Dedeağaç’da Alışveriş

greek-2448655_960_720.jpg

Marketlerden bolca yiyecek ve içecek alışverişi yapabileceğiniz Dedeağaç şehrinde, ilk önce alıp yanınızda ülkenize götürmeniz gereken şey zeytinyağıdır. Burada yapılan zeytinyağı hem taptaze zeytinlerden hem de özenli bir el işçiliği ile yapılmasından dolayı oldukça lezzetli ve sağlıklıdır. Zeytinyağından sonra gelen en meşhur içeceklerinden biri de Yunan Kahvesi ve üzümlerinden yapılan şaraplardır. Şarapları tamamlayan çok çeşitli peynirler ile kesinlikle alınması gereken yiyeceklerin yanında gelir, yalnız peynir gibi yolculuk esnasından bozulabilecek yiyecekler için mutlaka soğuk bir saklama kabı yanınızda olmak zorundadır.

Ve en önemli içkisi olan uzo, kesinlikle Türkiye’ye dönerken hediye ve anı olarak alınması gereken ürünlerden bir tanesidir. Uzo,Türkrakısına benzetilmesine rağmen, görüntü itibariyle ve tadı ile Türk rakısından oldukça farklıdır. Yunanistan’ın milli içkisi olarak bilinen uzo, kendine ait mezeleri ile içilmektedir. Bu içkiyi alırken birkaç meze örneğini de beraberinde almayı unutmamalısınız.

Alışveriş için Dedeağaç şehrinin iki önemli marketi Jumbo Mega Market ve Lidl Market sizlere oldukça yardımcı olacaktır. Özellikle Makri köyüne giderken yol üstende karşılaşacağınız Lidl Markette, kozmetikten ev eşyasına, gıdadan giyime kadar her şeyi bulabilirsiniz. Otoparklarında sürekli Türk plakası görebileceğiniz bu marketlerde alışverişlerinizi rahatlıkla yapabilir, birçok şeyi çok daha uygun fiyatlara alabilirsiniz. Unutulmaması gerek tek nokta ise, Pazar günleri alışveriş marketleri de dahil her yerin kapalı olduğudur. Alışverişinizi pazara bırakmamanız tavsiye edilmektedir.

Dedeağaç’ta alışveriş yaparken karşılaşılan en güzel şey ise çalışanların çoğunun Türkçe biliyor olması. Bu şehirde alışveriş sırasında bolca çalışanlardan yardım alabilirsiniz.