Amman İçi Ulaşım

Amman seyahatiniz sırasında şehir içi ulaşım konusunda biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Şehirde gelişmiş bir toplu taşıma ağı olmadığından Amman halkı şehir içi ulaşımlarını kendi özel araçları ile ya da taksilerle sağlıyorlar. Şehirde kısıtlı bir güzergâhta çalışan bir otobüs hattı mevcut fakat bu otobüsü kullanmak çok da konforlu değil. Ayrıca şehrin her noktasına gitmeyip sınırlı bir güzergâh üstünde çalışmasına rağmen bilet fiyatları da makul ücretlerde değil. Metro, metrobüs, tramvay gibi toplu taşıma araçları ise zaten hiç yok. Otobüsün gitmediği bazı noktalara ulaşım sağlayan dolmuşlar var fakat onların da sefer sıklığı az. Bu yüzden gezmek istediğiniz her saat dolmuşları tercih edemiyorsunuz.

Amman’da toplu taşıma ağı ve bilinci gelişmiş olmadığından şehirdeki taksiler sıklıkla tercih edilen ulaşım araçlarıdır. Amman’ı gezerken taksileri tercih edebilirsiniz. Taksi kullanacaksanız dikkat etmeniz gereken nokta şoförler ile sıkı bir pazarlığa tutuşmak. Şehirdeki çoğu takside taksimetre bulunuyor fakat siz söylemediğiniz sürece şoförler taksimetreyi açmıyorlar. Bu yüzden taksiye binmeden önce araçta taksimetre olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli ve araca bindiğinizde taksimetreyi çalıştırması için şoföre ısrar etmelisiniz.

Amman’ı gezerken en kullanışlı ve uygun bütçeli ulaşım seçeneği araç kiralamak olacaktır. Şehirde çok sayıda araç kiralama noktası bulunuyor. Ayrıca benzin ücretleri de düşük olduğu için çok fazla ücret ödemeden şehrin dilediğiniz noktasına ulaşım sağlayabilirsiniz. Araç kiralamaya karar verirseniz dikkat etmeniz gereken nokta şehirdeki trafik düzenidir. Amman’ın neredeyse hiçbir noktasında trafik ışıkları bulunmuyor. Bu yüzden araç kullanırken oldukça dikkatli olmalısınız. Dilerseniz şehrin tarihî ve turistik yerlerini yürüyerek de ziyaret edebilirsiniz fakat Amman sokaklarının yokuşlu olmasından dolayı bu sizin için yorucu olabilir.