Simi Adası Mutfağı

GR15_01.jpg

Yunanistan’ın her köşesinde olduğu gibi Simi Adası’nda da Yunan mutfağının farklı lezzetlerini deneyebilirsiniz. Üstelik Simi’nin birbirinden neşeli restoranlarında güzel bir yemek için çok para harcamanıza da gerek yok. Ülkemizle ve Avrupa’nın diğer şehirleri ile kıyaslandığında Simi oldukça uygun fiyatlar sunuyor.

Simi Adası’nda yemek kültürü çoğunlukla çeşitli deniz ürünleri, taze otlar ve yeşillikler, zeytinyağlı mezeler ve peynir çeşitleri üzerine kuruludur. Bunların yanında Yunanistan mutfağının Souvlaki, Gyros, Mousakka gibi deniz ürünü olmayan meşhur yemeklerine de rastlayabilirsiniz. Ancak Simi’de özellikle Simi Karidesi olarak adlandırılan kabukları ile yenen karides adanın en özgün ve mutlaka tatmanız gereken lezzetlerinin başında geliyor. Yunan mutfağının meşhur zeytinyağlı başlangıçları ve feta peynirli salatası ile başlayıp, lezzetli deniz ürünlerinin yer aldığı ara sıcaklardan sonra Ege’den çıkarılmış taptaze balıkları deneyerek Simi Adası’nın gerçek mutfağını yaşayabilirsiniz. Yemeğiniz yanında yine Yunan mutfağına özgü ancak rakıya oldukça benzeyen Ouzo güzel bir tamamlayıcı olabilir. Simi, Türk turistlerden yoğun ilgi gördüğü için restoranlarda Türk rakılarını bulmanız da mümkün.

Manos Fish Restuarant, adanın en meşhur ve en lezzetli restoranı olarak bilinir. Restoranda senenin her dönemi taze deniz ürünlerini bulabilirsiniz. Ayrıca sahip olduğu geniş menü seçeneği ile Oniki Adalar’ın en geniş taze balık menüsüne sahip restoran olarak da anılmakta. Menüde yerel lezzetleri bulabileceğiniz gibi restorana özgü spesyalleri de deneyebilirsiniz. Manos, adanın merkezinde limanın içerisinde bulunur.

Taverna Aris de adanın oldukça iddialı restoranlarından biri. Tipik Simi evlerinden birinin içerisinde bulunan restoran taş zeminleri ve tahta tavanı ile de geleneksel bir ortam sunuyor. Restorandaki tüm yemeklerin eski zamanlardaki gibi odun ateşi ile ısıtılan eski tip fırınlarda hazırlanması yediğiniz her şeye lezzet katıyor. Taverna Aris, liman bölgesinde anıtın hemen yanında bulunuyor.

Milonas Restaurant, Chorio bölgesinin üst tarafındaki yel değirmenlerinin orada bulunuyor. Eski bir yel değirmeninin içine konumlanmış restoranda Simi’nin mükemmel manzarasının tadını lezzetli yemekler ve yerel şaraplar ile çıkartabilirsiniz.

Bella Napoli, adada farklı bir lezzet denemek isteyenler için doğru adres olacaktır. Restoran, tüm Yunanistan’ın en iyi İtalyan restoranı olarak kabul ediliyor. 1995’ten beri orijinal İtalyan lezzetlerinin servis edildiği restoranda İtalya’da bile karşılaşmanızın çok zor olduğu lezzetler bulmanız mümkün. Bellla Napoli, Gialos bölgesinde ana meydanın hemen üst tarafında bulunuyor.

Bunların yanında Pedi bölgesinde bulunan Katsaras ve Taverna Tolis ile Chorio bölgesindeki Zoe’s ve Giorgio’s isimli restoranlar adanın lezzetini tadabileceğiniz mekanlar arasındadır.

Yunan kültüründe de bahşiş bırakma yaygın olduğundan dolayı hesabın yüzde 5 veya yüzde 10’u civarında bahşiş bırakmanız uygun olacaktır.