Hareketli ve Renkli Şehir Xi'an'da Gezilecek Yerler

2014 yılının Temmuz ayında Uzak Doğu yolculuğumuzun ikinci durağı; Çin’in eski büyük başkentlerinden Xi’an oluyor. 3100 yıllık tarihiyle şehir Ming Hanedanı’ndan önce Chang’an olarak bilinmekteymiş. Xi’an’a ulaşım Pekin’den 5 saatlik hızlı tren yolculuğuyla oldukça kolay. Saatte 300 km hızla giden trenle yolculuk kolay ama normal trenle giderseniz yolculuğun 12-14 saat süreceğini de belirtelim. Xi’an, Çin’e yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesi çünkü Terra Cotta Askerleri Xi’an’da. Ayrıca Xi’an’da gezeceğiniz yerlerin hepsi de şehrin surlarla çevrili “eski şehir” kısmında.

Xi’an’da Gezilecek Yerler

Terra Cotta Askerleri

İlk Çin imparatoru Qin Shi Huang’ın mezarında 1974 yılında bulunan Terra Cotta Ordusu, M.Ö. 210 yılında yapılmış. Meşhur Qin Hanedanı’nın kurucusu imparator henüz hayattayken mezarının inşasını başlatmış, 700 bin insanın çalıştırıldığı mezarlarda kilden 8000 asker, 520 atıyla 130 savaş arabası ve 150 süvari atı imparatorla beraber binlerce yıl toprak altında saklanmış. Askerlerin en büyük özelliği ise her birisinin yüzünün orijinaline uygun ve birbirinden farklı olması. Xi’an’dan Terra Cotta Askerleri'ne ulaşım ise biraz zahmetli, öncelikle otobüs durağından dolmuşa binip bir saat kadar yol gitmeniz sonra da yarım saat kadar yürümeniz gerekiyor. Ama emin olun tüm zahmetlere değer. Üç bloktan oluşan müze ve kazı alanı resimleri aşağıdaki gibidir.

Zil Kulesi (Bell Tower of Xi’an)

Çin’deki şehirlerde iki tane kule bulunuyor; bir tane Zil Kulesi ve bir tane Davul Kulesi. Pekin’deki kuleler yazmaya bile değmezken Xi’an’dakiler oldukça kalabalık ve özellikle geceleri ışıl ışıl. Şehrin tam merkezinde yer alan 1380 yılında yapılmış olan Zil Kulesi, şehrin en güzel noktalarından.

Davul Kulesi (Drum Tower of Xi’an)

Yukarıda bahsettiğim Zil Kulesi’nin hemen karşısında hiç de Zil Kulesi'nden aşağı kalmaz şekilde Davul Kalesi yer alır. Yeşil Zil Kulesi'nin tam tersine kırmızı rengiyle Davul Kulesi Zil Kulesi'nden daha büyük ve gösterişlidir. Davul Kulesi aynı zamanda turist çekim merkezlerinden bir başkası olan Müslüman bölgesinin de başladığı noktada yer alıyor.

Müslüman Bölgesi

Tang Hanedanı’ndan İmparator Gaozong 651 yılında İslam dinini kabul edince şehirde İslam dini yayılmaya başlamış. Bugün de Xi’an’da büyük bir Müslüman cemaat yer almaktadır. Eski şehrin en güzel kısmında da Müslüman bölgesi ünlü pazarıyla yer almaktadır.

Büyük Cami

Bence Xi’an’a gelinirse mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisi de Büyük Cami. 12.000 metrekare alan üzerinde kurulmuş olan caminin tarihi 742 yılına kadar dayanıyor. Mutlaka ama mutlaka görün. Türk-İslam mimarisinden çok farklı yapıya sahip ilk camiyi Malezya’da görmüştüm. Bu cami tamamen Çin mimarisi ile İslam dininin birleşimi ve alışık olduğumuz cami yapısında oldukça farklı.

Şehir Surları

Xi’an binlerce yıl önce kurulurken etrafı surlarla çevrilmiş surlar geçmişte düşmanı uzak tutarken artık eski şehrin eskiliğini, modern dünyadan ayırıyor. Şehrin dört tarafı surlarla çevriliyken surların asıl girişi eski şehrin doğu ucunda.

Xi’an oldukça hareketli ve renkli bir şehir. Daha önce yazdım ama yine söylemek isterim ki Çin’e yolunuz düşerse mutlaka Xi’an’a uğrayın yoksa üzülürsünüz.