Valdivia

Valdivia Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Valdivia kenti GüneyŞili’de yer almakta olup idarî açıdan Los Ríos bölgesinin başkenti olma özelliğine sahiptir. Alman kültürünün etkisinin hissedildiği kentin etrafını çevreleyen nehirler ve sulak alanlar kente kendine has bir güzellik katmaktadır. Aynı zamanda Şili’nin en iyi üniversitelerinden birisi olarak kabul eden üniversitesiyle Valdivia oldukça dinamik bir kent yaşantısına da sahiptir denebilir. Buraya özgü bir diğer özellik ise yine Şili sınırları içindeki en lezzetli biraların üretildiği yer olarak nam salmış olmasıdır.


 
Valdvia kentine ulaşım her ne kadar buraya direkt uçuş olmasa da hiç de zor değildir. PuertoMontt kentinden araçla sadece üç saat mesafede olan Valdivia’ya buradan hareket eden otobüslerle varmanız mümkündür. Şili’nin başkenti Santiago’danValdivia’ya hareket eden otobüsler mevcuttur. Santiago’dan Valdivia’ya ulaşım ise karayolu ile yaklaşık 10 ila 12 saat arasında sürmektedir. Otobüse bağlı kalmaksızın araç kiralayarak kenti ziyaret etmek ise bir diğer alternatiftir. Eğer havayolu ile kente gelmeyi tercih edenlerdenseniz Santiago üzerinden aktarmalı olarak Valdivia kentine ulaşabilirsiniz. Havalimanına 35 kilometre olan kent merkezine iniş yaptıktan sonra sizi bekleyen otobüslerle ulaşmak mümkündür.

Valdivia’da Görülmesi Gereken Yerler

Cervecería Kunstmann: Valdivia, Şili’nin en iyi bira üreticisi kenti olarak kabul edilmektedir. Bu haklı ünün nereden geldiğini öğrenmek isteyenleri bekleyen Cerveceria Kunstmann Niebla yolu üzerinde Isla Teja’da bulunan büyük ölçekli bir bira fabrikasıdır. Düzenli turların düzenlendiği fabrikayı 12.00 ila 20.00 saatleri arasında ziyaret etmek mümkündür. Tura katılanlara hem fabrikanın tarihi hem de nasıl bira üretimi yapıldığı anlatılırken birbirinden leziz bira çeşitlerini tatma ve alışveriş yapma imkânı da sunulur.
 
Tarih ve Antropoloji Müzesi: Isla Teja bölgesinde güzel bir nehir kenarı köşkünde yer alan bu müze, aynı zamanda Şili’nin en güzel yapılarından birisidir. Özellikle Mapuche Kızılderililerine ait eserler ve Alman evlerinin erken dönemlerine ait ince gümüş ve ev eşyaları ile dikkat çeken koleksiyonu müzeyi Valdivia’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesinin üst sıralarına koymaktadır. Kolomb öncesi zamanlardan günümüze kadar geniş bir koleksiyona sahip olan Müze, kentin tarihine ışık tutar niteliktedir.
 
Valdivia Çağdaş Sanat Müzesi: Valdivia Çağdaş Sanat Müzesi, Tarih ve Antropoloji Müzesi’nin hemen yanında yer almaktadır. Müze 1960 senesindeki depreme dek bira fabrikası olan Cervecería Anwandter’in temelleri üzerine inşa edilmiş olup ilgi çekici bir görüntüye sahiptir. Her ay sadece bölgenin değil Güney Amerika’nın da çağdaş sanatçılarının sergilerine ev sahipliği yapan müzenin bir diğer özelliği de kıyısına kurulduğu nehri de içine alan benzersiz kent manzarasıdır.
 
RA Philippi Museo de la Exploración: Çağdaş Sanat Müzesi ve Tarih Müzesi ile aynı bölgede yer alan bu küçük müzeye bölgeye ziyaretiniz sırasında uğrayın. Tarih Müzesi’ne girişte aldığınız bileti kullanabileceğiniz Valdivia’nın bilim ve doğa müzesi olan yapıda bölgede yapılan keşiflere dair fikir edinmek mümkün.
 
Feria Fluvial: Valdivia’nın en sembolik noktalarından birisi olan bu meşhur nehir kıyısı pazarı ValdiviaKöprüsü’nüngüneyinde kurulmuştur. Vadedilmiş Topraklar’ın keşfedildiği yer olarak da anılan konumuyla bilinen pazarda taze balıklardan bölgeye has sebze ve meyvelerin en lezzetlilerine ulaşabilirsiniz. Pazarı bu kadar meşhur kılan bir diğer özelliği ise nehrin hemen kıyısında yaşantısını sürdürmekte olan denizaslanlarıdır. Burayı ziyarete gelen pek çok turist için aynı zamanda bir fotoğraf çekme noktası olan bu kıyıda keyifli vakit geçirebilirsiniz. Zira insanların ilgisine alışmış denizaslanları adeta sizinle beraber poz verecektir.
 
Torreon de los Canelos: Otobüs terminalinin doğusunda kalan Kule’nin inşası 17. yüzyıla rastlamaktadır. Kenti ziyaret edenlere kuşbakışı bir Valdivia vaadi sunan kuleye tırmanabilir nehirle iç içe kentin manzarasını seyredebilirsiniz. 

Valdivia’da Ne Yenir? 

Valdivia aynı zamanda özellikle deniz mahsullerinin ön plana çıktığı birbirinden şık restoran ve kafeleriyle ünlü bir kenttir. Bu kenti ziyaret edene dek tattığınız bütün midyeleri unutun, zira hem büyüklüğü hem de lezzetiyle sizi kendisine hayran bırakacak midyelerin kentindesiniz. Buradaki restoranlarda en çok karşınıza çıkacak tabak ise iri midyeler, istiridye, patates, haşlanmıştavukbudu ve sosisten oluşan atıştırmalık tabağı olacaktır. Biraları ile meşhur Valdivia’yı ziyarete geldiğinizde yanına söyleyeceğiniz bu tabak ile keyifli bir akşamüstü geçirip günün yorgunluğunu atabilirsiniz. Bunun yanı sıra birbirinden leziz deniz ürünlerinin restoran menülerinin başköşesinde durduğu Valdivia’nın bir diğer alametifarikası ise bademezmesidir. Hemen hemen tüm tatlıcı dükkanlarında karşınıza çıkacak badem ezmelerinden mutlaka tadın. Kentte ayrıca Almanya’ya özgü pek çok tatlı çeşidinin de satıldığına tanık olacaksınız, tereddüt etmeyin deneyin. 

Valdivia ile İlgili

Valdivia Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi Type C / 250V / 2.5 A

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 17oC
  • Şub 17oC
  • Mar 15oC
  • Nis 12oC
  • May 10oC
  • Haz 8oC
  • Tem 7oC
  • Agu 8oC
  • Eyl 10oC
  • Eki 12oC
  • Kas 14oC
  • Ara 16oC

Kısa Kısa