Kherson Hakkında Bilinmesi Gerekenler


 

Kherson, Ukrayna’nın güneyinde Dinyeper Nehri’nin sağ yakasında bulunan bir şehirdir. Kherson Oblastı’nın yönetim merkezidir. Şehir aslında oldukça gençtir. 1778 yılında Rusya’nın Kırım Hanlığı’nın ele geçirdiği Karadeniz cephesini koruyacak bir kale olarak Grigori Potemkin tarafından kurulmuştur. Tarihte, Rusların Karadeniz’deki ilk donanma üssü ve tersanesidir.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra şehir gelişerek Güney Ukrayna’nın endüstri, tarım ve kültürel merkezi haline gelmiştir. Önemli ticaret yolları üzerinde bulunmasından dolayı ülke ticareti için de değerli bir şehirdir. Ülkenin en önemli limanı ve ayrıca en büyük nehir limanı Kherson’da yer almaktadır. Limanda bulunan gemi iskelesi yalnızca Ukrayna’nın değil, tüm Avrupa’nın en büyüğüdür.

Şehirde gelişen yalnızca endustri ve ticaret değildir. Şehrin kendisi ve bulunduğu coğrafi konum, popüler bir turistik rota olmasında da etkili olmuştur. Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre daha sakin ve küçük olan bu şehir, ılıman iklim koşulları, tarihi dokusu ve muhteşem doğasıyla görülmesi gereken bir şehirdir. Sovyet mimarisinin hakim olduğu tarihi yapılarla dolu sokakların sakinliğiyle Dinyeper Nehri’nin huzurlu manzarası, şehri kültür dolu dinlendirici bir tatil için bulunmaz bir konuma getirmiştir. Şehir içerisinde müzelerden kiliselere, kalelerden parklara gezilecek birçok yer bulunur. Doğa severler içinse şehrin çevresinde fantastik adalardan kumullara, rezervlerden vahşi yaşam alanlarına kadar her türlü doğal hazine bulunmaktadır.

3 günlük bir seyahat ile Kherson’un tadına varmanız mümkündür. Şehir ılıman iklime sahip olsa da kışlar oldukça soğuk geçmektedir. Bu nedenle şehri ziyaret etmek için en güzel aylar, şehrin birçok festivale ve etkinliğe de ev sahipliği yaptığı yaz aylarıdır.

Tanıtıcı Video: