaalanının önünde 24 saat hizmet veren taksileri tercih edebilirsiniz. Ayrıca Konya Havalimanı’nda 5 adet araç kiralama firması hizmet vermektedir. Dilerseniz bunlardan birini tercih ederek araç da kiralayabilirsiniz.

*Ulaşım fiyatları 2017 Aralık ayında güncellenmiştir.