Xi’an Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Xi’an, Çin’in Şensi Bölgesi’nin başkentidir. Ülkenin dört büyük tarihi başkentinden biri olan Xi’an, yaklaşık 9 milyon nüfusa sahiptir. 3100 yıllık tarihiyle ülkenin en eski şehirlerinden biridir. Şehir İpek Yolu’nun doğu ucunun başlangıcı olmasının yanı sıra İmparator Qin Shi Huang'ın Terracotta Ordusu'nun bulunduğu yerdir. Kültür, eğitim ve sanayi açısından 1990’larda ülke çapında önemini artırmaya başlamış olan şehir, üniversite eğitimiyle de dikkat çekmiştir.

Şehir eskiden “ebedi şehir” anlamına gelen Chang’an olarak anılmaktaydı. Tüm dünyada ün kazanmış olan şehir eski Çin hanedanlığının doğduğu yerlerden biridir. Şehri gören ziyaretçiler sayısız tarihi ve kültürel miras karşısında şaşkınlığa uğramaktadırlar.

Xi’an, insanlık tarihi açısından oldukça önemli kalıntıların bulunduğu bir bölgedir. Bundan 500.000 yıl öncesine tarihlenen Lantian Adam kalıntısı 1963 yılında şehrin 50 kilometre doğusunda ortaya çıkarılmıştır. 6.500 yaşında olan Neolitik Köy ise 1953 yılında kentin doğu eteklerinde keşfedilmiştir. Elde edilen bu veriler 1957 yılında inşa edilen Xi'an Banpo Müzesi’nde koruma altındadır. Tarih öncesi devirden antik döneme gelince, 11. yüzyılda Çao Hanedanı’nın kurulmasıyla Xi’an Çin’in kültürel ve politik merkezi haline gelmiştir. Xi’an, 1000 yıl boyunca on üç hanedana başkentlik yapmış ve 73 imparatorun yönetimi altında var olmuştur. Bu açıdan, tartışma götürmeyecek şekilde Çin uygarlığının köklerinin salındığı bölgedir.

Zengin ve değerli kültürel ve tarihsel varlığıyla Xi’an, yıl boyunca düzenlenen etkinlik ve festivalleriyle hareketli bir atmosfere sahiptir. İnsanlığın varlık gösterdiği en eski yerlerden bir olan bu coğrafya, görülmeye değer unsurlarıyla birçok ziyaretçinin dikkatini çekmektedir. 

Devamını Oku

Xi'an ile İlgili

Xian’da Nerede Kalınır?

Çin Halk Cumhuriyeti’nin 3.000 yıllık tarihî kentlerinden biri olan Xian, yoğun bir nüfusa sahip olup ülkenin orta kesimlerinde yer alıyor. Yaz aylarında çok sıcak ve kış döneminde de gerçekten soğuk olan bölge, tarihî değeri çok yüksek olan ve dünya üzerinde başka örneği olmayan Terra Cotta Savaşçıları’na da ev sahipliği yapıyor.

İlk imparator Qin Shi Huang’ın mezarında, kendisine eşlik eden ve topraktan yapılmış kocaman bir ordu olan Terra Cotta; 1974 yılında tesadüfen fark edilerek gün ışığına kavuşturulmuş bulunuyor. 30 yıllık bir çalışmanın eseri olduğu düşünülen bu mezar alanı; kentin en önemli turistik simgesi olarak UNESCO Dünya Mirası Listesi’nin değerli bir unsuru. Kültürel zenginliği, Çin uygarlığının doğuşuna eşlik etmesi ve süreç boyunca da merkezinde bulunmasıyla paralel olan kent, eğitim ve sanayi konularında da ülkenin güçlü şehirleri arasına adını yazdırıyor. 

 

İpucu: Otellerde seyahatinizden iki veya üç ay öncesinde rezervasyon yaparsanız çok daha uygun fiyatlara yer bulabilirsiniz. Ayrıca Xian otel fırsatlarını buradan görebilirsiniz.

Devamını Oku

Xi'an Otelleri

Çin Halk Cumhuriyeti’nin bölgelerinden biri olan Şensi’nin merkezi olan Xian, ülkenin en eski şehirlerinden biri olarak tarihî İpek Yolu’nun da başlangıç noktası konumunda yer alıyor. Çin Hanedanlığı’nın hayat bulduğu kent olan Xian, 3.100 yıllık geçmişinden günümüze taşıdığı sayısız eserle de oldukça ilgi çekiyor.

Gün ışığıyla buluşmuş olan tarihî eserleri arasında 500 bin yıllık kalıntıların da bulunduğu şehir, antik dönemden itibaren ondan fazla sayıda devletin hâkimiyeti altında kalarak günümüzde sahip olduğu kültürel zenginliğe kavuşmuş bulunuyor. Doğal güzellikleri, tarihî değeri ve gizemli Asya albenisiyle yoğun olarak ilgi gören Xian, turistler tarafından yıl boyunca ziyaret ediliyor.

 

Gece hayatı turistik kentlere nazaran biraz sıradan olan Xian’da, gece eğlenceleri genellikle yemek yemek için gidilebilecek restoranlarla sınırlı kalıyor. Ancak kültür ve macera temalı olan ve gece yapılan şehir turları turistler tarafından oldukça eğlenceli bulunuyor. Bu turlara katılarak şehrin farklı noktalarında değişik keşifler yapabilirsiniz.

Devamını Oku

Xi'an Künyesi

 • Yerel saat

  Yerel Saat -

 • Kur Farkı

  Kur Farkı -

 • Priz Tipi

  Priz Tipi

 • Hava Durumu

  Hava Durumu -oCSon Güncelleme: - (TSI)

Yıllık Ortalama Sıcaklık

  • Oca 0oC
  • Şub 2oC
  • Mar 8oC
  • Nis 14oC
  • May 19oC
  • Haz 25oC
  • Tem 27oC
  • Agu 25oC
  • Eyl 19oC
  • Eki 14oC
  • Kas 7oC
  • Ara 1oC

Kısa Kısa