Google+

Arama formu

Yabani hayatı ile volkanik dağ güzelliklerinin bir arada olduğu eşsiz...
Devamı oku
Geniş bir coğrafi alanda yayılmış olan yabani hayatı, ormanları ve...
Devamı oku
Yerel Saat - : - / -
Kur Farkı 1 USD = 0.00
Priz Tipi Type B100-125V-15 A
Hava Durumu -- ℃
Yıllık Ortalama Sıcaklık
Oca 0℃
Şub 0℃
Mar 0℃
Nis 0℃
May 0℃
Haz 0℃
Tem 0℃
Ağu 0℃
Eyl 0℃
Eki 0℃
Kas 0℃
Ara 0℃
Genel Bilgiler / Rehber

Yellowstone Milli Parkı, Amerika Birleşik Devletleri’nin en eski ve en büyük milli parkı olarak bilinmektedir. 1 Mart 1872 yılında ABD Kongresi tarafından kurulan park dünyanın ilk ulusal parkı olma özelliğine sahiptir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Idaho, Montana ve Wyoming eyaletleri içerisinde yer alan Yellowstone Milli Parkı 1978 yılından bu yana UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilmektedir. Muhteşem bir doğal güzelliğe sahip olan milli park yıl boyunca milyonlarca ziyaretçiyi ağırlamaktadır. 300’den fazla gayzerle dünyanın en büyük kalderalarından biri olan Yellowstone’da 290’un üzerinde şelale bulunmaktadır. Aynı zamanda Yellowstone dünyanın en büyük gayzer alanıdır ve dünyadaki gayzerlerin yarısı buradadır. Milli parktaki Gayzer Havzası Alanı’na giderek rengârenk gayzerleri görme fırsatı bulabilir, eşsiz bir görsel şölen yaşayabilirsiniz.

Yellowstone zengin yer altı kaynaklarının yanı sıra barındırdığı canlı türleriyle de dikkat çekmektedir. Balıklara, sürüngenlere, memelilere, kuşlara ev sahipliği yapan parkta gezerken bizonlara, geyiklere ve antiloplara rastlayabilirsiniz. Milli parkta 1.000’i aşkın yerli bitki türü, 200’den fazla egzotik bitki türü bulunmaktadır. Nefes kesici bir güzelliğe sahip olan Yellowstone Milli Parkı’nda bol bol yürüyüş yapabilir, göl üzerinde tekne gezisine çıkabilir, birbirinden güzel fotoğraf kareleri yakalayabilirsiniz. Kamp yapmayı seviyorsanız 2.000 kişilik kapasitesi bulunan 12 kamp alanından birini seçebilir ve eşsiz doğayla iç içe kalmanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Yellowstone Milli Parkı Nerede?  

Kuzey Amerika’da yer alan Yellowstone Milli Parkı’nın neredeyse tamamı (% 96) Wyoming eyaletindedir. Parkın kuzey sınırı Montana eyaletine doğru uzanır ve % 3’lük bir kısmı burada yer alır. % 1’lik kısmı ise Idaho eyaletinin sınırları içerisindedir.

Yellowstone Milli Parkı’na Nasıl Gidilir?

Yellowstone Milli Parkı’na hava yoluyla gitmek isteyenler Grand Teton Ulusal Parkı yakınındaki Jackson Hole Havalimanı’nı tercih edebilir. ABD’nin United ve Delta Havayolları yıl içerisinde düzenli olarak Denver ve Salt Lake City’den Jackson Hole Havalimanı’na uçuş düzenlemektedir. West Yellowstone Havaalanı da parka en yakın havaalanları arasındadır. Parkın beş girişi vardır. Kuzey girişi hariç diğer girişler Kasım - mayıs arası kapalıdır. Dilerseniz milli parkı özel turlarla da gezebilirsiniz.

Yellowstone Ulusal Parkı Giriş Ücretleri

Özel araç: 35 dolar
Motosiklet: 30 dolar
Yaya girişi veya bisikletle kişi başı: 15 dolar
Yukarıdaki ücretler Yellowstone Milli Parkı’na 7 günlük giriş izni sağlamaktadır. Parklara giriş-çıkış yapmak isterseniz size verilen fişi saklamayı unutmayın. Dilerseniz 70 dolar karşılığında bir yıllık giriş kartı satın alabilir, 12 ay boyunca sınırsız giriş imkânı bulabilirsiniz. (Ücretler Kasım 2018 dönemine aittir)


Yellowstone Milli Parkı Gezilecek Yerler

Doğal mirası ve güzelliği ile dünyaca ünlü olan Yellowstone Milli Parkı’nda 300’den fazla gayzeri görebilir, vahşi yaşamı yakından inceleyebilir, kanyonlarda yürüyüş yapabilirsiniz. Yukarı Gayzer Havzası gezi listenize eklemeniz gereken ilk bölüm olabilir. Bu havza içerisinde 150’den fazla gayzer ve sıcak su kaynağını görebilirsiniz. Old Faithful olarak da bilinen meşhur gayzer de bu bölümde bulunmaktadır. Gayzer hala ortalama 75 dakikada bir sıcak su fışkırtır. Denk gelirseniz unutulmaz bir manzaraya şahit olabilirsiniz. Midway Gayzer Havzası ziyaret etmeye değer bölümlerden bir diğeridir. Mavi, kırmızı ve sarı tonlarıyla görenleri hayran bırakan gayzer 1880 yılından beri aktif bir kaplıcadır.
Vahşi yaşamı gözlemlemek istiyorsanız rotanızı Lamar Vadisi’ne çevirebilirsiniz. Buffalo Çiftliği olarak da bilinen Lamar Vadisi’ne erken saatlerde giderseniz belgesellik fotoğraf kareleri yakalama şansı bulabilirsiniz. Boz ayı, bizon gibi canlı türlerini yakından incelemek isterseniz Hayden Vadisi’ni de listenize eklemelisiniz. 132 kilometrekarelik bir yüzeye sahip olan Yellowstone Gölü, Kuzey Amerika’nın en büyük gölü olarak bilinmektedir. Deniz seviyesinden 7.733 metre yüksekte yer alan göl aralık - ocak aylarında donar. Bahar ve yaz aylarındaysa gölde balık tutup, tekne ve kanolarla gezi yapabilirsiniz. Yellowstone Büyük Kanyonu, Mammoth Kaplıcaları, Norris Gayzer Havzası, West Thumb Gayzer Havzası görülmeye değer güzellikler arasındadır.


Yellowstone’da Nerede Kalınır?

Milli park içerisinde çok sayıda otel ve kamp olanı bulunmakla birlikte yaz aylarında yer bulmak neredeyse imkansızdır. Bu nedenle mutlaka erken rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederiz. Canyon Lodge haziran - ekim ayları arasında hizmet veren konaklama tesislerinden biridir. Tüm odalarında özel banyo bulunan tesiste bir gecelik konaklama ücreti 150 dolardan başlamaktadır. Kelly In West Yellowstone bölgedeki lüks konaklama tesisleri arasındadır. Milli parkın batı girişine araçla üç dakikada ulaşabileceğiniz tesisin gecelik konaklama ücreti ortalama 90 dolardır. Explorer Cabins at Yellowstone, Holiday Inn West Yellowstone, White Buffalo Hotel, Mammoth Hot Springs Hotel, Old Faithfull Inn tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri arasındadır. Kamp yapmayı isteyenler geceliği yaklaşık 12 dolardan başlayan fiyatlarla izin verilen bölümlerde konaklayabilirler.