Dünyanın 8. Harikası Terracota Savaşçıları: Xi'an

İlk imparator Qin Shi Huang tarafından en önemli kent haline getirilen ve tarihî İpek Yolu’nun başlangıç şehri olan Xian, Çin'in ilk tarihî başkenti
Bugün heyecanlı ve tam gün turumuz var, UNESCO Dünya Kültür MirasıTerracotta Savaşçıları ve müzesini gezeceğiz. Şian şehri, Terracotta mezarlarıyla tanınıyor dünyada.

M.Ö. 210'da yapılmış olan Terracotta Savaşçıları ya da ordusu ya da toprak askerler; ilk Çin imparatoru Qin Shi Huang'ın mezarının da bulunduğu pişmiş çamur ve bronzdan yaptırılmış binlerce toprak asker heykellerdir. 1974'te Çin Halk Cumhuriyeti'nin Shaanxi eyaletine bağlı Xi'an yakınlarında bir çiftçi ya da bir köylü tarafından tamamen bir tesadüf sonucu olarak; kuraklık nedeniyle su bulmak için toprağı kazarken, kazmasına takılan bir taşı çıkarmaya çalışırken bulup yetkililere haber vermesi sonucu bulunmuş ve bu müthiş ordu çıkmış ortaya.
 
Dikdörtgen şeklinde, hemen hemen bir futbol sahası büyüklüğünde, temeli 56 km², güneyden kuzeye 350, doğudan batıya 345, yüksekliği ise 76 metre olan mezarın kazılarında; her biri çok nadir parçalar olan binlerce parça (savaş arabası, yük atları, eyerler, binlerce savaşçı-piyade, savaş arabası, süvari ve 10 000’den fazla bronz silah) çıkarılmış.

70 savaşçıdan oluşan 3 sıra öncü kıtanın ellerinde ok ve yaylar var, sırtlarında ise ok çantaları. Onları 40 sütun şeklinde piyadeler, süvariler ve her biri dört atla çekilen savaş arabaları takip ediyor. Askerler rütbelerine göre giydirilmiş, savaşçılar orijinal savaş pozisyonları almış ve adeta krallarını herhangi bir saldırıya karşı korumak için “hazır ol”da bekliyorlar. 20. yüzyılın en önemli arkeolojik buluntusu olan Teracota Savaşçıları, heykeltıraşlık sanatının Qin Hanedanlığı dönemi kadar eskilere gitmekte olduğunu göstermekte ve bu yeraltı heykel ordusu, dünyanın 8. harikası olarak kabul edilmekte.

Ancak bunlar gömülü olan hazinenin çok az bir kısmı, henüz büyük olan kısmı kazılmamış. Kazı zamanına kadar geçen 2000 yılda yeraltındaki nem ve erozyondan dolayı pek çoğunun rengi solmuş. Bu nedenle çalışmaları halen devam eden mezarda bulunan yeni eserler için, bu soruna çözüm bulunup renklerinin solmayacağı bir teknik bulunana kadar eserler çıkarılmama kararı alınmış.

Bu muhteşem görüntülerden sonra müzeyi geziyoruz. Müzede bazı parçalar çıkarıldıktan sonra camekân içinde saklanarak gerçek renkleri korunmuş. Her boy asker heykellerinin de satıldığı hediyelik eşya satış bölümünde eserlerin yeryüzüne çıkmasına neden olan üç çiftçiden biri o tarihlerde halen sağ ve 80 yaşında idi. Yaşlı çiftçi, yoğun ilgiden biraz sıkılmış ve bunalmış görüntüsüyle meraklılara ve isteyen turistlere kitap imzalıyor. Fotoğraf çektirmeyi teklif bile etmeyin, sinirleniyor. Bir de komik hikâyesi var:
 “1998’de Bill Clinton ve eşi Terracotta Savaşçıları’nı görmeye geldiklerinde, çiftçiye yani Yang’a İngilizce öğretmeye çalışmışlar, ama yaşı nedeniyle zor olacağından kendisine 1-2 cümle İngilizce öğreterek, “How are you” demesini ve sonra o derse “Me too” demesini söylemişler. Mr. Yang Clinton ile karşılaşınca çok heyecanlanmış ve “How are you” yerine “Who are you” demiş. Clinton “I am the husband of Mrs. Clinton” diye cevap verince Mr Yang da  “Me too” demiş. Sonra Clinton’a hikâye anlatılınca çok gülmüş.”

Hepimiz etkilenmiş, büyülenmiş olarak mekândan ayrılıyor; bolca nar üretilen, sembolü de nar olan Xian’a doğru yolumuza devam ediyoruz.

nevinsalman

Yazar Hakkında

nevinsalman

Ankara da doğdum, TED Ankara Koleji ve Gazi Üniversitesi Mimarlık fakültesi mezunuyum. 6 sene Londra'da yaşadım, sonraki yıllarda İstanbul'a yerleştim ve serbest çalıştım.