Silifke Mutfağı

hatay-kahvalti1.jpg

Silifke’de, mutlaka tatmanızı önerdiğimiz lezzetler bulgur ile yapılan ve bir çeşit sulu salata olan batırık, ekmek ile değil, beraberinde hamur yutularak yenen arabaşı. Ayrıca topalak, kulak çorbası, keşkek, sıkma ve oklava çekmesi de Silifke’nin denemesi gereken yöresel lezzetlerinden. Yöresel ürünleri tadabileceğiniz Silifke restoranları ise;

Taş Konak Restoran: Lezzetli etler, tatmin edici porsiyonlar, kaliteli hizmet ve nezih ortamıyla Taş Konak Restoran, Silifke’nin en iyi restoranları arasında. Ortalamanın üzerinde olan fiyatlarına değecek bir deneyim sunan bu restoranın çocuk oyun alanında trambolin’i bile var.

Esentepe Kahvaltı Salonu: Yöresel kahvaltılık ürünleri, güleryüzlü personeli, kaliteli hizmeti, uygun fiyatları ve zengin menüsüyle Esentepe Kahvaltı Salonu’nda harika manzaranın tadını çıkartarak lezzetli yöresel ürünleri tadacağınız hoş bir kahvaltı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Lagos Restaurant: Narlıkuyu'da bulunan bu restoran akvaryum gibi tertemiz bir denize bakıyor. Eğer doğru mevsimde giderseniz restoranın önünden denize bile girebilirsiniz. Sıcak ve soğuk mezelerinin özellikle çok iyi olduğu söylenen bu restoranda denemenizi tavsiye edeceğimiz lezzetlerden biri de ızgara levrek. Fiyatlarının yüksek olduğu bilinen bu restoran, konumu ve manzarasıyla kendilerini şımartmak isteyen ziyaretçiler için ideal bir yer.

Ünlü Kafeterya: Cennet Cehennem Mağaralarına çıkan yol üzerinde bulunan, bu mekânda özellikle kahvaltı olmak üzere tüm yerel yemekleri yiyebilirsiniz. Dağ esintisi eşliğinde civardaki köylerden temin edilen reçel ve zeytinler de olmak üzere birçok yerel lezzetle donatılmış olan kahvaltısını denemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. Ayrıca ev yapımı reçelleri uygun fiyatlara satın da alabilirsiniz.

İnci Restoran: Denize ayağınızı uzattığınızda buz gibi su ile buluşabileceğiniz kadar yakın olan bu restoranda harika deniz ürünlerinin keyfini ortalamanın üstündeki fiyatlara çıkarabilirsiniz. Sahil şeridindeki birçok restoran gibi İnci Restoran’ın önünden de denize girmek mümkün. Özellikle köy usulü patatesi ve roka salatasının çok lezzetli olduğu bilinen bu restoran ziyaretçilerine lezzetli yemeklerin yanında keyifli bir ortam sunuyor.