Google+

Arama formu

Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 XOF = 0.00
Priz Tipi Type F250V-16 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 26℃
Şub 28℃
Mar 28℃
Nis 28℃
May 27℃
Haz 26℃
Tem 25℃
Ağu 25℃
Eyl 25℃
Eki 26℃
Kas 26℃
Ara 25℃

Yamoussoukro Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yamoussoukro, Fildişi Sahili’nin politik ve idarî başkenti ve özerk bir bölgesidir. 2011’den önce Lacs Bölgesi’nin bir ilçesi olan Yamoussoukro, 2011 yılında Attiégouakro ve Yamoussoukro olmak üzere iki departmana ayrılmıştır. Yamoussoukro, 2012’den beri Yamoussoukro Departmanı’nın yarı kaymakamlık makamında yerel bir idaresidir ve 2014’ten beri özerk bir bölgedir. 2014 yılı nüfus sayımına göre şehirde 355 binden fazla kişi yaşamaktadır. Balıkçılık ve parfüm endüstrilerinin gelişmiş olduğu şehir, ülkenin en kalabalık beşinci yerleşim bölgesidir. Şehrin adı Fildişililer tarafından “Yam-So-Kro” olarak telaffuz edilmektedir. Yamoussoukro, dünyanın en büyük bazilikasına ev sahipliği yapmaktadır.


 
Şehrin kurulu olduğu bölgede yüz binlerce yıl öncesine tarihlenen taş aletler ortaya çıkarılmıştır. Bu keşif, bölgede antik çağlardan beri yaşamın sürdürüldüğünü göstermektedir. Büyük Sahra’nın çölleşmesi, şartların çetinleşmesiyle birlikte ise insanlar bölgeyi terk edip, güneye göç etmişlerdir. Kouass N'Go'nun yeğeni olan Kraliçe Yamoussou, Fransız kolonisi olan N'Gokro şehrini yönetmiştir. 429 kişilik bir nüfusa sahip olan N'Gokro köyü, daha sonra Yamoussoukro olarak yeniden adlandırılmıştır. Uzun bir süre geçtikten sonra bile halen küçük bir tarım kasabası olarak gölgede kalan Yamoussoukro, ülkenin bağımsızlığını kazanması ile birlikte yükselişe geçmiştir. 1964’ten sonra Başkan Félix Houphouët-Boigny yeni planlar yapmış ve şehir inşa edilmeye başlanmıştır. 1983 yılının mart ayında Devlet Başkanı Houphouët-Boigny, şehri ülkenin başkenti yapmıştır. Yamoussoukro, aynı yüzyıl içinde değişen ülkenin dördüncü başkenti olmuştur. Ekonomik faaliyetlerin çoğu halen bir önceki başkent olan Abidjan’da gerçekleştirilmektedir.
 
Sessiz ve sakin bir atmosfere sahip olan Yamoussoukro, yılın genelinde uygun hava şartlarına sahiptir. Şehirde çok fazla gezecek yer bulunmasa da, neredeyse kıtanın en lezzetli restoranları burada bulunmaktadır. Fransa mirası Avrupa yemeklerinin yanı sıra yerel lezzetler dikkat çekicidir. 

Yamoussoukro Nerededir?

Yamoussoukro, Afrika Kıtası’nın batısında yer alan Fildişi Sahili Cumhuriyeti’nin Abidjan şehrinin 240 kilometre kuzey batısında yer almaktadır. 

Yamoussoukro’ya Nasıl Gidilir?

Abidjan şehrinde bir adet uluslararası havalimanı hizmet vermektedir. Abidjan, Yamoussoukro’ya 240 kilometre mesafede yer almaktadır. Abidjan’dan Bouake veya Man’a giden otobüsler Yamoussoukro’da da durmaktadır. Ortalama saatte bir otobüs seferi bulmak mümkündür.  

Yamoussoukro’da Görülecek Yerler

Vatikan’daki Aziz Petrus Bazilikası’ndan bile yedi kat daha yüksek olan Notre-Dame de la Paix Bazilikası (Basilica of Our Lady of Peace), dünyanın en büyük Hristiyan kilisesidir. İbadet etmek için Aziz Petrus Bazilikası kadar tercih edilmese de 11.000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. 1985 ile 1989 yılları arasında inşa edilmiş olan yapı, 30.000 metrekare alanı ve 158 metre yüksekliği ile Guinnes Dünya Rekorları’na dünyanın en büyük kilisesi olarak geçmiştir. Yapının kubbesi ve avlusu Roma’daki Aziz Petrus Bazilikası'ndan esinlenilmiştir. Ülkenin kurucusu Félix Houphouët-Boigny'nin mirası olan kilise, 10 Eylül 1990’da Papa II. John Paul tarafından kutsanmıştır. Etkileyici büyüklükteki yapının vitrayları, fildişi beyaz sütunları ve 158 metre yükselen kubbesi görülmeye değerdir. Bazilika, İngilizce konuşan rehberler eşliğinde gezilebilir.


 
Houphouët-Boigny'nin gömülü olduğu Başkanlık Sarayı, sadece uzaktan görülebilmektedir. Fakat sarayın güneyinde yer alan gölde bulunan kutsal timsahlar oldukça fazla ilgi uyandırmaktadır. Göldeki görevli akşamüstü timsahlara et fırlatmaktadır. Onun haricinde timsahlar suyun içinden, fotoğraflarını çeken ziyaretçilerini izlemektedir. Fakat burada timsahlarla aradaki mesafeyi korumak önemlidir.

Fildişi Sahili Vizesi

Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Diplomatik, Hizmet ve Hususi Pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, anılan ülkeye yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. 

Şu anda bu terim ile sınıflandırılmış bir içerik yok.