Google+

Silifke Gezilecek Yerler

80020 Oca 2017Lokasyon Detay

Silifke Gezilecek Yerler

Yıllarca ev sahipliği yaptığı onlarca medeniyetin izlerini bugüne dek mükemmel bir şekilde taşımayı başarmış olan Silifke’de gidilecek birçok tarihi bölge var. Gitmeden önce Silifke hakkında biraz araştırma yapıp kendinize tarihi bir rota yaparsanız sizin için daha verimli bir tatil olabilir.

Silifke turkuaz denizi, minik adaları, sessiz sakin koyları ile ayrıca deniz turizmine hitap ediyor. Bir tekne kiralayarak ya da turlara katılarak bu müthiş deniz coğrafyasını keşfe çıkabilirsiniz.

Silifke lokasyonunda bir çok otel seçeneği var. Bunlardan ilginç bulabilecekleriniz Palm Beach Otel, Ayatekla Otel, Kum Mah Apart. Bir de booking.com'un Silifke aramalarında ara sıra güzel indirimli fırsat otelleri oluyor. Onları da bu linkten takip edebilirsiniz.

Narlıkuyu

020 Oca 2017Gezilecek Yerler

Narlıkuyu

Balık lokantaları, meşhur logos balığı ve kaya koruğu turşusu ile yemek yemeden asla dönmemeniz gereken bir yer Narlıkuyu. Dipten çıkan tatlı su sebebiyle denizde hayal bile edemeyeceğiz bir berraklık var. Ne kadar derin olursa olsun suyun dibini görebiliyorsunuz. Özetle denize girmek biraz sakinleşmek için mükemmel bir alan. Ayrıca bölgede gidebileceğiniz, Cennet - Cehennem Mağaraları, Zeus Tapınağı gibi çok önemli yerlere olan yakınlığı ile de cezbedici.

-

Cennet-Cehennem Mağaraları

020 Oca 2017Gezilecek Yerler

Cennet-Cehennem Mağaraları

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca koruma altına alınmış olan, Silifke-Narlıkuyu yakınlarında bulunan, doğal yollarla oluşmuş bu obruklar; dünyanın dört bir tarafından ziyaretçi çekiyor. Cennet Obruğu doğal bir kireç taşı mağarasının tavanının çökmesi ile oluşmuş ve 135 metre derinliğe kadar iniyor. İneceğiniz 450 basamağı çıkacağınızı da unutmayın. Cehennem Obruğu ise 110 metre derinliğinde ve aşırı dik oluşundan dolayı tabanına inmek mümkün değil.

-

Olba Antik Kenti

020 Oca 2017Gezilecek Yerler

Olba Antik KentiHelenistik Dönemde önemli bir ticaret şehri ve Olba Krallığı’nın merkezi olarak kurulmuş olan Olba Antik Kenti, Uzuncaburç’un 4 kilometre doğusunda yer alır.

Kazı alanında, Septimus Severus döneminden kalan bir çeşme binası, su kemeri, evler, tiyatro ve nekropol (toplu mezar) bulunmakta. 150 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğinde olan dört kemerli akuadük, kaya mezarları ve lahitler, çeşmenin yanında bulunan tiyatro binası tarih severler için mutlaka görülmesi gereken yapılar.

-

Boğsak Koyu ve Adası

320 Oca 2017Gezilecek Yerler

Boğsak Koyu ve Adası

Mersin'in Silifke ilçesine bağlı Yeşilovacık mahallesinin kıyısında yer alan Boğsak Adası, Caretta Caretta’ların üreme bölgesi olma özelliği taşıyor. MÖ. 4-8. yüzyılları arasında önemli bir yerleşim bölgesi olduğu söylenen Boğsak Adası üzerinde Roma ve erken Bizans dönemlerine ait evler, mezarlar, sarnıçlar ve kilise kalıntıları bulunmakta. Boğsak Adası ve Koyu, turkuaz denizi, gözlerden uzak, sakin kumsalı ve büyüleyici doğasıyla çadır ve karavan sakinlerinin favorilerinden.

-

Aya Tekla Kilisesi

420 Oca 2017Gezilecek Yerler

Aya Tekla Kilisesi

Meryemlik olarak da bilinen Aya Tekla Kilisesi, Taşucu yolu üzerinde yer alıyor ve Silifke’ye 4 km uzaklıkta. Anlatılana göre İsa Peygamber’in havarilerinden St. Paul’ün vaazlarından etkilenerek kendini Hristiyanlık dinine adayan Aya Tekla’ya Silifke ve yöresini Hristiyanlaştırılması görevi verilmiş. Hristiyanlık inancını yayarken öldürüleceğini öğrendikten sonra bu mağaraya sığınan Aya Tekla’nın ortadan kayboluşunun ardından mağara kutsal sayılarak kiliseye dönüştürülmüş. Kalıntıları günümüze kadar gelmiş olan bu mağarada hamam, sarnıç ve mezarlık ta bulunmakta.

-

Silifke ile ilgili diğer içeriklere aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.

-