Xian Ve Terracota Askerleri

Terra Kota savaşçılarını görmek üzere yola çıkıyoruz. Yolumuzun üzerinde bu askerlerin yapılışının gösterildiği bir atölyeye geliyor ve bilgi alıyoruz.

Bu askerler, sarı nehirden getirilen kille yapılmış. Önce 2 taraflı kalıp yapılıp, kil bu kalıplara dolduruluyor. Kalıp kapatılıp 900 derecelik fırında pişiriliyor. Kalıptan çıkarılıp ince detaylar veriliyor. Sonra boyanıyor, her renk boyadan sonra yine fırınlanıyor. Boyaların renklerine göre pişme süresi farklı. İşlemler önce boya sonra fırınlama sonra yeniden boya ve yeniden fırınlama şeklinde yapılıyormuş. Ve bu olay 2300 yıl önce yapılmış. Her bir askerin yüzü farklı, ifadeler sert, bu sertlik de hem asker oluşlarından, hem de mezara giren olursa korksun diye yapılmış. Askerlerin ellerindeki kılıçlar ve oklar ise orjinal.

Bu bilgileri aldıktan sonra yerel bir Çin lokantasında yemeklerimizi yiyerek, Çin’e adını veren imparator Qin Shi Huang’ın mezarına geliyoruz. Burası dünyanın 8. harikası olarak nitelendiriliyor. Qin Shi Huang 13 yaşında imparator olmuş (M.Ö. 221). 49 yaşında ölmüş. Hem Çin Seddi’ne başlamış, hem de 56 km2 lik yeraltı şehrini kurdurmuş. Şu anda 16.000 km2 lik 7.000 asker, at ve savaş arabalarından oluşan alan meydana çıkarılabilmiş. Çalışmalar devam ediyor.

İmparator Qin Shi Huang, Li dağlarının eteklerinde öldükten sonra yaşayacağına inandığı için, 36 yılda 720.000 Çinliyi çalıştırarak Çin diyarının bir modelini (dağları, ovaları, nehirleri, savaşçılarını) yaptırmış. Kendine bronzdan dökme atlı bir makam arabası hazırlattırmış. 1 ton ağırlığındaki kaplumbağa şeklindeki bu arabada, kendisi sürücüyü görebiliyor ama sürücü kendisini göremiyor. Arabanın üzerindeki şemsiye güneşin durumuna göre şekil değiştirebiliyor. Arabanın içine ipek havlu görünümünde bronz mendiller konulmuş. Arabayı 34 kişilik şeref kıtası koruyor. Öbür dünyada kendisini koruyacak 8 bin askerin pişmiş topraktan heykelini yaptırmış, her biri değişik rütbede ve birbirinden farklı. Bu askerlerin saçı, bıyığı, kaşı gözü farklı ve hepsinin yüz ifadeleri değişik ama sert. Hepsinin ellerine bronz yaylar, mızraklar vermiş, yaklaşık 1.9 – 2 metrelik generallerin zırh ve üniformalarını da giydirmiş. Buna da, toprak anlamına gelen “Terra Cota” ismi verilmiş. Buradaki heykeller rengârenk boyanarak canlı gibi yapılmış.

Askerler 11 koridorda 4’lü sıralar halinde dizilmiş. Aralarında hiç kadın asker yok. İmparator kadınları canlı istemiş. Bu nedenle 3.000 kadın imparatorla beraber canlı canlı mezara gömülmüş. Bu mezarın yapımında çalışanlar da mezardan asla canlı çıkamamışlar. Mezarın üzeri ağaç ve toprakla kapatılmış. Bu sırrı yazan bütün kitaplar yakılmış ve bunu bilen tüm ilim adamları, öğrencileri öldürülmüş. Tabii Qin’in bütün hazinesi de burada.

Daha sonra gelen hükümdar ve halk Qin’i mezarında rahat bırakmamış. Tüm Terra Cota askerlerini kılıçtan geçirip yağmalamışlar. Toprağın altında 2000 yıl (tahrip olmuş vaziyette) kalmışlar. 1974 yılının 29 Mart günü kuraklıktan kırılan köy halkı su bulmak umudu ile kuyu kazarken bu pişmiş toprak parçacıklarını bulmuşlar. Bu parçaları bulan 4 köylü yetkililere başvurmuşlar. 20. yy.’ın en büyük arkeolojik kazısı başlamış. Burayı bulan 4 Çinliye devlet 5’er Yuen vermiş. Bu 4 Çinliden yalnız 1 tanesi hayatta kalmış, o da kapıda kitap imzalıyor.

24 yıllık kazılar boyunca çıkarılan kırık parçalar puzzle gibi birleştirilerek, Terra Cota askerleri ayağa kaldırılmış ve UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Xian konaklama açısından birçok seçenek sunan bir şehir. Burada pahalı ve ekonomik oteller arasından birkaç otel tavsiyesi verilecek olursa, Shaanxi Tarih Müzesi'ne ve Giant Wild Goose Pagoda'ya 10 dakika mesafede bulunan International Elite Hotel tercih edilmesi gereken bir otel. Eğer ekonomik bir otel arıyorsanız hemen hemen aynı konumda bulunan, Çan Kulesi’ne 5 dakika mesafede ki International Exhibition Business Hoteldüşünebileceğiniz bir diğer otel. Otel kent merkezinde ki konumuyla şehrin imkanlarından yararlanabileceğiniz bir lokasyonda yer alıyor. Bu otele alternatif olarak da, Renmin Meydanına 5 dakikalık yürüyüş mesafesinde bulunan Mercure Xi'an on Renmin Squareotelini tercihleriniz arasına koyabilirsiniz. Xian’da ki diğer otel seçenekleri için istersenizburadan booking.com’a girebilir ve rezervasyon yapabilirsiniz.

 

NURHAN YILMAZ

Yazar Hakkında

NURHAN YILMAZ

1951 İstanbul doğumluyum. Yıl içinde dönüşümlü olarak Sinop, Bodrum ve İstanbul’da yaşamaktayım.Küçük yaşlarda babamın mesleği gereği, Türkiye’nin pek çok farklı şehirlerinde yaşadım.