Kuşadası’na Ne Zaman Gidilir?

Kuşadası’nda genel olarak Akdeniz iklimi hâkimdir. Bu sebeple bölge, özellikle yaz aylarında yaz tatili için tercih edilse de hava sıcaklığının ilkbahar ve sonbahar aylarında da yüksek seyretmesi nedeniyle yılın pek çok ayında Kuşadası’nı ziyaret etmek mümkündür. Bölgeye sıcak ve ılıman bir iklim hâkimdir. Kuşadası kış aylarında yaz aylarından çok daha fazla yağış almaktadır. Kuşadası ilinin yıllık ortalama sıcaklığı 16,7 derecedir. 24 derece olan sıcaklık ortalamasıyla temmuz ayı Kuşadası’nda yılın en sıcak ayıdır. Ocak ayı yılın en soğuk ayı olup bu dönemde Kuşadası’nda ortalama sıcaklık 8 derecedir.

Kuşadası’nda denize girmek için en ideal dönem haziran ve eylül arası dönemdir. Bu dönemde sıcak iklimin etkisiyle bölge yaz turizminin etkisini yaşar ve Kuşadası artan ziyaretçi sayısıyla hareketlenir. Yaz tatilini Kuşadası’nda geçirmek isteyenler ve özellikle tarihî alanları ziyaret etmek isteyenler için ise ağustos ayı Efes Antik Kenti ve Meryem Ana Evi bölgesinde düzenlenen etkinlikler nedeniyle önem taşımaktadır. Ağustos ayının ikinci haftasında Hristiyanların Meryem Ana’nın göğe yükseliş bayramını kutlamaları nedeniyle, bölgede farklı etkinlerin düzenlenmektedir.

Tatilini yüksek sezonun dışında gerçekleştirmek isteyenler için mayıs ve ekim aylarında Kuşadası’nda denize girebilmek ve pek çok farklı aktivitede bulunmak mümkün. Kış mevsiminde ise güneşli bir günde Güzelçamlı Millî Parkı’nda yürüyüş yapıp, bisiklete binmek sakin ve huzurlu bir hafta sonu geçirmek isteyenler için Kuşadası iyi bir tercih olacaktır.