Turku Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Finlandiya’nın güneybatısındaki Turku’nun ülkenin 13. Yüzyıldan kalma en eski kenti olduğu düşünülmektedir. Yoğun tarihi binaları ile Turku ya da İsveççe karşılığı ile bo gerçekten de büyüleyici bir etkiye sahiptir. Uzun yıllar Finlandiya’nın en önemli kenti olan Turku bu unvanını sonradan Helsinki’ye kaptırsa da hala önemli bir kültür ve ticaret kentidir.

Uzun tarihi ve önemli olaylara ev sahipliği yapmış olması sebebiyle 2011’de Avrupa Kültür Başkenti seçilen Turku’nun isim köken olarak “Pazar yeri” anlamına gelmektedir. Bugün hala şehirden bahsederken bu tanımı kullananlar vardır. Ülkede İsveççe ders veren tek akademi 1918’de açılan bo Üniversitesi ve bundan iki yıl sonra açılan Turku Üniversitesi’nin binaları şehre yayılmıştır. Aynı zamanda bir öğrenci şehri de olan Turku’nun dinamik bir nüfusu vardır.

Turku limanı oldukça hareketli bir limandır. Biyoteknoloji, bilgi teknolojileri gibi alanların geliştiği şehirde hizmet sektörü de gelişmiştir. Pek çok tiyatro, sinema ve operaya ev sahipliği yapan kentte her sene önemli etkinlikler de düzenlenmektedir. Her Haziran ayında kurulan ‘Ortaçağ Marketi’ ve İskandinavya’nın en eski rock müzik festivali Ruisrock Turku’da gerçekleşmektedir.

Şehirle ilgili seyahat rotalarından, yeme içme mekânlarına hemen hemen her şeyi bulabileceğiniz bu haritaya mutlaka bakın.