Midilli Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Midilli, Girit ve Eğriboz’dan sonraYunanistan’ın üçüncü büyük adasıdır. Dağlık bir ada olan Midilli, Ege Deniz’inin kuzeydoğusunda bulunmakta olup, Yunanistan’ın anakarasından daha çokAyvalık ve Burhaniye’ye yakındır. Ada, yeşilin birçok tonunu barındıran ağaçlarla kaplıdır. Yoğun yeşilliği sayesinde ada için “zümrüt ada” adlandırması da yapılır. Zeytin ve meyve ağaçları ile örtülü ada, bitki örtüsünden ötürü bir çok çeşit kuşu barındırmaktadır. Bu sebeple de kuş gözlemcilerinin vazgeçilmez adresidir Midilli Adası.

Mitolojiye göre adanın ilk adı Pelasgiya olmakla birlikte tarih boyunca değişikliklere uğramıştır bu isim. Biz adayı Midilli olarak isimlendirsek de günümüzdeki yerel ismi Lesvos’tur.

Midilli Adası birçok aydın ve sanatçıya ev sahipliği yapmıştır. Terpandros (Lirik şiirin yaratıcısı), Pittakos (Antik dünyanın 7 bilgesinden biri), Odiseas, Alkaios, Sappho gibi önemli şairler bu güzel adada dünyaya gelmiştirler. Osmanlı İmparatorluğu’nun en ünlü denizcilerinden Barbaros Hayrettin Paşa da Midilli adasında doğmuştur.

370 kilometre sahil uzunluğuna sahip olan Midilli Adası, 3 büyük körfez (Kalloni, Gena ve Polichnitos) ile çok sayıda koya sahiptir. Adanın başkenti Mytilene’dir, bizim dilimizde ise Midilli’dir.

Adanın ekonomisi; tarıma, hayvancılığa ve balıkçılığa dayanmaktadır. Özellikle zeytinyağı üretimi ekonominin temel yapı taşıdır. Mandıra ürünleri konusunda da başarılı olan Midilli halkı, geçimlerini bu şeklide sağlamaktadırlar. Turizm de önemli geçim kaynakları arasındadır. Midilli Adası, Yunanistan’ın en önemli uzo üretim merkezlerindendir. Dünyada üretilen uzo miktarının yarısı bu topraklarda üretilmektedir.

Adada diğer Yunan şehirlerinde olduğu gibi öğle uykusu saatleri vardır. 14.00 ve 17.00 saatleri arasında birçok dükkan kepenklerini indirmektedir.

Birçok tarihi yapıya, birbirinden güzel plajlara ve lezzetli bir Akdeniz mutfağına sahip Midilli Adası, sakin huzurlu bir tatil arayışında olanları çok tatmin edecektir.

Tanıtım Videosu

https://www.youtube.com/watch?v=MCViDLJBdww